Geliyoo Bunları ilk Kez Açıkladı!

Geliyoo hakkında yanlış bilinen gerçekler. Detayları okudukça şaşıracağınız bu bilgileri ilk kez paylaşıyoruz. İşte detaylar.

Geliyoo Bunları ilk Kez Açıkladı!

2010 yılından bugüne aynı azim ve inanç ile yazılım altyapısını günden güne farklı farklı tecrübelerimizide üstüne ekleyerek Geliyoo arama motorunu geliştirdik ve ar-ge çalışmalarımızı hız kesmeden devam ettiriyoruz. Bu süreçte bazı şeyleride görünür kılmamız gerekiyordu çünkü Türkiye'miz için yaptığımız bu projeyi en azından geri bildirimler almak adına, bir noktada gönüllü desteklere kapı açmak adına veya böylesi büyük projelere yatırımcı olabilecek cesareti gösteren bir yatırımcıyada imkan vermek adına sessizce kabuğumuza gömülmüş olarak geliştirmek istemedik. Zira yaptığımız çalışmaları paylaşmamız gerekiyor ki bir çok art niyetli odaklar veya ülke zararına hiç birşey olmasın da ne olursa olsun zihinlerinin varlığında bu ülkede iyi şeyler yapmak isteyenler korkmasın ve girişimlerini ortaya koysunlar. Çünkü ilham ve umut kaynağı olabilmekte çok değerlidir. Ülkemiz hoşgörünün aslında toprağında yetişen filizinden, toprak olup göçeden atasına timsali ve örneğidir. Bu bağlamda biliyoruz ki hakaret dolu eleştiriler, biz mi arama motoru yapıcaz dar görüşleri, Türkler zaten ancak bu kadar yapar kör zihniyetleri, şer odakları ve bir çok yabancı tohumun klavyelerinden satırlara düşen, dillerine yansıyan o kale alınmaması gereken umutsuzluk tohumları saçanların hedefleri de istedikleride Türkiye'miz uyanmasın, Osmanlı ruhu canlanmasın diye bunları yapıyorlar, ve tabiki herkes görevini yapacak şimdi onlara sövsek ne değişir ki! Hiç bir şey! Bu yüzdendir ki yapılan yerli projelerin herbirine sahip çıkmalıyız, desteklemeli ve sonuca ulaşmasını sağlamalıyız.

Arama Motoru !?

6 yıldır geliştirdiğimiz Geliyoo arama motoru yazılım altyapısı olarak hazır olmasına rağmen veri merkezimizin yetersizliği ve kendimize ait bir datacenterımızın olmamasından dolayı güncel indexleme yapmıyoruz, geliyoo.com açık ve sadece bir kaç test için indexlediğimiz veri içerisinde kullanıclar arama yapabiliyorlar. Eğer aradığınız kelimeyi bulamadığınız için eleştirmek istiyorsanız, kısaca size arama motorunun genel mantığını iki cümle ile özetlememize izin verin. Arama motorları buna Google, Yandex vs. dahil, önce botları sayesinde internette bulunan websitelerindeki veri ve adresleri (url) kendi sunucularına kayıt eder, akabinde bu veriler analiz edilerek değerli bulunan (spam olmayan) veriler arama motorunda arama sonuçlarına yansıtılır. Geliyoo da Türkiye'de kendi arama teknolojisine ve kendi arama örümcekleri botlarına sahip tek arama motoru olarak index alabiliyor ve bunu aynı google ve yandex gibi sonuç sayfasına çıkarabiliyor. Bu özelliği Geliyoo'yu bir arama motoru yapıyor. Netleştirmek gerekirse, galatasaray.org site adresine biz botlarımızı göndermediğimiz sürece siz "galatasaray" kelimesini geliyoo.com da aradığınızda tabiki sonuç bulamazsınız. Şuan itibari ile bizim paylaştığımız bilgi ve Geliyoo haberleri yazılım teknolojimizi geliştirdiğimiz üzerinedir. Geliyoo kendi sunucu altyapısını kurana kadar güncel index almaya tam olarak başlamayacak bu yüzden, kendi sitenizinde indexlenmesi için bize ayrıca iletebilirsiniz. Daha sonrasında zaten kendi sitenizi kendinizin ekleyebileceği Geliyoo webmaster araçları bölümü tabiki olacak ve herkese açılacak.

Neden Geliyoo? Neden G logosu?

Kısaca tasarım konularında alınan eleştirilere değinmek gerekirse, Geliyoo kesinlikle google, explorer veya bir başkası örnek alınarak, ilham alınarak bulunmuş bir marka, isim veya tasarım değildir. Geliyoo türkçemizde en çok kullanılan kelimelerden biri olan gelmek fiilinden türetilmiştir, kelime anlamı olarak aradığınız sonuçlar geliyoo, aradığınız geliyoo işlevselliğide ifade etmektedir. İnternet kullanımına baktığımızda ise gelmek fiilimiz genelde r harfi kullanılmadan yazı veya sözlü kullanımda yer buluyor, ayrıca vurgu yapılmak istendiğinde sondaki o harfleri çoğaltılıyordu, bu analizimizde ise üç o abartılı görülürken iki o yerinde bir kullanım, vurgu ve fiili ifade etmek için yeterli olmaktadır. Bunların hepsi bir araya geldiğinde, aklımıza arama motoru denildiğinde çift o kullanımını standartlaştırmak geldi yani google'da, yahoo'da da çift o vardı bizde çift o'yu kullanarak arama motorlarında bir standart oluşturduk. Bizden sonra çıkan arama motorlarında çift o'nun kullanıldığını göreceksiniz en yakın örneği iran arama motoru yooz'dur. Ek olarak, anasayfa logomuzda herkesten ayrı olarak tam markayı (kelimeyi) kullanmak yerine farklı olarak tek baş harfi kullanmayı tercih ettik. İlerleyen zamanda teknoloji girişimlerinde daha çok "yoo" uzantısını ve çift o'yu göreceğinizden emin olun bu akımıda Geliyoo'nun başlattığını lütfen unutmayın. Ayrıca kelime ve harf analizlerinde o harfi bereketli ve romantik bir harfmiş markalar arasında yapılan araştırmada :).

İnce detaylar !

Genel arayüz hakkında da kısaca şunları paylaşmakta yarar var, Geliyoo ekibi olarak arayüz geliştirilmesine önem verdiğimiz zamanlarda oldu fakat öyle zorki kimse sizi bilmediği zamanlarda yenilikler yapmak ve onu ilk sizin yaptığınıza sizi çok sonradan görenlere inandırmak. Örnek vericek olursak, ilk tasarım çalışmamızı yaptığımızda geliyoo.com baştan aşağıya dizayn edildi iyisiyle kötüsüyle tamamen sıfırdan tasarlanmıştı ve tamamen bize aitti. Bu çalışmamızda ilkez sağ ve soldan kullanıcların en çok kullandığı sosyal medya ve bookmark linklerini yerleştirmiştik, hem kullanıcıyı yormuyor hem arama yaptırmalarına gerek duymadan facebook, twitter gibi uygulamalara anında ulaşmalarını sağlıyorduk.

 

Butonların üzerine gelindiğinde ikonlar açılıyor istediğiniz o siteye anında ulaşıyordunuz. Bu çalışmamızın bir başka örneği bi kaç ay sonra bir başka arama motorunda görülmeye başlandı.

Bunun üzerine bizde ikonları kaldırdık fakat hemen ardımızda şahsi muhteremlerde bu özelliği iptal ettiler. Neyse bunlar ufak ikoncuklar değilmi. Tasarım serüveni şöyle devam etti. 2010 yılında çıkmıştırk yola ve Türkiye için bir arama motoru geliştirdiğimizi duyurmuştuk ardından bir baktık Türkiye'de bu eksiğin varlığını ifşa etmemiz pek de iyi olmamış sahaya yeni bir oyuncu sokuldu hemen rusların sarışını geldi burnumuzun dibine kötümü oldu hayır aslında google'ın bile GSM operatörleri üzerinden Türkiye'de ilkez reklam vermesine sebep oldu!!! Bu çok önemli evet rekabeti gören google Türkiye'de dolaylıda olsa reklam vermek zorunda kaldı. Gelelim tasarım detayına biz yeni bir tasarımı o sıralarda hayata geçirdik daha sade ve beyaz odaklı bir tasarımdı. İlkez altı siyah gölgeli beyaz barlar kullandık ve o da ne!!! Dünya da trend yapmışız bir kaç ay sonra ebay'den trt1'e bir çok websitede aynı tasarım uygulanmış. Uygulanmış uygulanmasınada bizden bi haber kullanıcılar o tasarımın bizden alındığını değilde bizim onlardan aldığımızı düşünür olmuşlar. Geliyoo'nun haberini bi yerde görenler ve eleştirilerine "tasarım burdan, logo burdan" notlarını eklemekten çekinmediler. Olsun sorun yok biz Geliyoo olarak öncülük ediyor olmaktan gurur duyuyoruz fakat biraz sonra yazdıklarıma muhtemelende sizde pes diyeceksiniz.

 

Piyasaya yeni dalış yapan Yandex'in lansmanından bir görsel var aşağıda her zaman yorum yapanları bu alandada tekrar yoruma devam ediyorum, söz sizde arkadaşlar!..


Neyse dedik, ilham olmak güzel sorun yok zaten internet ortamından herkes herkesten ilham alabilir. Burda kimseye neden yaptılar demiyoruz asıl sorun Geliyoo'yu sonradan duyanlar önceden gördüklerine Geliyoo'yu benzeterek eleştirmek istemeleri. Bir yandan haber yapmamak ve Geliyoo'yu duyurmamak istiyoruz çünkü hala beta olarak yayında (sunucu altyapısı yetersizliğinden dolayı) bir yandanda bu gibi tasarımsal, görsel eleştirilere biz alınmasakta eleştiren art niyetli kesimler (söz meclisten dışarı) cevapsız bırakıldıklarında kendilerini dahada haklı ve akıllarınca bizi yerdiklerini düşünebilme özgüvenine sahip oluyorlar halbuki Geliyoo başarıya ulaştığında net cevap ve sonuç onları üzecek ve bu teknolojiye sahip olmak Türkiye'nin bir başarısı bir kazanımı olacak, yerli tanktan önce kendimize ait bir arama motoruna daha fazla ihtiyacımızın olduğunu heryerde belirtiğimiz şu dönemde bilgiyi yönetenler ve teknolojiye sahip olanlardan olması gerekiyor Türkiye. Zira patlayan her olayın mechullerini bulmalarının zorluğunu aşamıyor olacağız.

 

Geliyoo'nun Şuanki Tasarımı (geliştirlecek ve güncellenecek!!!)

3 aylara girdiğimiz bugünde belki bu yazımız manidar olacaktır, inşallah gerçekten Geliyoo hakkında bilgi almak isteyen tüm kullanıcı ve takipçilerimize borcumuz saydığımız bu açıklamaları yapmaya, sizleri bilgilendirmeye ve çalışmalarımızı yürütmeye Türkiye'miz bir arama motoruna sahip olana kadar devam edeceğiz.

KaynakHABERE YORUM YAZIN
Rizeli Rizeli 22.06.2019

Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah tamamlanır en kısa sürede

ALİ ŞAHİNKAYA ALİ ŞAHİNKAYA 25.08.2017

BU DÜNYADA AYAKTA DURABİLMEK VE KALABİLMEK İÇİN KENDİNE YETERLİ BİR ÜLKE OLMAMIZ GEREKİYOR BU YÜZDEN GELİYOO GİBİ YERLİ OLAN HERŞEYİ DESTEKLİYORUM EVDEKİ ELEKTRİKLİ ÜRÜNLERİMİN YERLİ OLMASINA ÖZEN GÖSTERİYORUM, GEÇİN O GLOBAL MAVALLARINI BAKIN; BATI, SURİYE VE İSLAM ÜLKELERİNE NELER YAPTI AKLIMIZI BAŞIMIZA ALMAZ İÇERİDE BİRLİK OLMAZSAK BİZİ ONLARDAN BETER YAPACAKLAR VESSELAM.

Ömer Yıl Ömer Yıl 13.06.2017

Helal olsun abicim.. En kısa zamanda daha büyük başarılarınızı bekliyor elimizden gelen tüm desteği vermek için de söz veriyoruz.Başarılar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.