Erdoğanın Kaldığı Otelin Üstünde Keşif Uçuşları Yapmışlar

Akıncı Üssü’ndeki eylemlerle ilgili iddianamede, Diyarbakır ve Akıncı Üssü’nden kalkan F-16’lar ile 12 ve 13 Temmuz 2016 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otelin üzerinde keşif uçuşu yaparak fotoğraf çekildiği belirtildi.

Erdoğanın Kaldığı Otelin Üstünde Keşif Uçuşları Yapmışlar

Darbe girişiminin yönetim merkezi olan Akıncı Üssü’ndeki eylemlerle ilgili hazırlanan iddianamede, darbe girişiminin iki numaralı şüphelisi olan Adil Öksüz’ün 1990’lı yıllardan beri Fethullah Gülen’e yakın isimlerden olduğu belirtildi. Darbe girişiminin organize edilip yönetilmesinde görev aldığı vurgulanan Öksüz’ün kullanmış olduğu 34 SIR 49 plakalı araç ile, 27 Aralık 2015’ten başlamak üzere, ocak, şubat, mart, mayıs ve haziran tarihlerinde Ankara’ya geldiği, darbeye hazırlık çalışmaları kapsamında Ankara’da toplantılar yaptığı, bahse konu toplantılara örgüte bağlı rütbeli askerlerin de katıldığı bilgileri iddianamede yer aldı.

GÜLEN’DEN ’YEŞİL CÜBBE’ İLE DARBE MESAJI

İddianamede, Öksüz’ün 17 Mart 2016 tarihinde örgüt lideri Fethullah Gülen ile istişarelerde bulunmak üzere ABD’ye gittiği ve 21 Mart 2016 tarihinde Türkiye’ye geri döndüğü ifade edilerek, aynı dönemde şüphelilerden Kemal Batmaz, Nurettin Oruç ve Hakan Çiçek’in de ABD’de bulundukları, bu tarihlerde darbeye teşebbüs faaliyeti ile ilgili örgüt liderine Ankara’da yapılan toplantılarla ilgili detaylı bilgi aktardıkları bildirildi. Gülen’in bu istişarelerden sonra 21 Mart 2016 tarihinde www.herkul.org internet sitesi üzerinden “yeşil renkli cübbe” giyerek konuşma yaptığı ve örgüt üyelerine şifreli mesajlar gönderdiği tespitine yer verildi.

ÖRGÜT LİDERİ GÜLEN’DEN SON TALİMAT

Ankara’daki toplantılardan sonra Öksüz’ün örgüt lideri Fethullah Gülen ile istişarelerde bulunmak ve örgüt liderinden emirler almak üzere Kemal Batmaz ile ABD’ye gittiği, Gülen’den son talimatları aldıkları, Adil Öksüz ve Kemal Batmaz’ın 13 Temmuz 2016 tarihinde aynı uçakla birlikte Türkiye’ye Atatürk Havalimanından giriş yaptıklarının tespit edildiği ifade edildi.

KEMAK BATMAZ ADİL ÖKSÜZ’Ü TANIYORMUŞ

İddianamede, Atatürk Havalimanından temin edilen videolar üzerinde yapılan incelemesinde Kemal Batmaz ve Adil Öksüz’ün beraber görüldüğü belirtilerek, Kemal Batmaz’ın ifadesinde Öksüz’ü tanımadığını beyan ettiği kaydedildi.

Adil Öksüz ve Kemal Batmaz’ın darbe girişiminden 2 gün önce ABD’den Türkiye’ye geldiği, ikilinin darbenin yönetim merkezi olan Akıncı Üssü’nde bulundukları vurgulandı. Akıncı Üssü’nde darbe teşebbüs faaliyeti sırasında alınan kararların “Yurtta Sulh” adıyla açılan Whatsapp grubu üzerinden Türkiye genelindeki darbe faaliyetine katılan darbecilere ulaştırdıkları, Öksüz ile Batmaz’ın “yönetici” durumunda olan darbecilerin Gülen ile irtibatını sağladıkları kaydedildi.

DARBECİLERİN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN UÇAĞININ YERİNİ TESPİT ETME ÇABALARI

Öksüz’ün darbe faaliyetini organize eden diğer yönetici şüpheliler ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunması için Cumhurbaşkanlığına ait uçağın havada görülüp görülmediğini, bu uçağın Dalaman ve Antalya’dan kalkıp kalkmadığını ve radar iz kayıtlarını Akıncı Üssü’nün harekat komutanı olan Ahmet Özçetin’in talimatı ile araştırdıkları bilgisine yer verildi. Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimini organize eden Gökhan Şahin Sönmezateş’in darbe gecesi saat 23.00 sıralarında Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı bünyesindeki Müşterek Hedef Üretim Analiz Üretim Merkezini telefonla aradığı ve Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı yerin koordinatlarını CAS Programından yardım alınarak şüpheliler Ali Pehlivan ve Veli Bilgin’den aldığının tespit edildiği ifade edildi.

DARBE GİRİŞİMİNDEN ÖNCE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KALDIĞI OTELDE KEŞİF

İddianamede, 12 Temmuz 2016 tarihinde Diyarbakır Üssü’nden 2 adet F-16 uçağını kaldırarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otel ve yakınında fotoğraflama işlemi yaptıkları tespitine yer verildi. 13 Temmuz 2016 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığının koordinesinde 2 adet F-16 uçağı kaldırılarak yine Marmaris üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otel ve civarında fotoğraflama işlemi yaptıkları ifade edildi. Darbeye teşebbüs faaliyeti sırasında Gökhan Şahin Sönmezateş’in organizasyonundaki darbeci askerlerin helikopterlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otele gittikleri ve suikast girişiminde bulundukları kaydedildi.

(Abdullah Sarıca/İHA)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.