Fetönün Sözde Alevi İmamı Hakkında İddianame Tamam

İzmir’deki FETÖ soruşturmasında örgütün sözde "Alevi yapılanma" sorumlusu olduğu ileri sürülen Özdal Okutan’a “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi eski Dekanı Prof.Dr. Nadide Kazancı hakkında ise “ Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme “ suçundan 15’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Fetönün Sözde Alevi İmamı Hakkında İddianame Tamam

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, geçtiğimiz 3 Kasım’da FETÖ’nün sözde ’Alevi yapılanması’ sorumlusu olduğu ileri sürülen Özdal Okutan’ı gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Ayhan Yılmaz tarafından hazırlanan 22 sayfadan oluşan iddianame 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Örgütün sözde "Alevi yapılanma" sorumlusu olduğu ileri sürülen Özdal Okutan’a “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi eski Dekanı Prof.Dr. Nadide Kazancı hakkında ise “ Örgüt içindeki hiyerarşik yapıyı dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme “ suçundan 15’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

ALEVİLERİ ETKİLEMEYE ÇALIŞIRDI

İddianamede gizli tanık ‘Ok’ ifadesinde, “ Özdal Okutan dernek marifetiyle İzmir’deki cem evlerinde aleviler arasında ve alevi dedeleri arasında FETÖ/PDY’nin ve bu örgütün başındaki Fetullah Gülen’in propagandasını yapıyordu, sempatizan toplamaya çalışıyordu ve şirin göstermeye çalışıyordu. Ege Üniversitesinde çok etkin bir şahıstı. Personel alım ve işten personel çıkarılmasında çok etkin rolü vardı. Sık sık mali boyutu çok yüksek etkinlikler tertiplerdi, bu etkinliklerde alevileri etkilemeye çalışırdı. İzmir Körfezinde alevileri ve alevi dedelerini yatlarla, gemilerle yemekli eğlenceli turlarda ağırlardı. Etkinliklere İzmir Emniyet Müdürlüğünden çok sayıda müdür ve amir iştirak ederdi. FETÖ / PDY’nin Türkiye genelinde sözüm ona aleviler adına tertiplediği tüm etkinliklerde İzmir’deki alevileri temsilen başından sonuna kadar işin organizasyonda dahi hep Özdal Okutan bulunur idi. Daha sonra Özdal Okutan FETÖ/PDY’de daha üst bir konuma getirilmiş olacak ki bu başkanlık görevini Seyfi Demirsoy Hastanesinde memur olarak çalışmakta olan başka biriisne bıraktı ama derneğin onursal başkanı gibi yine son sözü kendisi söylemeye devam etti. Yine İzmir’deki alevilerin arasına sızabilmek için Kerrariye Vakfı’nı da Özdal Okutan bir grup paralelci ile birlikte kurdu. İzmir’deki tüm cem evlerini belli aralıklarla ziyaret edip FETÖ/PDY’nin başındaki şahsı öven konuşmalar icra ettiler. Gittikleri cem evlerine hem hediyelerle gider hem de maddi katkı sağlarlardı. Ayrıca bahsi geçen terör örgütü başının yazdığı kitapları da yine hediye olarak götürürlerdi " dedi.

OKULDA TOPLANTI YAPIYORLARMIŞ

İddianamede yer alan ’Şahin’ kod adlı gizli tanığın ifadesinde “1995 yılında Nadide Kazancı Doçentlik sınavına müracaat ettiği sırada jürideki Profesörleri beğenmeyerek araya YÖK’de sözü geçen kişileri sokarak jürinin değiştirildiği yönünde duyumlar aldım. Doçentlik unvanını almadan Doçentlik tabelası hazırlattı. 2000 yılında kendisine verilen Profesörlük kadrosunu da tamamen intihal ve çalıntı yayınlarla elde etti. FETÖ şüphelisi kişiler haricindeki akademisyenler ile fazla irtibatı görülmemiştir. Zaman zaman bazı kişiler ile olan konuşmalarında FETÖ örgütü lehine görüşler ileri sürdüğünü tespit ettim. 1990’lı yıllarda Ege Üniversitesi Fizik Bölümüne giren ancak bitiremeyen Özdal Okutan çıkan öğrenci affı sonucu 2008 - 2009 yıllarında yeniden okula gelerek 2013 yılında Fizik Bölümünden mezun oldu. Özdal Okutan’a oda verip, ‘Proje Koordinatörü ‘ yaptı. 2015 - 2016 öğretim yılında Okutan, Aliağa Meslek Yüksek Okuluna ders vermek üzere Fakülte Yönetimi tarafından görevlendirildi. Nadide Kazancı’nın baskısı ile Özdal Okutan’a Aliağa MYO’nda kadro verdirilmeye çalışıldı. Sekreter Mustafa Bey’in dikkati ile bu durumun önüne geçildi. Özdal Okutan ve Dekanlık Yönetiminin FETÖ’cü olduğu iddia edilen bir firma ile işbirliği içerisine girerek proje üretme çabasına girdi. Bu projeleri örgüte para aktarmak için yaptıkları ortaya çıktı. Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşçoşkun’un 12 Ağustosta Ege Üniversitesi Rektörü olarak atanması sonucu panik yaşadı. Nadide Kazancı hakkında soruşturma açılmış, soruşturma süreci halen devam etmektedir. Nadide Kazancı Fizik Bölümü Başkanlığından ve Genel Fizik Ana Bilim Dalı Başkanlığından uzaklaştırılmıştır. Okutan’ın kullandığı ‘32’ numaralı odada zaman zaman akşam saatlerinde Nadide Kazancı, toplantı yapıyordu“ dedi.

DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA DERNEĞİ KAPATMIŞ

İddianamede, kırmızı kategoride ’ByLock’ kullanıcısı olduğu ortaya çıkan Okutan’ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY ana dosya davasında, örgütün sözde Türkiye Alevi imamı’yken 2014 yılında ABD’ye firar eden Süleyman Ünsal ve sonrasında aynı görevi yaptığı tespit edilen Ziya Demirel’in yerine getirildiği belirtildi. Türkiye’ de kaos ortamı oluşturmak isteyen örgütün, sözde ’Alevi yapılanması’ndan sorumlu olduğu iddia edilen Okutan’ın, Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra Uyum Alevi Bektaşi Eğitim ve Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu kurucu üyesi olduğu, kendisinin kurduğu Semah Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneğinin ise darbe girişimi sonrası kapattığı dile getirildi. O.K. adlı gizli tanığın ifadesi doğrultusunda, şüpheli Özdal Okutan hakkında soruşturma yürütülürken Nadide Kazancı hakkında da isnat ve deliller elde edildiğinden soruşturmaya eklendiği belirtti.

Sanıklar önümüzdeki günlerde 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim önüne çıkacak.

(Atakan Şen/İHA)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.