İhracat Beklenti Endeksi İkinci Çeyrekte Arttı

İhracat beklenti endeksi, 2017 yılının ikinci çeyreğinde, 2017 yılının birinci çeyreğine göre 15,9 puan arttı.

İhracat Beklenti Endeksi İkinci Çeyrekte Arttı

Ekonomi Bakanlığı 2017 yılı ikinci çeyrek dış ticaret beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre; ihracat beklenti endeksi, 2017 yılının ikinci çeyreğinde, 2017 yılının birinci çeyreğine göre 15,9 puan arttı. 2017 yılının birinci çeyreğinde 109 olan endeks, 2017 yılının ikinci çeyreğinde 124,9 seviyesinde gerçekleşti. 2017 yılının ikinci çeyreğinde, 2017 yılı birinci çeyreğine göre, ihracat beklenti endeksine dahil edilen sorulardan son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine ilişkin sorunun endeksi azalış yönünde etkilediği, şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyi, gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi ve ihracat siparişi beklentisine ilişkin soruların ise endeksi artış yönünde etkilediği gözlendi. Bununla birlikte, Endekse dahil edilen tüm soruların yayılma endekslerinin bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha yüksek puanlarda seyrettiği görüldü. Bu etkilerin sonucunda, ihracat beklenti endeksi 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 13,2 puan arttı.

Ekonomi Bakanlığı tarafından üçer aylık dönemler halinde uygulanarak Resmi İstatistik Programı (RİP) kapsamında yayınlanan dış ticaret beklenti anketi (DTBA), dış ticarete yön veren firmaların yakın geçmişe ve mevcut duruma ilişkin değerlendirmeleri ile gelecek döneme yönelik beklentilerini yansıtmakta olup, bu hususta gösterge niteliğinde olan endeksler üretilmesini sağladı. Endeksin 100’den büyük olması beklentilerin artış yönünde olduğunu, 100’den küçük olması beklentilerin azalış yönünde olduğunu, 100 olması ise firma beklentilerinin değişmediğini gösterdi.

İthalat beklenti endeksi, 2017 yılının ikinci çeyreğinde, 2017 yılının birinci çeyreğine göre 1,7 puan arttı. 2017 yılının birinci çeyreğinde 110,3 olan endeks, 2017 yılının ikinci çeyreğinde 112,0 seviyesinde gerçekleşti. 2017 yılının ikinci çeyreğinde, 2017 yılı birinci çeyreğine göre, ithalat beklenti endeksini oluşturan sorulardan mevcut ithalat sipariş düzeyine ilişkin sorunun endeksi azalış yönünde etkilediği; gelecek 3 aydaki ithalat beklentisi, birim ithalat fiyatı beklentisi ve son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların ise endeksi artış yönünde etkilediği gözlendi. Diğer taraftan, ithalat beklenti endeksini oluşturan soruların tamamına ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha yüksek puanda seyretti. Bu etkilerin sonucunda, ithalat beklenti endeksi 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 8,9 puan arttı.

(İHA)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.