Resmi Rezerv Varlıkları Şubatta Arttı

Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 1,1 artarak 107,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Resmi Rezerv Varlıkları Şubatta Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2017 yılı Şubat ayı ’Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre, Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 0,5 artarak 89,5 milyar dolara çıktı, altın cinsinden rezerv varlıkları da yüzde 4,5 oranında artarak 16,6 milyar dolara yükseldi.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 13,9 azalarak 10,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tutarın 6,4 milyar doları anapara, 3,9 milyar ABD doları faizlerden oluştu.Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 1,3 milyar doları bir ay, 1,2 milyar doları 2-3 ay ve 7,8 milyar doları 4-12 ay içerisinde ödenecek. Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (kalan vadesi bir yıldan uzun KMDTH, bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 3,8 artarak 56,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

(İHA)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.