8 Mart Dünya Kadınlar Günü Özel Haber'i Geliyoo'dan Kamuoyuna Saygı İle Duyrulur!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü İçin "Geliyoo Ailesi" olarak bir mesaj iletmek istedik. Tüm Türkiye'ye ve Dünya'ya bu mesajı yaymak düşüyor!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Özel Haber'i Geliyoo'dan Kamuoyuna Saygı İle Duyrulur!

Dünya'da "Kadın" olmanın zorlukları saymakla bitmez, yılda sadece bir gün hatırlanan kadınlar ve kadın hakları aslında daha derinden daha dikkatlice incelenmeli ve yılın her günü bu saygının gösterilmesi gerektiği topluma empoze edilmeli. Empoze diyorum çünkü başka türlü bu konu gereken değeri görmüyor. 

Kadınlar; toplumun temel taşlarını oluşturan düşünen, çalışan, kendi hak ve hukuklarını korumak konusunda zaman zaman aciz kalan, ancak yine de korumak için canla başla çalışan, ezilen, belki hor görülen, belki cahillikleri, belki aşkları belki de farklı yapısal özellikleri ile karşımıza çıkan değerli insanlar.

Kadın için söylenebilecek o kadar çok söz var ki; Annelerimiz, Kardeşilerimiz, Eşlerimiz hayatımızın olmaz ise olmazları.

Kadın'a karşı şiddet hakkında bir araştırma yapılmış, bu araştırma da korkunç bir gerçek ortaya çıkmış: Kadın'a zarar veren kişi en çok değer verdiği kişi, bu prikolojik bir yansıma mı yoksa gerçekten bu şekilde düşünülmesi için mi bu araştırmaa yappıldı bilinmiyor ancak bilinen o ki; Kadın'a Şiddet halen günümüzün en önemli gündem konusu.

Toplum olarak "Kadın"a nasıl değer veriyoruz biraz gözler önüne serelim. Nerelerde hata yapıyoruz biraz buna bakalım. Evde bizi bekleyen, yemeğimizi hazırlayan, elbisemizi ütüleyen ve çocuklarımıza bakan eşlerimiz, annelerimiz veya kardeşlerimiz her biri aynı sorundan muzdarip. "İLGİSİZLİK"

Peki "İLGİSİZLİK" hastalığı nereden kaynaklanıyor? Erkek, hassas düşünceleri olan çok fazla duygusal olmayan ve sevgisini kolay kolay gösteremeyen insan sınıfında. Kadın ise, daha çok duygusal, söze, güzel bir hediyeye, habere, çocukları için iyi bir geleceğe, duygularına bağlı bir yaşam süren insan sınıfında. İstisnaları katmıyoruz.

Erkek, iş ortamında, arkadaş ortamında, çeşitli akraba ve yaşam ortamlarında tanımadığı kadınlara karşı, çok centilmen bir yapı sergiliyor. Bunun sebebi yapacağı iş ile ilgili, yada kendi hakkında kötü bir algı oluşmaması için bu şekilde davranmak zorunda, arkasından bir çok şey sayıyor olabilir. Ancak eğer bir işi düşecek ise çok centilmen bir halde kadınlara karşı söylemleri olabilir.

Peki aynı incelik ve zerafeti neden eşlerine göstermiyorlar, bunun temel sebebi eşlerin doğru kulvarda hayatlarında olmaması. Eş yani "Kadın" her zaman itaat eden, erkeğni anlayan, takdir eden, etrafına onun hakkında olgun ve olumlu düşünceler yayan, yanında oturmasını kalkmasını bilen bir "insan Modeli" olarak görünmek zorunda. Erkek'de oluşan temel algı bu şekilde, peki neden?

İslam'da kadının yeri açık şekilde belirtilmiştir, hakları, hukukları ve anlatımları açık şekilde hadis ve açıklamalar ile yer almıştır. Peki "Kadın"larımızın ne kadarı islami değerlere göre "Erkek"e yani eşlerine doğru şekilde yaklaşıyor? Bence bu sayı oldukça az. Erkek'de İslam'i kurallar çerçevesinde "Kadın"a yaklaşmıyor. O zaman bunun öğretilmesi gerekir. Bütün Türkiye'yi ve toplumu ilgilendiren bir konu bu. Dolayısıyla zorunlu bir ders programı oluşturulabilir.

Hem erkekler için, hemde kadınlar için 1 haftalık "Eşime Nasıl Davranmalıyım"? şeklinde bir ders programı sunulabilir. Resmi şekilde bu ders'e koşulsuz katılmakla yükümlü kılınabilir. Ama sadece Erkekler için değil, Kadınlar için de bu rogram düzenlenmeli. Herkes birbirine nasıl davranacağını uzman kişilerden öğrenir ise bence bu toplumda ciddi bir iyileşmeye neden olabilir. Dolayısıyla toplumda bilgi oluşursa bilgisizlik ortadan kalkacağı için düzen sağlanabilir.

Tüm Dünya Kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Geliyoo Ailesi Olarak En İçten Dİleklerimiz İle Kutluyoruz...

GeliyooHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.