Af Yasası 10 Milyon Bekleyen Dosya 60 Bin Bekleyen Kader Mahkumu

Af yasası gerçekten Oy için bekletiliyor olabilir mi? Bu soru artık daha çok sorulmaya başlandı ve seç,m öncesi Af çıkmaması durumunda bunun toplum vicdanı için değil Oy için çıkarılmadığı düşünülerek artık çok fazla kişi oyunu bu yönde kullanmayabilir. Devlet en büyük otoritedir, hükümet ve siyasiler verdikleri sözleri tutmak ile mükellef kişilerdir. Çünkü halk bu kişilere inanır ve güvenir. İdareyi güvendiği ve inandığı kişiye verir.

Af Yasası 10 Milyon Bekleyen Dosya 60 Bin Bekleyen Kader Mahkumu

Yıllar içinde bir çok örneği görülmüştür Af yasasının ancak son yıllarda ceza indirimi dışında herhangi bir af yasası ön görülmedi. Bu indirimlerde cezaevlerini rahatlatmak için bir düzenleme ile getirildi ve Af olarak kabul edilmiyor. Dolayısıyla şu anda FETÖ gibi bir beladan kurtulmuş olan bir ülkenin aslında Af ile birçok insanın hayatında yeni bir dönem başlamasına vesile olabilirdi. Bahsedildiği gibi canilere, uyuşturucu satıcılarına, terör suçu ve çeşitli pis suçlar işleyenler dışındaki. Ufak tefek suçlara bile olsa af çıkarılabilirdi. Evrakta sahtecilik, emniyeti su istimal vs artık ne kadar adi suç varsa. 

Burada toplumun vicdanını düşünüyorsak, bekleyen 10 milyon dosya var bu 10 milyon kişinin dışında 60 bin kişiye yakın insan Af bekliyor. Bu suçların hepsi adi suçlar olarak sınıflandırılan suçlar işlemiş insanlar. Dolayısıyla kolaylıkla affedilmesi mümkün olan bir yapı. Ancak bazı kesimlerin faydalanmaması için yapılan düzenleme bazı kesimlerde de faydalanması için yapılan çalışmalar var algısı oluşturmaya başladı. 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir talimat verdiğinde devletin bakanlıkları nasıl bu talimatı bu kadar uzatabiliyor açıkçası ciddi bir merak konusu. Sayın Cumhurbaşkanımız mı bu kadar uzamasını istedi? Yoksa bakanlık gerektiği kadar hızlı çalışarak bunu sonuçlandırmak istemiyor mu? 10 Milyon dosya bekliyor ise bunun en az 5-6 milyon insanı kapsadığını düşündüğümüz zaman bunu Oy alabilmek adına yaptıkları ortaya çıkacaktır. Bunca insana umut verip sonra bir kaç konuda affı ortaya sürerek belkide biz gerekeni yaptık diyecekler. 

10 Aydır ha bu gün ha yarın diye Af bekleyen insanlar var. Yıllar önce Ecevit zamanında cezaevlerinde olan bazı olayları hatırlıyorum. O günler inşallah geri gelmez, inşallah tekrar yaşanmaz. Allah kimsenin başına öyle olaylar getirmesin inşallah tek diyebileceğimiz bu. O yıllarda Ümraniye Cezaevi ve diğer ölüm orucuna katılan ceza evleri çok acı hatıralara sahip. Yapılan müdahalede kullanılan kimyasallar, tazikli su ile, ateş ile, silah ile cezaevleri basılarak çok acı verici sonuçlara ülkemizde derin ve kalıcı acılar bıraktı. 

O yıllarda olan Türkiye artık yok, sefalet ve çaresizlik içerisinde olan Türkiye artık yok. Aslında Rahşan hanım bu olayların sonrasında vicdanen rahatsız olmuş ve Af için eşinden bir talepte bulunmuştu. Cezaevlerinde olan Kader Mahkumları için istenen af hemen herkesin yararlanmasına neden olmuş. Ve Rahşan hanım " Ben affı garibanlar için istedim, katiller yararlandı" diyerek hayıflanmıştı. Sanırım şu anda hükümetin yaptığı çalışma Rahşan hanımın zamanında yaşanan olay yaşanmasın diye. Belkide bu yüzden bu kadar uzuyor ve bir yasa tasarısını hazırlamak 10 ay sürüyor. 

Yinede oldukça uzun bir süre hadi diyelimki talimatın verildiği tarih daha sonra Eylül Ekim yine aradan 5-6 ay geçmiş dolayısıyla artık bir sonuç alınması gerekirdi. Bundan yararlanacak olan kişiler için bir düzenleme yapılıyor desek, bilgi işlem sistemleri, fazlar, kimlerin serbest kalacağının planlanması veya kimlere elektronik kelepçe takılacağı felan ayarlanıyor ise buda ayrı bir konu. Belirsizlikler insanların kafasında binlerce soru işareti oluşturuyor. 

Elektronik kelepçe demişken sanırım 5-10 bin kişi Elektronik kelepçe ile salıverilecek belkide denetimli serbestlik gibi bazı koşllarla. Dolayısıyla bu sürede topluma kazandırılması sağlanacak. İşte buda başka bir tartışma konusu. Her ne koşulda olursa olsun, bunca bekleyen insan çaresizce insanların iki dudağı arasındaki ya da seçim sırasında kaldıracağı elleri bekliyor. Özgürlük çok önemli bir silahtır. Özgürlük elinizden alınana kadar bunu bilmeniz imkansız. Bunu en iyi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bilmesi gerekir aslında. Bir şiir yüzünden aylarca cezaevinde kaldı. 

Neyse sonuç olarak 10 milyon bekleyen dosya ve 60 bin insanın umudu hala beklemede. neyi beklediğini bile bilmiyor bunca insan. Ülke olarak ciddi bir sabıka dosyamız mevcut neredeyse hemen herkesin bir sabıkası oldu herhangi bir konudan dolayı. Nereye gidiyor bu ülkem insanı bilmiyorum ama gözle görülür bir iyileşme olmaz ise bizi içten yıkacaklar diye korkuyorum. Ülke içerisinde ekonomik kriz bir yandan çaresizlik bir yandan iş hayatındaki zorluklar bir yandan ne olacak bu insanların hali?HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.