Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “16 Nisan Önemli Bir Kavşak”

Memur-Sen 5. Büyük Türkiye Buluşması’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye 16 Nisan’da yönetim sistemini teklifimiz oylayacak. Buradan çıkacak karar Türkiye’nin geleceğinin belirleyicisi olacaktır. Eski sistemin zaaflarından istifadeyle, hak etmedikleri bir gücü tepe tepe kullananlar, 16 Nisan’ın anlamını çok iyi biliyorlar. Artık belleri kırılma noktasına gelen terör örgütleri 16 Nisan sonrası kendilerini nasıl bir akıbetin beklediğini gayet iyi biliyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “16 Nisan Önemli Bir Kavşak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Memur-Sen Konfederasyonu tarafından düzenlenen ‘Memur-Sen 5. Büyük Türkiye Buluşması’ eğitim programına katılarak bir konuşma yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yetkililerinin, 16 Nisan’da halk oylamasına sunulacak Anayasa değişikliğine yönelttikleri gerçeği yansıtmayan iddialarına verdiği cevapta, tek parti döneminde CHP il başkanlarının aynı zamanda o ilin valileri olduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi ben bugün CHP’ye gönül vermiş kardeşlerime soruyorum, acaba bugün aynı durum olsa, yani kurucusu olduğum partinin il başkanları aynı zamanda o ilin valisi olsa ne derseniz? Böyle bir şey olamaz dersiniz öyle mi? Bunun demokraside olabilir bir yanı yoktur, dünyada böyle bir yer yoktur. Tayyip Erdoğan’a ‘diktatör’ diyen Batı ne der? İnanın ‘şeddeli diktatör’ der” sözlerine yer verdi.

“İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNÜN KORUMAMIZ ALTINDA OLDUĞUNA İNANDIK”

Batı ülkelerine hitaben Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz bana ‘diktatör’ dediğiniz sürece ben size ‘faşist’ demeye, ‘Nazi’ demeye devam edeceğim. Çünkü benim ülkemde, gerek Başbakanlığım, gerek Cumhurbaşkanlığım döneminde hak ve özgürlükler konusunda, düşünce özgürlüğünde, inanç özgürlüğünde, şu mezhep, bu mezhep, hiçbir ayrım yapmaksızın biz kimin yaşamını engelledik?” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tam aksine bu ülkede başörtülü ve başı açıklar arasında ayrımı kendisine ‘diktatör’ diyenlerin uyguladığını, kendilerinin ise bu ayrımı ortadan kaldırarak herkesin üniversitede okuyup devlet kurumlarında çalışabilmesini sağladıklarını söyledi.

Geçtiğimiz süre içinde kimi Avrupa ülkelerindeki camilerin duvarlarına gamalı haçların çizildiğine, kimi camilerin yakılıp yıkıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Peki, Batının yöneticileri nerede, niye bunlar sessiz kaldılar, niye bunlara müdahale etmediler? Fakat biz hiçbir zaman ülkemizde farklı dinlere mensup bir mabede bu ülkede kalkıp da asla onların hoşlanmayacağı, kabul etmeyeceği bir şeye müsaade etmedik. Niye? Çünkü biz inanç özgürlüğünün bizim korumamız altında olduğuna inandık ve laikliği de böyle tanımladık” diye konuştu.

“MİLLETİMİZİ KUTUPLAŞTIRMAK İÇİN YALANLARINA YALAN EKLİYORLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “27 Mayıs öncesinde o zamanki Ana Muhalefet Partisi CHP’nin en büyük argümanı neydi biliyor musunuz? ‘Rejim değişikliği’ söylemidir. İnönü her kürsüye çıktığında, Demokrat Parti’yi ve merhum Menderes’i rejimi değiştirmekle, baskı rejimi kurmakla itham etmiştir. Aslında bu iddiaların hiçbir geçerliliğinin olmadığını kendileri de biliyordu. Ama bu tarz söylemlerle 27 Mayıs’a giden yolun taşlarını döşüyorlar, boğazlarına kadar içlerinde oldukları darbeye meşruiyet kazandırmaya çalışıyorlardı. Sürekli yalan üreterek belli toplum kesimlerindeki hassasiyetleri kaşıyarak ülkeyi bir kaos ortamına sokmaya gayret ediyorlardı. Dikkat ederseniz hiç değişmediler, bugün de aynısını yapıyorlar. Ana muhalefetin şu anda başında bulunan zat çıkıyor, her gün rejim değişikliğinden bahsediyor, tıpkı ağababası tek adam gibi bu da birilerine mesaj vermeye çalışıyor. Belli konulardaki hassasiyetleri kaşıyarak milletimizi kutuplaştırmak için gece gündüz yalanlarına yalan ekliyorlar. Milletimizin ve kendi seçmenin gözünde komik duruma düşme pahasına yalanlarına istikrarla devam ediyor. İstikrar deyince bunların aklına tek şey geliyor, yalanların istikrarı… Ülkenin istikrarı konusunda en küçük bir katkıları yok, dikili ağaçları yok.”

“DÜN AK DEDİĞİNE BUGÜN KARA DİYEN ŞAHISTAN SİYASETÇİ OLMAZ”

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile ilgili “Sabah kalkıyor, ‘Meclis tamamen ortadan kaldırılacak’ veya ‘Meclis feshedilecek’ diyor, akşam ‘Niçin milletvekili sayısını artırıyorsunuz?’ diyor. Gece ‘Hollanda’ya, Almanya’ya dersini verin’ diyor, sabah Hollanda’nın, Almanya’nın avukatlığına savunuyor. Bir gün ‘Suriye’de ne işimiz var?’ diyor, ertesi gün ‘Niçin Münbiç’i, Rakka’yı almıyorsunuz?’ diye efeleniyor. Bir gün FETÖ’cü teröristlere sahip çıkıyor, ertesi gün hendekçi PKK’lılara arkadaşlık, yoldaşlık yapıyor” ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tıpkı rüzgâr gülü gibi esinti ne yönden gelirse o tarafa dönüyor” diye ekledi.

Ana muhalefet liderinin yaptığının siyaset olmadığını dile getirerek siyasetin bir omurga işi; ilke, dava ve karakter meselesi olduğunu, siyasetçinin de sözünün eri olması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün ak dediğine bugün kara diyen şahıstan siyasetçi olmaz. Milletimiz bu tiplere ne der biliyor musunuz? ‘Kolpacı’ der. Bunlardan memlekete faydalı insan olmaz; olsa olsa terör örgütlerine koltuk değneği olur, başka bir şey olmaz” dedi.

Bugünlere milletin desteği ile mazlumların ve mağdurların hayır duasıyla geldiklerini, bundan sonra da yola böyle devam edeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uzun hizmet ve mücadele yolculuğumuzda 16 Nisan önemli bir kavşaktır. Türkiye 16 Nisan’da yönetim sistemini teklifimiz oylayacak. Buradan çıkacak karar Türkiye’nin geleceğinin belirleyicisi olacaktır. Eski sistemin zaaflarından istifadeyle, hak etmedikleri bir gücü tepe tepe kullananlar, 16 Nisan’ın anlamını çok iyi biliyorlar. Artık belleri kırılma noktasına gelen terör örgütleri 16 Nisan sonrası kendilerini nasıl bir akıbetin beklediğini gayet iyi biliyorlar” şeklinde konuştu.

“İÇERİDEKİ VE DIŞARIDAKİ ‘HAYIR’CILAR MİLLETİMİZİ TEHDİT EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakın, kim ‘hayır’ diyor? Kandil ‘hayır’ diyor, Pensilvanya ‘hayır’ diyor, İmralı ‘hayır’ diyor. Bunu dahi düşünemeyecek miyiz? Eğer bu teröristler, bizim ülkemizi bölmeye gayret edenler, milletimizi bölmeye gayret edenler ‘hayır’ diyorsa, burada bir düşünmemiz lazım. Söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu; olay bu kadar açık ortada. Biz her zaman ne diyoruz? ‘Biz bu milletin efendisi değil, biz bu milletin hizmetkârıyız.’ Farkımız burada. Aynı şekilde siyasi hayatlarının tamamı başarısızlıklara dolu olmasına rağmen, koltuklarına yapışanlar da 16 Nisan’dan sonra orada kalamayacaklarını görüyorlar. Ülkemiz dışındaki güçler de 16 Nisan’ın anlamının farkındalar, bunun için tüm güçleriyle sandıktan ‘hayır’ çıkması için çalışıyorlar. İçerideki ve dışarıdaki ‘hayır’cılar bir oldular, milletimizi tehdit ediyor. Neymiş? 16 Nisan’da evet çıkarsa bizi Avrupa Birliği’ne almazlarmış. Ah bu kararı bir verebilseler... Bizim işimizi kolaylaştırırlar, çok daha seri karar almamıza bunlar vesile olur. Zaten 16 Nisan bizim için bir kırılma noktası, onun için ‘evet’ çok önemli. Bu işleri masaya yatıracağız, çünkü Türkiye kimsenin şamar oğlanı değildir, bunu herkes bilecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan FETÖ teröristleri için milletin idam talebi ile ilgili, kimi Avrupa Birliği yetkililerinin, bunun olması durumunda ‘Türkiye’nin Avrupa’da yeri olmayacağı yönündeki açıklamalarına işaret ederek, yurt içindeki kimi çevrelerin de bu tutumdan aşağı kalmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu idam talebini, 16 Nisan’dan sonra Meclis’e gelip buradan geçtikten sonra kendisinin de onaylayacağını açıkladı.

“BU MİLLET İRADESİNE PRANGA VURDURMAZ”

Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminde ‘Muhtarlıklardan lokantalara kadar akıllarına gelen her şeyin kapatılacağını, kıdem tazminatlarından memurluğa kadar her şeyin kaldırılacağını’ iddia eden ana muhalefet partisi ve lideri için “Yalanın ucunu kaçırmış durumdalar. Freni patlamış kamyon muvazeneyi, kontrolü tamamen yitirdi. Sadece yalanla kalmıyor, yeni sistem gelince şöyle olacak, böyle olacak diye bir de milleti tehdit ediyorlar” yorumunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Şayet milletimizin bu tehditlere pabuç bırakacağını sanıyorlar yanılıyorlar, çünkü bu millet tehditlere boğun eğmez. Kardeşlerim, bu millet iradesine pranga vurdurmaz ve vurulmaz. Türkiye hangi hükûmet sistemiyle yönetileceğine Avrupalılar değil, kifayetsiz muhterisler değil, milletimiz karar verecek.”

“FETÖ’CÜ HAİNLER 16 NİSAN’DA İKİNCİ KEZ HEZİMETE UĞRAYACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Hâlâ 14 Mayıs 1950’nin hesabını sorma peşinde koşanlar bu kez de muvaffak olamayacaklar. Ülkemizi eski istikrarsız krizlerle boğuşan kaos günlerine döndürmek isteyenler, 16 Nisan’da büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaklar; bunları hayal kırıklığına uğratmaya var mıyız? Son 14 yılın öcünü almak isteyenler faizciler bir kez daha yenilecekler; bu hesabı sormaya var mıyız? 15 Temmuz’un rövanşını almak için yanıp tutuşan o FETÖ’cü hainler 16 Nisan’da ikinci kez hezimete uğrayacak; hezimete uğratmaya var mıyız? Allah’ın izniyle ve milletimizin desteğiyle 16 Nisan yeniden şaha kalktığı bir tarih olacak. 16 Nisan; 2023 hedeflerimizin milletimizce teyit edildiği bir tarih olacak.”

Salonda bulunanlardan 16 Nisan halk oylamasında ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ için ‘evet’ demeye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, 16 Nisan’ın ülke ve millet için yeni bir milat ve aydınlık günlere vesile olması temennisiyle tamamladı.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.