Emine Erdoğan Haleple İlgili Konuştu: Sözün Bittiği Yerdeyiz

Halep’te yaşananlarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Yüzlerce çocuk kimyasal saldırılarla, bizlere ağır vicdani yükler bırakarak bu dünyadan ayrıldı. Sözün bittiği yerdeyiz artık” dedi.

Emine Erdoğan Haleple İlgili Konuştu: Sözün Bittiği Yerdeyiz

İstanbul’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen “Halep Osmanlısı’ndan bize ne kaldı” Sergisinin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve kızı Esra Albayrak’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Serginin açılışına Emine Erdoğan ve Esra Albayrak’ın yanı sıra Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile çok sayıda vatandaş katıldı. Halep’teki Osmanlı eserlerinin Suriye’deki iç savaş öncesi ve sonrasına ait fotoğraflarının ve mimari planlarının sergilendiği “Halep Osmanlısı’ndan bize ne kaldı?” Sergisi ile Suriye’de yitirilen kültürel ve tarihi miras bir kez daha gündeme getirildi. Serginin açılış konuşmasını yapan Emine Erdoğan, Halep’teki Osmanlı yapılarına dikkat çekti. Ardından sergiyi gezen Emine Erdoğan, tablolarla ilgili bilgi alarak sergiyi dikkatle inceledi.

“HALEP NE YAIK Kİ ÇOCUKLARIN CANSIZ BEDENLERİYLE GÜNDEME GELİYOR ARTIK"

Halep’te yaşananları değerlendirerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Tam da İdlib’de yaşananlar, kalbimizi en ağır biçimde yaralamışken, Halep’in sesine kulak vermek gerçekten çok anlamlı. Biliyorsunuz Halep, İdlib’in hemen yanı başında, savaşın en kritik hattını oluşturuyor. Geçtiğimiz hafta ne yazık ki, insanlık İdlib’de bir kere daha öldü. Yüzlerce çocuk kimyasal saldırılarla, bizlere ağır vicdani yükler bırakarak bu dünyadan ayrıldı. Şimdi insanlık olarak bu utancın üstesinden nasıl geleceğiz? Suriye’deki savaş altıncı yılına giriyor. 1 milyona yakın insan öldü, milyonlarca kişi yerinden yurdundan edildi. Sözün bittiği yerdeyiz artık. Yüzyıllar boyunca, barışın adresi olan bir coğrafyada, bugün en acımasız şekilde savaş yaşanıyor. Kütüphaneleri, camileri, han ve hamamlarıyla ünlenen Halep, ne yazık ki çocukların cansız bedenleriyle gündeme geliyor artık. Yaşananlar insanlığın, medeniyet fikrinin ölümüdür. Bir zamanlar Türklerin, Arapların, Ermeni, Süryani, Yahudi ve Kürtlerin bir arada yaşadığı Halep’te şimdi, sadece savaşın gri rengi hakim. Katman katman tarih, tozla duman olmuş vaziyette. Tarihi eserler yağmalanarak, insanlık mirası el değiştiriyor” dedi.

“HALEP, BİR DAHA ASLA ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK"

Halep’teki Osmanlı eserlerinden bahseden Emine Erdoğan, “Birkaç yıl sonra Halep’in öz mirasını, kim bilir hangi müzelerde göreceğiz? Halepli sanatkarların ruhunu taşıyan eserler, kim bilir hangi pazarlıkların konusu yapılıyor? Halep’in dokusunun yüzde 70’inin, Osmanlı döneminden kalma olduğunu biliyoruz. Halep’in tarihi aynı zamanda bizim tarihimizdir. Bursa, Edirne, Erzurum neyse, Halep de odur bizim için. Birlikte yaşamanın sembolüdür. İslam tarihinin kodları vardır. Fakat ne yazık ki, Türk-İslam estetiğinin sembol şehri Halep, bir daha asla eskisi gibi olmayacak. Tarih bir daha gelmeyecek. Tek umudumuz, bunca kötülüğün içinde merhameti ve vicdanı hala yaşatanlar ve onların şehri yeniden inşa etme gayretidir” diye konuştu.

“16 NİSAN’IN BİR MİLAT OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Suriye’de insanlığın canını çok acıtan olayların yaşandığını ifade eden Emine Erdoğan, “Bugün Ortadoğu’nun nasıl bir ateş çemberinin içinden geçtiğini görüyorsunuz. Haklının güçlü olduğu değil, güçlünün haklı olduğu bir dünyada mazlumlar eziliyor. Gücün ahlakı olmadığında, Şam’da, Halep’te, İdlib’de olduğu gibi hepimizin yüreğini yakan olaylar yaşanıyor. Bir dönem Bağdat’ta, Saraybosna’da yaşandığı gibi. 16 Nisan’ın bir milat olacağını düşünüyorum. Türkiye’nin özgüvenli milli siyaseti adına, tüm güç odaklarına milletçe etkili bir cevap vereceğimize gönülden inanıyorum. Türkiye son kalemizdir. Bu kalenin bekçileri de bizleriz. Biz ayakta olduğumuz sürece Şam’ın, Bağdat’ın, Saraybosna’nın yeniden ayağa kalkma ihtimali de hep var olacaktır” dedi.

Program Emine Erdoğan’ın kendisine takdim edilen hediyeleri kabul etmesiyle sona erdi.Ardından Emine Erdoğan,Yenikapı’daki Büyük İstanbul Mitingi’ne katılmak üzere merkezden ayrıldı.

(Hasibe Karadağ - Harun Basat/İHA)HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.