Geniş Kapsamlı Af İçin "Kader Mahkumları" Gün Sayıyor!

Dün Milli Gazete'de yayınlanan Geniş Kapsamlı Af Geliyor haberinin ardından umutların kat ve kat arttığı af yasası ile ilgili "Kader Mahkumları" ve devlete karşı işlenen suçlar kapsamında binlerce kişi Türkiye Cumhuriyeti Başkan'ı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ağzından çıkacak onayı bekliyor.

Geniş Kapsamlı Af İçin

Adalet bakanı Abdülhamit Gül'ün yaptığı açıklamalar kapsamında "Mahkum ve Mahkum Yakınları" yüzbinlerce kişi Af için gelecek olan haberi beklemeye başladı. Abdülhamit Gül bir kaç ay içinde yasanın meclise sunulacağı konusunda bilgi verdi ve yasalaşması beklenen ve MHP'nin teklif olarak sunmuş olduğu Sayın Devlet Bahçeli'nin özellikle bu "Memleket Meselesi" dediği Af tasarısı için TC'i Başkanı Sayın Recep  Tayyip Erdoğan'ın tarimat verdiği öğrenildi. 

Konuyla ilgili açıklama dün Milli Gazete'de yayınlanan haber ile tekrar gündeme taşındı ve tüm "Kader Mahkumu" olarak adlandırılan basit ve Devlete Karşı işlenmiş suçları kapsayan 5 yıllık ceza indirimi ve davanın ertelenmesi gibi halleri kapsayan bir tasarı oluşturuldu. Bu durumda yüzbinlerce kişi af için gün saymaya başlladı. 

Türkiye'de 10 Milyon'un üzerinde dava dosyası mahkemelerde beklemekte ve 160 bini bulan tutuklu ve hükümlüyü ilgilendiren bu konu herkesin yeni bir sayfa açmasına umut olacak. Af yasası ile birlikte milyonlarca kişi Af Kapsamından yararlanacak ve gerek davalarının kapanması gerekse ertelenmesi nedeniyle derin bir nefes alacak. 5 yıllık ceza indirimi ve af kapsamının milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor olması bir nevi merhamet kapılarınında AK Parti'nin merhamet kapılarını 18 yıl sonra araladığını gösteriyor. 

18 yıldan sonra ilk kez Af Yasası'nın bu kadar yakın olması tutuklu ve hükümlü ollarak cezaevlerindee bulunan kişilerin ve bu kişilerin yakınlarının derin bir nefes almasına vesile oldu. Ayrıca halihazırda 10 milyonun üzerinde dosyanın beklediği adliyelerde çok hızlı bir şekildee davaların ertelenmesi veya rafa kaldırılması gibi durumlarda söz konusu. Bu durumda milyonlarca kişiyi ilgilendirecek olan Genel Af Yasası'nın yakın zaman içerisinde Seçim Öncesi meclise gelerekk yasalaşması bekleniyor. 

Mahkum ve Mahkum yakınları bir sabah uyandıklarında ailelerinin artık yanlarında olacağını bilmeleri kalplerindeki ışığın yanmasına neden oldu. Gerekli olan çalışmanın yapılması ile blrlikte Türkiye'de bulunan veya yurt dışında ülkesine gelemeyen binlerce kişi bu sayede "Basit ve Adi Suçlar" kapsamında af edilecek.

Türkiye'nin bu Af Yasası sayesinde Ekonomik olarak ve İnsan kaynağı olarak bir çok konuda geri kazanım elde edeceği düşünülüyor. İnsanlar ailelerini aynı sıkıntılara sokmamak için canla başla mücadele edecek ve verilen bu özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu fark ederek ülkesindeki çalışmalarda etkin rol oynayacak şekilde hayatlarına devam edeceklerdir. En azından beklenen düşünce budur. 

"Karıncayı Bile incitmez" diyor bir evlat babası için, ama çaresizlik ve zor durumda bırakılması nedeniyle şu anda ceza evinde bulunuyor. Suçu ise bazı ahlaksız insanlara güvenerek ticaret yapması. İşte kader mahkumu dediğimiz sıfat budur. Bir insanın canını almış, tecavüz etmiş, uyuşturucu satmış veya insanların ölümüne sebep olmuş kişilerin affedilmesi bu konu dışında tutulduğu için toplum vicdanına da değinmiş olacak. Çıkacak olan af yasası ile ilgili uzun süredir beklenmesi ciddi bir kargaşaya ve düşünceye sebep olmuştu. 

Siyasi çevreden gelen haberler ile seçim sonrasına bırakılmak istendiği havası yaratılmıştı  ve "Bana Oy Vermezsen Af Maf Yok" anlayışına giden bu yaklaşım 10 milyon dosyası bekleyen kişi ve 160 bin Mahkum ve Yakınlarının ciddi tepkisine neden olmuştu. İnsanlar vaadedilip yapılmayan şeylere verdikleri tepkiyi bu seçimlerde gösterecek gibi duruyor. 

Ak Parti'nin göstereceği merhamet milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor aslında 10 milyon dosyası bekleyen kişinin aynı zamanda 160 binlik mahkum ve mahkum yakınını düşündüğümüzde. Ülke genelinde milyonlarca insanın Ak Parti'nin merhameti ile hayata yeniden başlayarak yeni bir sayfa açmasına vesile olacaktır. Bu bağlamda affın seçim öncesinde çıkması hayati önem taşıyor. Biran önce yasalaşarak seçim öncesi müjdeleri arasında "Genel Af Yasasına" yer vermesi milyonlarca insana umut olacak ve Ak Parti'nin elini diğer rakiplerine karşı ciddi şekilde güçlendirecektir. 

MHP'nin Af Yasasında Sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli rolü oldukça büyük. Gündeme getrmiş olduğu Af Yasası herkesin umudu olddu bu sayede "Kader Mahkumlarının" gönlüne taht kurdu. Onlara umut ışığı olan ve bunu memleket meselesi olarak gören Sayın Devlet Bahçeli Türkiye Cumhuriyeti Başkan'ı Sayınn Recep tayyip Erdoğan ile yapmış olduğu ittifak ile de devletin, milletin ve ülkenin bekası için çalışmaların yanında olduğunu gösterdi.Sayın Devlet Bahçeli'nin dik duruşu sayesinde şu anda konuşulan af yasasının biran önce çıkması herkesimden insanı mutlu edecek gibi görünüyor. HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.