İhracatçıya Yeşil Pasaport

Ekonomi Bakanlığı, 2017 yılında yaklaşık 22 bin ihracatçı firma yetkilisine hususi damgalı (yeşil) pasaport verilebilmesini öngördüklerini açıkladı.

İhracatçıya Yeşil Pasaport

2016 yılı Ağustos ayı içerisinde 5682 sayılı Pasaport Kanununda yapılan değişiklikle ihracatçılara hususi damgalı pasaport verilebilmesinin önü açılmıştı. Ekonomi Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Bahse konu değişiklikle son üç yılda ortalama ihracat tutarı Bakanlar Kurulunun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine, Bakanlar Kurulunca belirlenen esaslara göre iki yıl süreyle hususi damgalı pasaport verilebileceği hükme bağlanmıştır. 2017/9962 sayılı ’İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar’ 23/03/2017 tarihli ve 30016 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Anılan karar kapsamında son üç takvim yılı itibariyle yıllık ortalama ihracatı 1 milyon ABD doları ile 10 milyon ABD doları arasında (10 milyon ABD doları dahil) olan firmaların 1 (bir), 10 milyon ABD doları üzeri ile 25 milyon ABD doları arasında (25 milyon ABD doları dahil) olan firmaların 2 (iki), 25 milyon ABD doları üzeri ile 50 milyon ABD doları arasında (50 milyon ABD doları dahil) olan firmaların 3 (üç), 50 milyon ABD doları üzeri ile 100 milyon ABD doları arasında (100 milyon ABD doları dahil) olan firmaların 4 (dört), 100 milyon ABD doları üzerinde olan firmaların 5 (beş) yetkilisine hususi damgalı pasaport verilmesini; bu kapsamda 2017 yılında yaklaşık 22 bin ihracatçı firma yetkilisine hususi damgalı pasaport verilebilmesini öngörüyoruz" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "İhracat performansımızı sürdürülebilir bir şekilde daha yüksek düzeylere taşıyarak, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında dünya mal ticaretinden aldığımız payı yüzde 1,5’e çıkarmak ve ülkemizi dünyanın en iyi ekonomilerinden biri haline getirmek hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerlemekteyiz. Ekonomi Bakanlığı olarak ihracatçılarımızın önündeki engellerin kaldırılarak, mevcut pazarlarımızda yerimizi sağlamlaştırmak ve yeni pazarlara girmek amaçlarına hizmet edecek her türlü girişim için tüm imkanlarımızı seferber etmekte ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmamaktayız. İhracatçılarımıza sağlanan hususi damgalı pasaport imkanı ile ihracatçılarımızın işlemlerini kolaylaştırarak önlerini açmayı, ihracatçılarımızın dünyanın her noktasında daha aktif ve daha görünür olmasını sağlamayı hedefliyoruz" denildi.

(İHA)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Bu Sene Kim Şampiyon Olur?