İlk Yerli Sperm Testi Cihazını Üretti, Teknoloji Ödülünü Aldı

2017 yılını ’kadın yılı ilan eden’ Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) ilk toplantısı Kayseri’de Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER) işbirliğinde düzenlendi. ‘Kadının Çok Yönlü Güçlendirilmesi Projesi’ panelinde, Türkiye’nin ilk milli sperm test cihazını üreten Şule Büyükarslan ’teknoloji ödülü’ne layık görüldü.

İlk Yerli Sperm Testi Cihazını Üretti, Teknoloji Ödülünü Aldı

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Konferans Salonunda düzenlenen ‘Teknoloji ve Kadın Girişimciliği’ paneline, KİGDER Başkanı Sema Karaoğlu, AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, çok sayıda kadın STK temsilcisi ve kadın girişimci katıldı.

Fuaye alanında kadın girişimcilerin ürünlerine de yer verilen panelde, açılış konuşmasını KİGDER Başkanı Sema Karaoğlu yaptı. 2017’yi ‘kadın yılı’ ilan eden Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) ilk toplantısını Kayseri’de gerçekleştirmekten onur duyduklarını dile getiren Karaoğlu, bu tür oluşum ve toplantılarının yaygınlaşmasının kadının iş gücüne katılımı açısından önemli olduğunu vurguladı.

"NÜFUSUN YARISI KADIN OLMASINA RAĞMEN İŞ GÜCÜNE KATILIM ORANI YÜZDE 32.5"

Türkiye’de nüfusunun neredeyse yarısının kadın olmasına rağmen, iş gücüne katılım oranının yüzde 32.5 olduğunu belirten Karaoğlu, “Bu oran küresel ölçekte yüzde 50, AB ortalaması da yüzde 70. Okur yazar olmayan kadınlarda bu oran çok düşüyor. Ülkemizde okuma yazma bilmeyen ya da ilkokul mezunu olmayan kadınların iş gücüne katılım oranları yüzde 16 iken, eğitim seviyesi arttıkça iş gücüne katılım arttığı için üniversite mezunu kadınların iş gücüne katılımı yüzde 71.4’lerde. Dolayısıyla kadınları iş gücüne katacak projelere öncelik vererek, kadınları ekonomik gelişim için potansiyel bir güç haline getirmek mümkün. Zaten bu nedenle de son yıllarda teşviklerin arttığını; hem bireysel bazda, hem de küresel ölçekte girişimcilik kültürümüzün geliştiğini görüyoruz” diye konuştu.

“ERKEKLER GÜCÜ ELİNDEN BIRAKMAK İSTEMİYOR"

Dünya ölçeğinde kadın girişimciliğinin gelişim evrelerine bakıldığında, Sanayi Devriminin, kadınların iş hayatına aktif katılımı açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu dile getiren Karaoğlu, Türkiye’deki kadın hareketine dair şu bilgileri verdi:

“Türkiye’deki kadın hareketini ise Osmanlı dönemi, Cumhuriyet’in ilk yılları ve 80 sonrası dönem olmak üzere üç evrede inceleyebiliriz. 80 sonrasında kadınlar iş hayatına daha fazla katıldı ancak bazı sorunlarla da karşılaştı. Bu sorunlar üç temelde inceleyebiliriz; erkekler, diğer kadınlar ve kadının kendisi. Erkekler kadınlara karşı bir engeller, çünkü gücü ellerinden bırakmak istemiyorlar. Kadınların verilen işi yapamayacaklarına dair negatif bir inançları var, kadınları kişilik, kararlılık ve azim konusunda yetersiz görüyorlar. Tek neden de, güç bizden gitmesin. Diğer kadınlar; bazı kadınlar çalışan kadınların özel bir ayrımcılığa gerek duymadıklarını düşünüyor. Bazen iş hayatında karşılaşılan kadın kadına çekememezlik de kadın girişimcinin önünde bir engel. Üçüncüsü ise kadının kendi kendine koyduğu engeller.”

“KADINLARI BIRAKIN OKUSUNLAR"

Eğitim oranının artması ile kadınların tarımsal faaliyetlerden ziyade ticari ve ekonomik alanda daha çok yer bulduğunu ve bulmak istediğini kaydeden Karaoğlu, “Kadınlar bunu isterken bir yandan da kızlarımız, tarlalarda, bahçelerde, çiftliklerde çalıştırılıyor, erken yaşta evlendiriyorlar. Daha eşit eğitim şansını bile yakalayamıyorlar. Oysa ki, ülke ekonomilerini geliştirmede kadın girişimcilik faaliyetleri bir kaldıraç görevi görebilir. O zaman bırakalım kaldırsınlar, bırakalım okusunlar, bırakalım erken evlenmesinler” ifadelerini kullandı.

ERKEKLER SPERM TESTİ İÇİN ARTIK HASTANEYE GİTMEK SORUNDA KALMAYACAK"

Teknoloji ödülünü alan Mibs firmasın sahibi Şule Başarslan ise, bir buçuk yıldan bu yana üzerinde çalıştığı sperm test cihazı sayesinde, erkeklerin hastaneye gitmeden evde sperm kalitelerini ve sayılarını test edebileceklerini söyledi. Başarılı kadın girişimci, “Erkekler bu konuyu mahrem buluyorlar, utanıyorlar, ayrıca sorunlarla yüzleşememek gibi bir kaygı içindeler. Bu nedenle hastaneye gitmiyorlar ya da gitseler bile bu testi defaatle yapmaktan dolayı inanılmaz zorluk çekiyorlar. O nedenle evlerinde rahatça test yapma imkanı sağlıyor. Aynı zamanda erken teşhis imkanı da sunuyor” ifadelerinde bulundu.

Panel kapsamında, KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Devrim Erol, TOBB İstanbul Kadın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Kal ve M-GEN Gelecek Planlama Merkezinin Kurucu Ortağı ve Başkanı Ufuk Tarhan katılımcılara ‘teknoloji ve kadın’ konusunda sunumlarını gerçekleştirdi.

(Selma Kara/İHA)HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.