İngilizcede Temel Konuşma Kavramları konusarakogren.com

İngilizcede Temel Konuşma Kavramları konusarakogren.com

Etkili ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak, iyi bir gramer bilgisine sahip olmaktan geçiyor. Elbette gramerin mükemmel olması, yalnızca akademik İngilizce için önem taşısa da temel gramer hakkında fikir sahibi olmadan İngilizce konuşmak oldukça zor. Zaman kavramı ise, her dil için olduğu gibi İngilizcenin de en önemli yapı taşı. Çünkü söylediğimiz her bir cümle bir zaman kavramı içeriyor. Dolayısıyla İngilizceyi bu kavram hakkında bilgi sahibi olmadan konuşmak neredeyse imkânsız. İngilizcedeki ve Türkçede ki zaman kavramlarının çoğu aynı. Fakat present perfect tense diye olarak adlandırılan geçmiş zamanın Türkçede herhangi bir karşılığı yok. Geçmişte olan olayların etkisinin günümüzde halen devam ettiğini gösteren present perfect tense, ilk öğrenenler için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu da kendi dilinizde bu tür bir zaman kavramanı pratikte olsa bile teoride bilmemenizden kaynaklanıyor. Fakat bu zaman türünün diğerleriyle aynı oranda öneme sahip olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Özellikle günlük hayatta kendi dilimizde konuşurken farklı zaman dilimlerini kullandığımız ve buna uygun kalıplar kullandığımızı fark etmeyiz. Size tamamen yabancı bir dil olan İngilizcede ise durum farklıdır. Kullanacağınız her bir zaman için farklı kalıplar ve yardımcı fiiller vardır. Dolayısıyla ilk etapta kafanız karışabilir. Özelikle de bir olayı anlatırken halen bu zamana etki edip etmediğini ilk başlarda ayırt edemeyip, cümle kurmakta zorlanabilirsiniz. Fakat zaman içerisinde öğrendiğiniz kalıpları sürekli kullanarak, bir süre sonra cümlelerin kendiliğinden oluştuğunu fark edebilirsiniz.  Zaman belirtmeden bir konuşma yapılamayacağı gibi, aynı şekilde özne kullanmadan da bir cümle kurulması mümkün değildir. Öznelerden bahsederken ise isim yerine cinsiyet belirteçleri; yani gendered nouns kullanılır. Türkçe ’de bu durum biraz farklı görünebilir. Kadın, erkek, hayvan veya cansız varlıklardan bahsederken hep ‘O’ kelimesini kullanıyor olabilirsiniz. Aslında İngilizce için de aynısı geçerlidir. Fakat kelime yazılışları cinsiyete göre farklılık gösterir. Örneğin bir kadından bahsederken; ’She’, erkekten bahsederken ’He’ hayvan ve cansız varlıklar içinse ’It’ kelimesi kullanılır. Eğer bir sahiplik durumundan bahsedilecekse Türkçede nasıl ’O’ yerine ‘Onun’ kelimesi kullanılıyorsa; İngilizce de de bu anlama gelen ’Her, his, Its’ kelimeleri kullanılır. Bunun dışında hayvanlar için yalnızca ’It’ kelimesinin kullanılmadığı durumlar vardır. Eğer hayvanın cinsiyeti belliyse, artık it yerine ’She veya He’ kullanılabilir. Tüm bu kavramlar ilk etapta kafa karıştırıcı olsa da konuşma dilinde sık sık kullanacağınız ve gramer konularında yoğunlukla göreceğiniz için kısa süre sonra alışabilirsiniz.

Kaynak: konusarakogren.comHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.