Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi

SSM, siber güvenlik alanında kamudan özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarından üniversitelere kadar tüm paydaşları bir araya getirecek bir kümelenme kurdu

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi

YERLİ SİBER GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİ İÇİN

YENİ BİR KÜMELENME KURULDU

  • SSM, siber güvenlik alanında kamudan özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarından üniversitelere kadar tüm paydaşları bir araya getirecek bir kümelenme kurdu.
  • Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’yle yerli-milli siber güvenlik teknolojilerinin yaygınlaşması ve sektörde faaliyet gösteren firmaların desteklenerek uluslararası piyasalardaki rekabet gücünün artırılması ve ihracat miktarlarının artması hedefleniyor.
  • Kümelenme kapsamında siber güvenlik alanında ülkemizde yetişmiş personel eksikliğinin kapatılmasına yönelik çalışma ve projelere de destek verilecek.

 

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı öncülüğünde kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin tanıtım toplantısı SSM’de gerçekleştirildi. Toplantı Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Siber güvenlik ülkenin bütün kurum/kuruluşlarını ve toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren ve genel anlamda tüm paydaşların katkılarıyla ve koordinasyonuyla yürütülmesi gereken bir konu. Ülkemizde siber güvenlik alanında hızla yapılması gereken çalışmaların başında paydaşlar arasında bilgi ve deneyim paylaşımı yapılarak sinerji oluşturulması amacıyla yerli siber güvenlik sektör ekosisteminin ve kümelenmesinin oluşturulması yer alıyor. Oluşturulacak olan kümelenme ve ekosistem ile; yenilikçi fikirlerin ticari ürünlere dönüşmesi, kamu ve sektör işbirliğinin veya mevcut işbirliklerinin artırılması, ülkedeki kaynaklar arasında sinerji oluşturacak bir kümelenme platformunun oluşturulması amaçlanıyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, yerli/milli siber güvenlik teknolojilerinin kamu ve askeri kurumlarımıza kazandırılması ve yaygınlaştırılması, özellikle kritik olarak değerlendirilen, yazılım ve donanımsal alt bileşenlerin milli imkanlarla geliştirilmesi misyonuyla bu alanda yetkilendirilmiş devlet kurum ve kuruluşları, sanayi, yan sanayi ve üniversiteler ile yurt içi katma değer oranını her geçen gün arttıracak tedbirleri ve stratejileri uygulamaya alarak etkin bir siber güvenlik ekosistemi kurmayı hedefliyor. Bu maksatla geçen bir yıllık süre zarfında, ülkemizde siber güvenlik ekosisteminde yer alan her paydaşla (kamu, özel sektör, akademi) sektörel problemlerin tespit edilmesi ve ortak akıl ile çözüm üretilmesi amacıyla çalıştaylar düzenlenerek kümelenme kurulmasına yönelik çalışmalar tamamlandı.

Siber Güvenlik Kümelenmesi kurulması ile önümüzdeki dönemde ülkemizde ve Müsteşarlığımız siber güvenlik projelerinde azami yerli katılım olması, özellikle kritik olarak değerlendirilen bazı yazılım ve donanımsal alt bileşenlerin milli imkânlarla geliştirilmesi, rekabetçiliği sağlamak ve milliliği korumak hedefleri arasındaki ideal dengenin kurulması suretiyle siber güvenlik teknolojileri alanında sektöre kabiliyet kazanımı hedefleniyor.

SSM, sanayileşme stratejisine uygun olarak, söz konusu kazanımların sadece ana yüklenici seviyesinde değil, KOBİ/yan sanayi seviyesinde de yayılmasını planlıyor.  Diğer taraftan, kümelenme kapsamında siber güvenlik alanında ülkemizdeki yetişmiş personel eksikliğinin kapatılmasına yönelik çalışma ve proje faaliyetlerine de destek verilecek.

SSM’nin Siber Güvenlik Kümelenmesi’yle temel amacı sektördeki bütün paydaşları bir araya getirerek siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesini sağlamak ve bunu sağlayacak mekanizmaları harekete geçirmek. Bu kapsamda, siber güvenlik sektöründe faaliyet gösteren firmaları destekleyerek uluslararası piyasalardaki rekabet gücünün artırılması, firmaların daha hızlı bir şekilde ortak pazara girebilmeleri ve pazarda sürdürülebilir rekabet üstünlüğüne sahip olabilmeleri, Ar-Ge, üretim ve pazarlama ortaklığı yapmaları, riski dağıtmaları, ihracat miktarlarını arttırmaları ve bu sayede sektörün ve bölgenin ekonomisini yukarıya çekmeleri hedefleniyor.       

 

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’ne http://siber.ssm.gov.tr adresinden ulaşılabilir.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.