Evlilik yorgunu musunuz

Eskiden eşler arasında şiddetli geçimsizlik boşanma sebebi olarak görülürken günümüzde ise 'evlilik yorgunluğu' adı verilen bir kavram ortaya çıktı. Peki evlilik yorgunluğu nedir? Evlilikleri nasıl etkiliyor? Bu yorgunluktan kurtulmak için neler yapmak gerekiyor? İşte cevaplar.

Evlilik yorgunu musunuz

Aşkın yerini sevgi almıyorsa yorgunluk başlıyor

Evliliklerin bitmesine neden olan şey çiftler arasındaki aşkın bitmesi değil arkadaşlık, dostluk ya da paylaşımın sona ermesidir. Yapılan araştırmalara göre aşkın süresi ortalama 2 yıldır. Aşkın yerini sevgi almıyorsa 2 yılın sonunda evlilik yorgunluğu başlıyor. Eşler evliliğin hangi evresinde olurlarsa olsunlar ilişkilerinin monotonlaşmaması için evliliği canlı bir çiçekmiş gibi düşünüp onu beslemeleri gerekir. 

Eğitim uyumu

Eğitim uyumu çok önemli, çiftlerin eğitim düzeyleri birbirine yakınsa birbirini anlayıp, iletişim kurabiliyor ve birçok şeyi tartışıp paylaşabiliyorlar. İletişim kurabilen bir çiftin çok önemli bir başka sorunu yoksa evlilik yorgunluğu yaşamaları oldukça zor oluyor.

İlk 2 yıl çok önemli

Evlilik hayatında ilk iki yıl çok önemli. Evlilikler en çok ilk iki yılda sonlanıyor. Evlenip aynı hayatı paylaşmaya başlayan çiftler, uyumlu olup olmadıklarını bu süre içinde fark ediyorlar ve bu da evliliğin akıbetini belirliyor.

Görücü usulü evlilikler

Görücü usulü ile bir süre nişanlı kalıp sonra evlenenlerin, evlilikleri aile büyüklerinin seçimleri ve tecrübeleri ile şekillendiği için flört evliliğine göre biraz daha sağlam olabiliyor. Bu noktada çiftler arası sorunlarda aile büyüklerinin hemen devreye girip arabulucu pozisyonuna soyunmaları da önemli bir faktör. Günümüzde boşanma oranlarında görücü ve flört evliliği arasında sayısal açıdan herhangi bir farkın olmadığını görüyoruz.

Kadın çalışır evlilik yorulur

Kadın çalışıyorsa, evlilik daha çabuk yoruluyor. Eşlerden her ikisinin de çalışıyor olması ve erkeğin eşine ev işlerinde yardımcı olmaması kadının hem iş hayatında hem de evde çok çalışarak yıpranmasına neden oluyor. Çalışan kadın evine vakit ayırdığı zaman kariyeri tehlikeye giriyor, kariyerine yönelirse evini ihmal ediyor. Bu durumda evlilik yorgunluğuna neden oluyor. Boşanma oranlarına bakıldığında çalışıp ekonomik özgürlüğünü kazanmış olan kadınlar, çalışamayan kadınlara göre daha fazla boşanıyor.

Ziyaretler faydalı

Akraba ve komşu ziyaretleri faydalı. Akraba ziyaretleri ve komşuluk ilişkileri, evliliği sürekli dinamik tutuyor. Haftada en az iki defa akraba ya da komşu ziyaretinde bulunanlarda, evlilik yorgunluğu çok fazla görülmüyor.Ziyaretler hem eşler arasında iletişim ve paylaşımı arttırıyor hem de monotonluktan uzaklaştırıyor.

Empati

Empati kurmak önemli. Karşılıklı empati kurmak kendini eşinin yerine koyarak hareket etmek çoğu zaman sorunların başlamadan çözümlenmesi ile sonuçlanır.  

Kendinizi şartlandırmayın

Psikolojide ‘kendini gerçekleştiren ön kabul’ diye bir yasa vardır. Bir insanın herhangi bir konuda ön yargısı varsa, bir müddet sonra ön kabul oluşan yasa kendini gerçekleştirmeye başlar. Mesela, ‘eşime güvenmiyorum, beni aldatabilir’ düşüncesine sahip bir eşin güvensizliği, bir süre sonra davranışlarına yansıyabilir. Böylece oluşacak güvensizlik ortamı evliliği yozlaşmaya götürür.

Çok odalı yalnızlıklar

Çok odalı evler, yazlıklar, kışlıklar, farklı televizyon ve bilgisayarlar, çiftleri birbirinden koparıyor ve yalnızlaştırıyor. Bu ise duygusal yönden kopma ve ayrışmalara neden olabiliyor. Teknolojik imkanların daha az kullanıldığı kırsal kesimlerde boşanma olayları oldukça nadir görülüyor.

Elinizdekilerin değerini bilin

Sahip olduğumuz birçok şeyin kıymetini elimizden çıkınca anlarız. Sağlığınızın, ailenizin, çocuklarınızın, dostlarınızın değerini bilin. Hayat düz bir çizgi değildir. İnişli çıkışlıdır. Başarı kadar başarısızlıkların da doğal olduğunu kabul etmek lazımdır.

Mutluluğunuz için araya hedef koymayın

Ev, araba alınca, çocuğumuz olunca ya da başka bir olay gerçekleşince mutlu olacağız gibi kendinize hedefler koymayın.

Eleştirilere dikkat

 Evliliğin yorgunluğa girmemesi için, eleştirileri ve önerileri sen odaklı değil, ben odaklı yaklaşılmalıdır. Örneğin ’bu evin hali nedir böyle sen ne dağınık bir kadınsın’ yerine ’ev dağınık olunca kendimi kötü hissediyorum’ demelidir. Böylece ev dağınık olunca eşinin üzüldüğünü düşünerek savunma dürtüsü yerine sorumluluk duygusuyla daha hassas davranır. Çünkü sen odaklı eleştiriyi direk kişiliğine yapılmış bir saldırı olarak algılayacak, o an için evi biraz toparlasa bile sonradan boş verecektir. Ya da ’şöyle yapsak daha iyi olmaz mı?’ böyle olsa daha iyi olmaz mı?’ türünden çoğul ifadeler kullanılmalı.

Evliliğinize emek ve zaman ayırın

 Eşlerin tüm zamanlarını birlikte geçirmeleri neredeyse zordur. Özellikle çalışan ailelerde bu daha da imkânsızdır. Evde olsun dışarıda olsun akşam yemeklerini birlikte yemeye gayret göstermelidir.

Hatasız kul olmaz

Hatalara duyarlı olmayın. Yeryüzünde hiç kimse hatasız olamaz. Hatasız dost arayan dostsuz kalır misali, hatalar tekrarlanmadıkça görmezden gelinmelidir. Gördüğünüz şeyi söylemezseniz hafızanızdan uçup gider. Söylerseniz hafızanızda yer eder. Bu nedenle olur olmadık her olumsuz şeyi sözcüklere dökmemek gereklidir. Böylece hem çabucak unutursunuz hem de belki bir daha tekrarlanmayacak bir olay için eşinizi incitmezsiniz.

 

Birlikte hobiler edinin

 Çeşitli spor ya da sanat dallarında ortak zevklerin bulunup, bunlara yönelmek evliliğe müthiş bir dinamizm sağlar. Hayat arkadaşlığının yanı sıra ekip ve takım arkadaşlığı kısacası eşinizi olduğu gibi kabul edin.

Birlikte zaman geçirin

Akşam yemekleri haftada 2 den aza inmişse tehlike başlamış demektir. Birlikte kaliteli zaman geçirmeye özen gösterilmeli. Bunun için çiftler birlikte konsere, sinemaya, tiyatroya gidebilirler. Tek başına gittiğiniz seyahatlerde eşinize hediye alın. Bu her zaman onu önemsediğinizi düşündürecektir.

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.