Açık Ve Net Söylüyorum, Haçlı İttifakıdır

Avrupa Birliği liderlerinin Papa’yla bir araya geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AB’ye Türkiye’yi 54 yıldır niye almıyorlar anladınız mı? Olay tamamıyla, açık ve net söylüyorum, Haçlı ittifakıdır. 16 Nisan aynı zamanda bu kararı değerlendirme günü olacaktır” dedi.

Açık Ve Net Söylüyorum, Haçlı İttifakıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da hizmete girecek olan 193 projenin toplu açılış törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “hayır”cıların “terörist” ilan edildiği iddialarına cevap verdi. Erdoğan, “‘Evet’ diyen ne kadar saygınsa ‘hayır’ diyen de o kadar saygındır. Ancak bizim ‘evet’i anlatırken bir uyarı görevimiz var. Az önce arkadaşlarım da kısmen değindi. Kim ‘hayır’ diyor? Kandil ‘hayır’ diyor mu? Bölücü başı ‘hayır’ diyor mu? Pensilvanya ‘hayır’ diyor mu? Avrupa’da bir kısım liderler ‘hayır’ diyor mu? Düşünün Avrupalı liderler ‘hayır’ kampanyası yapıyor. Türkiye’den Baro Başkanı Avrupa’ya gidip kampanya yapıyor. Kardeşlerim şimdi bütün bunlar ‘hayır’ derken, biz milletimize bir şey hatırlatıyoruz. İki şey söyleyeceğim. Bir, sevgili Peygamberimiz buyuruyor, ‘Kişi sevdikleri ile beraberdir.’ Bundan daha güzel ölçü olabilir mi? İki, söyle bana arkadaşını söyleyeyim sana kim olduğunu. Bir ölçü de bu. Şimdi anladın mı Kılıçdaroğlu ne söylemek istediğimi?” diye konuştu.

“BU ZATIN 5 KOYUNU BİLE GÜDEMEYECEĞİNİ SİZE SÖYLERLER”

Kılıçdaroğlu’nun SSK Başkanlığı dönemini hatırlatan Erdoğan, “Ey gençler bak uzun süre Sosyal Sigortalar Kurumunda bu zat genel müdürlük yaptı. Onun dönemindeki hastanelerimizin halini annelerinize, dedelerinize sorun. Bu zatın 5 koyunu bile güdemeyeceğini size söylerler. Kardeşlerim biz daha hızlı yürümek istiyoruz, daha iyi hizmetler yapmak istiyorum. Şimdi Ankara, 16 Nisan’da bu ülkeye ve millete müstemleke gözüyle bakanlara şöyle sağlamından bir Osmanlı yan gözüyle bakmaya ‘evet’ mi? Ankara, terör örgütleri üzerinden kendisine mesaj gönderenlere cevabını 16 Nisan’da sandıkta ‘evet’ diyerek veriyor mu? Ankara bitirdi bu işi. Fazla yok ama. Arada bir pazar var, ikinci pazar sandıktayız. Sandıkları ‘evet’le patlatıyor muyuz? Kardeşlerim Ankara sadece 1950 yılından bu güne 48 hükümetin kuruluşa şahitlik etti. Koalisyon hükümetleri kurulurken nerelerde ne pazarlıklar yapıldığını, ne dolaplar döndüğünü en iyi bu şehir bilir. Hangi bakanlığa alınsın, ne kadar para istersin, neler döndü neler. Biz istiyoruz ki Türkiye bu zilletten kurtulsun. Artık hükümetler gizli saklı pazarlıklarla değil, doğrudan sandıkta kurulsun. Aynı zihniyetten olmalarına rağmen Cumhurbaşkanı Sezer’in merhum Ecevit’e anayasa kitapçığını fırlatmasını hatırlıyorsunuz değil mi? İşte bu tür anayasa kitapçığı fırlatacak bir başbakan olmasın” şeklinde konuştu.

“ANKARA 16 NİSAN’DA BU DEĞİŞİKLİĞE ‘EVET’ DİYOR MU?”

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “cumhurbaşkanı başka bir partinin genel başkanı, başbakan da başka bir partinin genel başkanı. Asıl kavga o zaman çıkacak, asıl onu düşünmemiz lazım. Neden bu anlatılmıyor millete” sözlerini törendeki vatandaşlara dinleten Erdoğan şunları kaydetti:

“Anlattım ben size. Ama ne diyor ‘niye bunları millete anlatmıyorlar’ diyor. Kılıçdaroğlu bak Ankara’da tekrardan anlatıyorum. Hatta senin sesinden dinletiyorum, ardından da cevabını veriyorum. İşte bu iki başlılık olmasın diye, artık başbakan olmayacak, birleşiyor, sadece cumhurbaşkanı olacak. Ankara 16 Nisan’da bu değişikliğe ‘evet’ diyor mu? ‘Gelecek cumhurbaşkanı Meclisi feshedecek’ diyor Kılıçdaroğlu. Ya böyle bir şey yok. Çık bunu ispat et. Fesih diye bir şey söz konusu değil. Biz Meclisi daha da güçlendiriyoruz. Yalan konuşma. Cumhurbaşkanının kanun teklif etme hakkı bile yok. Cumhurbaşkanı sadece bütçe teklifi yapabiliyor. Meclis kabul etmediği taktirde bir önceki yılın bütçesiyle devam ediliyor. Kardeşlerim, cumhurbaşkanının Meclisi, Meclisin de cumhurbaşkanını olur olmaz bahanelerle taciz etmemesi için de her ikisinin seçimini 5 yılda bir veya aynı günde yapılmasını zorunlu hale getiriyoruz. Kaldı ki Meclis diyelim ki seçimlerin yenilenmesi kararını alıyor veya cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesi kararını alıyor. Bu aynı anda hem Meclisin seçimini getirir, hem cumhurbaşkanının da seçimini getirir. Öyle bu tür kararı almakta kolay değildir. Dürüst ol, samimi ol. Böylece geçmişte yaşadığımız siyasi istikrarsızlıklar ortadan kalkıyor. Hatta milletimize de ilave imkan getiriyor. 100 bin imza ile seçim günü geldi, halkımız cumhurbaşkanı adayı gösterebiliyor. Önceden yoktu, şimdi var.”

Seçilme yaşının 18’e indirildiğini belirten Erdoğan, “Bu ‘hayır’cılar ne diyor? ‘Çoluk çocuğa mı bırakacağız parlamentoyu?’ Zaten şuanda 25-30 arası 5 kişi var. Sanki Meclis tamamen 18-25 arası gençlerle dolacak. Kim hak ediyorsa parlamentoya o girecek. Ben gençlerime güveniyorum, inanıyorum. 21 yaşında bir çağı kapatıp bir çağı açan Fatih Sultan Mehmed’in neslidir bu gençlik. Bu parlamento diri olacak, bu parlamento daha genç olacak, dinamik olacak. Batı’da varda bizde neden olmasın? 59 ülkenin parlamentosunda 18 yaş ölçü” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkarılmasından rahatsız olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Neden rahatsız oluyorsun? Batı, Batı, Batı diyorsun. Bak Batı’ya, parlamentolarında sayılar nerelerde” dedi.

“SÖYLEDİKLERİNİN HEPSİ YALAN, YALAN, YALAN”

Erdoğan, yeni anayasa değişikliği ile yargının bağımsızlığının yanına tarafsızlığın da eklendiğini, bu sayede geçmişte yaşanan olumsuzluklardan kurtarıldığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapılan değişikliklerin ana özeti bu. Şimdi soruyorum burada ülkenin ve milletin zararına olan bir şey var mı? Bu değişikliklere karşı çıkanların dedikleri ne? Söylediklerinin hepsi yalan, yalan, yalan. Ne diyor? ‘Lokantaları kapatacak’ diyor. Ne diyor? ‘Akşam yatıp sabah kalktığınızda bir de bakmışsınız muhtarlıkları kapatmış’ diyor. Kardeşlerim bir defa anayasamızın amir hükmü kanunlar cumhurbaşkanına bu yetkiyi vermiyor. Anayasamızın vermediği bir yetkiyi cumhurbaşkanı kullanamaz. Ne diyor? ‘Bir kararname ile muhtarlıkları kapatacak.’ Ya muhtarlıklar kararname ile kurulmuyor ki, cumhurbaşkanı kararname ile bunları kapatsın. Kanunla kuruluyor. Dolayısıyla ancak kanunla kapatılabilir. Böyle bir yetki cumhurbaşkanın da yok” dedi.

“AB, HAÇLI İTTİFAKIDIR”

Avrupa Birliği liderlerinin Papa’nın huzurunda bir araya geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gittiler Vatikan’da tüm AB üyesi ülkelerin liderleri, kuzu kuzu orada oturdular ve Papa’yı dinlediler. AB’ye Türkiye’yi 54 yıldır niye almıyorlar anladınız mı? Olay tamamıyla, açık ve net söylüyorum, Haçlı ittifakıdır. 16 Nisan aynı zamanda bu kararı değerlendirme günü olacaktır” dedi.

"BİZ BUNLARIN HİÇBİRİNİ CİDDİYE ALMIYORUZ"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, "Başkanlık sisteminde başkan bir kararname ile muhtarlıkları kapatabilir" açıklamasını değerlendirdi. Erdoğan, “Birleşmiş Milletlerde konuşma yapıyorum. Ertesi gün bu Beyefendi diyor ki; ’Sanki muhtarlara konuşuyor.’ Burada Sincan’da 30-40 kadar muhtar kardeşimle konuşuyor. Bir muhtar diyor ki; ’Siz bizi aşağıladınız’. ’Ne dedim’ diyor. ’Sayın Cumhurbaşkanımızın BM’de yaptığı konuşmada sanki muhtarlara konuşuyor dediniz, bizi aşağıladınız’ diyor. ’Haddime mi’ diyor. Söyledin işte bu sözü. Şunu bilmiyor; Tayyip Erdoğan 16 bin muhtarı şuanda Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ağırladı. Benim muhtarım bugüne kadar Cumhurbaşkanlığı makamına gelmemiş ki. Cumhurbaşkanlığı Külliyesine gelmemiş ki. Bu kapıları muhtarına, vatandaşına açan bir cumhurbaşkanı ilk defa biz olduk. Biz, oraları hizmet makamı olarak gördük. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik dedik. 55 bin muhtarımızı orada ağırlayacağız. Geliyorlar, dertlerini dinliyoruz, beraber yemeğimizi yiyoruz, beraber resimlerimizi çektiriyoruz ve hediyelerini verip uğurluyoruz. Kılıçdaroğlu biz bunu yapıyoruz. Biz bunların hiçbirini ciddiye almıyoruz. Söylediklerine gülüp geçiyoruz. Çünkü bu ülkenin ve bu milletin bir beka meselesi var. Bunun için terörle mücadeleyi başarıyla götürmek zorundayız. Bunun için ekonomide yeni ve güçlü atılımlar yapmak zorundayız” diye konuştu.

16 Nisan’da yapılacak seçimin arkasından cumhurbaşkanlığı seçimini getirmediğini kaydeden Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı seçimi 2019 Kasım ayında olacak. Bunu bilerek hareket edeceğiz. Evet çıkması halinde partili cumhurbaşkanlığı dönemi başlayabilir. Buna mani bir durum yok. Avrupa ülkelerinde yükselen ırkçılık dalgasının, İslam ve Türk düşmanlığının önünü kesmemiz gerekiyor. 16 Nisan’da oylanacak anayasa değişikliği ile geçeceğimiz cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi işte bu sorunlarla daha kolay mücadele edebilmemizi sağlayacak. 14 yıldır bir Ankaralı olarak artık öyle sözde değil, hakiki manada hemşehriyiz. Bu kardeşinizin ülkenin ve milletin aleyhine olacak en küçük bir işin içinde yer alabileceğine ihtimal verebiliyor musunuz? Öyleyse 16 Nisan’daki anayasa değişikliğinin de Türkiye’nin hayrına olduğundan emin olun. Ankara’dan öyle bir evet diyelim ki Kandil, Pensilvanya, Batı’nın o hayır diyen liderleri duysun. Hazır mıyız? Tek millet için evet mi? Tek bayrak için evet mi? Tek vatan için evet mi? Tek devlet için evet mi? Bayrağımız elimizde şehidimizin kanıyla rengini almış, bağımsızlığımızın ifadesiyle hilal şehidimizin ta kendisi yıldız. 780 bin kilometrekare ile tek vatan. Bu vatanı kimse bölemez. Silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz, korucularımız Tendürek Dağları’nda, Gabar’da, Cudi’de bu teröristlerin inlerine giriyor. Pensilvanya’nın teröristlerinin inlerine nasıl girdiysek, bunların da inlerine giriyoruz. Daha da gireceğiz. Temizleyeceğiz. Bir merhamet toplumunu, bu ümmeti parçaladılar. Bunların parçalamalarına fırsat vermeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden başka devletimiz yok. Paralel devletmiş, şu devletmiş bu devletmiş asla fırsat vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

DUA ŞİİRİNİ OKUDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine Arif Nihat Asya’nın “Dua” şiiriyle devam etti. Erdoğan’ın okuduğu “Dua” şiiri şöyle:

“Biz,kısık sesleriz...minareleri,

Sen,ezansız bırakma Allahım!

Ya çağır şurda bal yapanlarını,

Ya kovansız bırakma Allahım!

Mahyasızdır minareler...göğü de,

Kehkeşansız bırakma Allahım!

Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,

Müslümansız bırakma Allahım!

Bize güç ver...cihad meydanını,

Pehlivansız bırakma Allahım!

Kahraman bekleyen yığınlarını,

Kahramansız bırakma Allah’ım!

Bilelim hasma karşı koymasını,

Bizi cansız bırakma Allah’ım!

Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız;

Ve vatansız bırakma Allah’ım!”

(İHA)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.