Bakan Işıktan Chpli Vekile Sert Yanıt

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un açıklamalarına sert şekilde cevap veren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Türk milleti bu medeniyet yarışında geri kalması diye evet vermeyi düşünen milleti Yunan askeriyle aynı kefeye koyan anlayış kesinlikle lanetlenecek bir anlayıştır. Böyle bir terbiyesizliği Türk siyasi tarihi görmedi” dedi. 

Bakan Işıktan Chpli Vekile Sert Yanıt

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Gölcük Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm kapsamında başlatılan yeni sanayi sitesi projesinin temel atma törenine katıldı. Törene Bakan Işık’ın yanı sıra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’nin Rize’de yaptığı açıklamalara sert cevap veren Bakan Fikri Işık, “Türk milleti bu medeniyet yarışında geri kalması diye evet vermeyi düşünen milleti Yunan askeriyle aynı kefeye koyan anlayış kesinlikle lanetlenecek bir anlayıştır. Böyle bir terbiyesizliği Türk siyasi tarihi görmedi” dedi.

“EVET OYU VEREN İNSANI YUNANİSTAN’IN İŞGAL ORDUSUYLA AYNI TUTMUŞ”

Bakan Işık, “Kampanyamızın yoğunluğundan çok fazla fark edemedim ama maalesef bir Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili, CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, ‘Sandıktan evet çıkarsa kimse heveslenmesin, yine Samsun’dan başlar yedi sülalenizi İzmir’e kadar kovalar denize dökeriz’ demiş. Yani evet oyu veren insanı Yunanistan’ın işgal ordusuyla aynı tutmuş. Şimdi işin en acı tarafı ne biliyor musunuz? Bu kişi emekli bir asker. Emekli bir tabip binbaşı. Yani milletin vergisiyle okumuş, milletin ekmeğini yemiş, milletin verdiği vergiyle, köylünün verdiği vergiyle okuyarak bir yere gelmiş kişi. Bu milletin en az yarısını düşman askeriyle aynı tutan yerli bir anlayış olabilir mi? Hani siyasetin dili yumuşayacaktı. Hani insanlar birbirini yaralayıcı konuşmayacaktı” dedi.

“KESİNLİKLE LANETLENECEK BİR ANLAYIŞTIR”

Bakan Işık, “Yani eminim, ona hocalık yapmış insanlar herhalde çok mahcup olmuşlardır, çok üzülmüşlerdir. ‘Bizim emeğimiz böyle mi tecelli edecekti’ diye. Nasıl bir anlayıştır. 367 saçmalığı ortaya atan Sabi Kanatoğlu’nun ipine sarılıp Türkiye’de fiilen cumhurbaşkanlığı seçilmesini engelleyen Deniz Baykal’ın ifadesi, ‘Referandumda hayır çıkarsa 29 Ekim’i o gün kutlayacağız. Cumhuriyeti o gün ilan etmişiz gibi. 1922’de İzmir’de düşmanı denize dökmüşüz gibi sevineceğiz.’ Bir siyasetçiye yakışır mı bu? Milletinin bir kısmını düşman Yunan askeri olarak gören bir anlayıştan bu ülkeye fayda gelir mi? Dün Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Evet oyu da hayır oyu da saygındır’ dedi. Bu cümleden 24 saat geçmeden bu milletin, bu ülkede istikrar kalıcı olsun diye, Türk milleti bu medeniyet yarışında geri kalmasın diye evet vermeyi düşünen milleti Yunan askeriyle aynı kefeye koyan anlayış kesinlikle lanetlenecek bir anlayıştır. Böyle bir terbiyesizliği Türk siyasi tarihi görmedi” diye konuştu.

“DENİZ BAYKAL SİYASETTE MEVTA HALİNE GELMİŞTİR”

Deniz Baykal’ı da eleştiren Bakan Işık, “Bizim için sonuç ne olursa olsun, karar ne olursa olsun başımızın üzerindedir. Neden? Milletin kararıdır. Millet bu değişikliği uygun görür, kabul eder başımızın üzerinde. Millet bu değişikliği uygun görmez, kabul etmez, o da başımızın üzerinde. Biz bu millete güveniyoruz. Bu millet bugüne kadar sandık önüne geldiğinde hiç hata yapmadı. Hiç yanlış karar vermedi. Ama milletin bir kısmını, hatta çoğunluğunu düşman Yunan askeriyle aynı kefeye koyan anlayışta lanetlenecek bir anlayıştır. Sayın Baykal herhalde ‘CHP’ye genel başkan olarak döneceğim’ derken siyasi hayatını da bana göre bu cümleyle bitirmiştir. Siyasette mevta haline gelmiştir. Bu milleti bölecek, ayrıştıracak hiçbir ifadeyi bu millet AK Parti’lisi de kabul etmez, CHP’lisi de kabul etmez, MHP’lisi de kabul etmez. Siyaset rekabettir. Mücadele ederiz, yarışırız ama asla birbirimize düşman askeri muamelesi yapmayız, yapamayız. Böyle bir hakkı hiç kimse siyasetçiye vermedi. İnanıyorum ki CHP’ye oy veren, hatta Antalya’da Deniz Baykal’a, Konya’da Hüsnü Bozkurt’a oy veren seçmen de bu hakkı onlara vermedi” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve beraberindeki protokolün katılımıyla yeni Gölcük Sanayi Sitesinin temeli atıldı.

(Gürcan Yılmaz /İHA)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.