Bakan Kılıç: Avrupa Yalan Konuşuyor

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bir süredir Türkiye’de 16 Nisan’da gerçekleştirilecek halk oylamasına yönelik ‘hayır’ kampanyası yürüten Avrupa ülkelerini “dürüst bir yaklaşım içinde olmamakla ve yalan konuşmakla” suçladı.

Bakan Kılıç: Avrupa Yalan Konuşuyor

Bakan Çağatay Kılıç, “Hem diyorlar ki; bizim içişlerimize karışmayın hem de Türkiye’nin içişleriyle alakalı sürekli bir şeyleri gündeme getiriyorlar. Kendilerinde her türlü eleştiriyi, hatta ve hatta hakarete varan açıklamaları yapma hakkı görüyorlar” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, referandum çalışmaları için bulunduğu Samsun’da TRT Haber’in canlı yayın konuğu oldu. Referandum çalışmalarına ilişkin bilgi veren Bakan Çağatay Kılıç, “16 Nisan’a kadar her gün tüm programlarda ve çalışmalarda genel anlamda Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili olarak neler kazandığımızı, kazandırmaya çalıştığımızı anlatıyoruz” diye konuştu.

Bakan Çağatay Kılıç, söz konusu çalışmaları Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı bazı Avrupa ülkelerinde de yapmak istediklerini ancak bu konuda engellemelerle karşılaştıklarını anlatırken, şöyle dedi: “Gariptir ki; tuhaf bir şekilde ‘evet’ için çalışma yapmaya çalışanların önü teknik ve birtakım basit sebeplerle engellenmeye çalışıldı. Ancak maalesef bu konudaki yapılan açıklamalarda da dürüst olunmadığını gördük. Çünkü Meclis içerisinde farklı siyasi partilere mensup olan, özellikle Ana Muhalefet Partisine mensup ve HDP’ye mensup olan milletvekillerinin Avrupa’nın birçok ülkesinde serbestçe ‘hayır’ kampanyaları yaptığını gördük. Ama ‘evet’ kampanyası yapmak isteyenlerin ise çeşitli engeller çıkarıldığına tanık olduk. Bu anlamda dürüst bir yaklaşım sergilenmedi. Hatta ve hatta bu konuda yapılan açıklamalarda da tutarsızlıklar söz konusu. Örneğin, en son Hollanda’nın ortaya koymuş olduğu ve Aile Sosyal Politikalar Bakanımızı kendi elçiliğine ve başkonsolosluğuna sokmamaya kadar varan tüm uluslararası diplomatik teamülleri altüst eden, Birleşmiş İnsan Hakları anlaşmasını bu anlamda ortaya koyan, insan hakları anlaşması ve Viyana Sözleşmesi’ni ihlal eden, tüm bu diplomatik facialara yol açan Hollanda örneği.”

Bakan Çağatay Kılıç, Hollanda’da ‘hayır’ kampanyası yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu eleştirirken, “Hem milli olmaktan bahsediyor hem de orada çıkıyor Hollanda vatandaşları tarafından seçilmiş Hollanda Parlamentosunda görev yapan milletvekiliyle kampanya yapıyor Nasıl olacak şimdi bu?” diye sordu.

“YALAN KONUŞUYORLAR”

Bakan Çağatay Kılıç, Almanya Parlamentosunda görev yapan Türk asıllı milletvekili Cem Özdemir’i de eleştirirken, şöyle konuştu: “Türkiye’nin içişlerine karışmak konusunda Almanya’daki bazı siyasetçiler artık hakikaten sınır tanımaz hale gelmiş durumda. Yani hem diyorlar ki, bizim içişlerimize karışmayın hem de Türkiye’nin içişleriyle alakalı sürekli bir şeyleri gündeme getiriyorlar. Kendilerinde her türlü eleştiriyi, hatta ve hatta hakarete varan açıklamaları yapma hakkı görüyorlar. Örneğin Cem Özdemir Bir televizyon programına çıkmış, birtakım konuları dile getiriyor, Türkiye’deki konulardan bahsediyor. Partimizle alakalı, AK Parti’yle ilgili birtakım ithamlarda bulunuyor. Ya Sayın Özdemir, sen git de kendi partinin işlerine bak. 16 Nisan’da ülkemizin gelecekteki yönetim sistemiyle alakalı olarak milletimiz karar verecek, size ne oluyor? Hem bize, ‘kendi ülkenizdeki konularla alakalı gelip Almanya’da konuşmayın’ diyorlar. Sonra çıkıp sırf Türkiye konuşuyorlar. Bir de yalan yanlış konuşuyorlar. Açıkça söylüyorum yalan konuşuyorlar.”

Bakan Çağatay Kılıç, bazı Avrupa ülkelerinin PKK gibi terör örgütlerinin propaganda faaliyetleri yürütmesine izin vermelerine de tepki gösterirken, “Biz yıllardır şunu söylüyoruz: Terörün dini, dili, ırkı olmaz” ifadelerini kullandı. Bakan Çağatay Kılıç, Londra’da, Paris’te, Berlin’de, Brüksel’de terör saldırıları olduğu zaman Türkiye’nin hep terörle küresel anlamda mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdiğini anlatırken, şunları söyledi: “Yani biz hep ne dedik? Bakın böyle yapmayın, terörle mücadelemizi bizim küresel anlamda yapmamız lazım ve küresel anamda ortaya koyduğumuz mücadelenin içerisinde herkesin elini taşın altına koyması lazım, yoksa bu gelir sizi de vurur; bizim söylediğimiz bu. Çünkü teröristin ayrımı yoktur, terörist ayrım yapmaz. Nerede bir sansasyon ortaya koyabilecek, dikkatini terör örgütüne çekebilecek her türlü ahlaksızlığı, cinayeti işleyebilecek yapıdadır. Hep dedik ki; beraber çalışalım, bakın bunlara karşı birlik olmamız lazım, bunlar sınır tanımazlar. Teröristin o’su-bu’su olmaz, terörist teröristtir, buna karşı beraber mücadele etmek zorundayız.”

Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye’nin bir süredir Fırat Kalkanı Operasyonu ile DEAŞ’la mücadele halinde olduğuna işaret ederken, “Biz üzerimize düşeni yapıyoruz ama tüm dünyadaki dost ve müttefik ülkelerden de aynı duruşu bekliyoruz, bunu beklemek de hakkımızdır” şeklinde sözlerini tamamladı.

Bakan Çağatay Kılıç, 18-30 Temmuz tarihleri arasında 23. İşitme Engelliler Olimpiyatı’nın Samsun’da yapılacağını hatırlatırken, bu organizasyonla ilgili hazırlıkların son aşamaya geldiğine işaret etti. Hazırlıklarla ilgili uluslararası katılımcıların Samsun ve Türkiye ile ilgili olarak çok övgü dolu yaklaşımlarını ve desteklerini ortaya koyduklarını dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, “Çok güzel bir organizasyon olacak inşallah. Samsun’da gerçekleştireceğimiz dünyanın 3’üncü en büyük spor organizasyonunu, IOC tarafından kabul edilen organizasyonunu inşallah Türkiye’de yapacağız” diye konuştu.

“GELECEĞE DOĞRU İLERLİYORUZ”

Bakan Çağatay Kılıç, 2002 yılından sonra AK Parti iktidarlarının hem Türkiye’nin dört bir yanında inşa etmiş oldukları spor altyapısıyla hem de sporcuların kendilerini yetiştirebilme anlamında verdikleri destekle çok büyük imkanlar sunduklarını anlattı. Bu desteğin hızlı bir şekilde devam edeceğini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, iki gün önce Hakkari’ye yaptığı ziyaretten örnek vererek şunları kaydetti:

“İki gün önce Hakkari’deydim, orada inşa ettiğimiz tesisler de artık bitme aşamasına gelmiş durumda ve sporcularımızın, gençlerimizin orada ne kadar yoğun bir şekilde spora ilgi duyduklarını görmek ve onların bu anlamda çalışma yapmalarının önünü açabilmek bize gerçekten büyük bir mutluluk ve gurur verdi. Gerçekten ülkemizde büyük potansiyel var. Cumhurbaşkanımızın spora çok yakın olan bir kişi olmasının büyük avantajı var, Başbakanımız sürekli bu konularda takip içerisinde. Dolayısıyla gerçekten büyük hamleleri yapmış olarak geleceğe doğru ilerliyoruz.”

BAKAN KILIÇ, İŞARET DİLİNİN ÖĞRENİLMESİNİN VURGUSUNU YAPTI

Bakan Çağatay Kılıç, İşitme Engelliler Olimpiyatları’nın diğer olimpiyatlardan farklı olarak sporcuların “işitme ve konuşma” konusunda engelleri olmasından dolayı Samsun’un bu organizasyona ayrı bir şekilde hazırlandığına işaret etti. Bundan dolayı organizasyonda görev alacaklara işaret dili eğitimi verildiğine dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:

“Çünkü işitme engeli olan ve bu konuda işaret dilini kullanacak olan sporcuların ve katılımcıların; ki aynı zamanda Uluslararası İşitme Engelliler Komitesinin seçimi de olacak Samsun’da, dolayısıyla burada bir altyapı hazırlığı içerisinde çalışacak olan, görev yapacak olan kişilerin işitme engeliler lisanını öğrenmesi, aynı zamanda Samsun’da da birçok kişinin bunu öğrenmesi gerekiyor. İşte taksicilerin olsun, esnafımız olsun bir hazırlık dönemi içerisindeyiz.”

23. İşitme Engelliler Olimpiyat Yaz Oyunları’nda bir sporcu köyü konsepti kullanılacağını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Samsun’umuzdaki Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtları ona göre kullanarak burada bir sporcu köyü hayata geçirmiş olacağız. Bunu da ilk kez Samsun’da uyguluyor olacağız. İnşallah çok farklı bir konseptle çok daha güzel bir organizasyonun da yolunu açmış olacağız” şeklinde konuştu.

(İHA)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.