Bunun Yanlış Bir Adım Olacağını Düşünüyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, "Biz bu bağımsızlık referandumu meselesini daha önce Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileri ile konuştuk. Biz bunun yanlış bir adım olacağını düşünüyoruz" dedi.

Bunun Yanlış Bir Adım Olacağını Düşünüyoruz

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlediği basın toplantısında, Fırat Kalkanı Harekatının başarıyla tamamlandığını açıklayan Kalın, hem yeniden inşa süreci anlamında hem de güvenlikle ilgili tedbirlerin devam ettirilmesi anlamında sahada çalışma ve mücadelenin devam ettiğini söyledi. Kuzey Irak’ta bağımsızlığın referanduma götürülmesi konusuna ilişkin açıklamalarda bulunan Kalın, bunun yanlış bir adım olacağını belirterek, “Irak’ın içinden geçtiği şu kırılgan süreçte, hem DEAŞ ile mücadele hem bizim PKK ile mücadele yürüttüğümüz mücadele bağlamında bu kadar güvenlik risklerinin hat safhada olduğu bir dönemde böyle bir konunun gündeme getirilmesini doğru bulmuyoruz” açıklamasında bulundu.

Amerikan Dışişleri Bakanının ziyaretinde FETÖ konusunun da ele alındığının altını çizen Kalın, “FETÖ terör örgütü elebaşının hem iadesi hem de diğer faaliyetleri ile ilgili Amerikan yönetiminin kendi idari tasarrufu çerçevesinde yapabileceği şeyler var. Bir mahkeme kararı oluşmadan önce de atabilecekleri bir takım adımlar var” ifadelerini kullandı.

“GÜVENLİK RİSKLERİ DEVAM ETTİĞİ MÜDDETÇE TÜRKİYE HER ZAMAN HAZIR”

Fırat Kalkanı Harekatının sona ermesinden sonra Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde nasıl bir yol izleneceği noktasında açıklamalarda bulunan İbrahim Kalın, “Fırat Kalkanı Harekatının gerekçesi Suriye’nin toprak bütünlüğü içinde terör sorununun çözülmesiydi. Biz bu amaçla Fırat Kalkanı Harekatını başlattık. Hedef aynıdır. Güvenlik konusu aynı ehemmiyetle bizim için de Suriyeliler için de devam etmektedir. Bundan sonra alınacak tedbirler, uygulanacak yeni bir harekat veya benzeri bir adım tabi ki planlanır. Zaten sahada şuanda bir mücadele ve çalışma devam ediyor. Hem yeniden inşa süreci anlamında hem de güvenlikle ilgili tedbirlerin devam ettirilmesi anlamında. Burada bizim nihai hedefimiz Suriye’nin toprak bütünlüğü içinde terör belasında hem bizim sınır bölgelerinde yaşayan insanlarımızın hem Suriyelilerin kurtulmasıdır. DEAŞ ile mücadele kapsamında bu harekat başarı ile tamamlandı ama güvenlik riskleri devam ettiği müddetçe Türkiye her zaman hazır olarak gerekli adımları bundan sonra da atacaktır” diye konuştu.

“BUNUN YANLIŞ BİR ADIM OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Barzani’nin bağımsızlığı referanduma götüreceğini açıklamasına ilişkin soruya cevap veren Kalın, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bu bağımsızlık referandumu meselesini daha önce Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileri ile konuştuk. Biz bunun yanlış bir adım olacağını düşünüyoruz. Eğer ki Irak’ın içinden geçtiği şu kırılgan süreçte, hem DEAŞ ile mücadele hem bizim PKK ile mücadele yürüttüğümüz mücadele bağlamında bu kadar güvenlik risklerinin hat safhada olduğu bir dönemde böyle bir konunun gündeme getirilmesini doğru bulmuyoruz. Ayrıca Irak’ın etnik ve mezhebi çizgiler ya da kimlikler etrafında bölünmesi gibi bir adımın atılması sadece Irak ile sınırlı kalmaz, başka bölgelere de yayılır, bunun faturasını herkes öder. Umarız bu konuda daha soğukkanlı, rasyonel ve yapıcı, bütün bölgenin hassasiyetlerini dikkate alan bir değerlendirme içine girerler. Aynı şekilde Dışişleri Bakanlığımız da bu konuda bir açıklama yaptı, biliyorsunuz Kerkük’te de bir vilayet meclisi kararı ile bir bayrak çekilmesi meselesi oldu, biz bunun da yanlış olduğunu ifade ediyoruz. Bunu ilgili makamlara da ilettik. Bu sadece Kerkük civarında değil bütün Irak sathında başka bölgelerde etnik temelli veya başka gerekçelerle yeni gerginlik alanlarının doğmasına neden olur. Bizim beklentimiz oradaki yetkililerin bu uygulamadan biran önce vazgeçmeleridir” diye konuştu.

“BU ADIMLARI EN KISA SÜREDE ATMALARINI BEKLİYORUZ”

Amerikan Dışişleri Bakanının yaptığı ziyaret ile ilgili bilgilendirme yapan Kalın, “Hem Türk-Amerikan ilişkileri hem de Suriye, Irak, DEAŞ ile mücadele başta olmak üzere etraflı bir şekilde ele alma imkanımız oldu. Ayrıca FETÖ’nün iadesi ve FETÖ mensuplarının Amerika’daki yasa dışı Türkiye karşıtı faaliyetlerinin önlenmesi konusunu etraflı bir şekilde ele aldık. Amerikalılar, FETÖ konusunu gündeme getirdiğimizde bize her seferinde bunun bir hukuki süreç olduğunu, yargı bağımsızlığının bulunduğunu söylüyorlar. Bizde onlara, tabi ki biz yargı bağımsızlığına bir itirazımız yok, biz de birçok belge verdik, gereğinin yapılması gerektiğini hatırlatıyoruz. Amarikan Bakanı umarım bu konudaki hassasiyetlerimizi, kaygılarımızı iyi anlamış bir şekilde ülkesine dönüyordur. Bu mesajı alıp götüreceğini düşünüyoruz. FETÖ elebaşının hem iadesi hem de diğer faaliyetleri ile ilgili Amerikan yönetiminin kendi idari tasarrufu çerçevesinde yapabileceği şeyler var. Bir mahkeme kararı oluşmadan önce de atabilecekleri bir takım adımlar var. FBI’ın Amerika’daki okulları ile ilgili faaliyetleri hakkında bir soruşturma yürüttüğünü biliyoruz. Biz bunu yeterli görmüyoruz. Türkiye’ye yönelik yaptıkları diğer kriminal faaliyetlerle ilgili olarak atılması gereken adımlar var. Bu adımları en kısa sürede atmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

(Derya Yetim - Zeynep Babacan / İHA)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.