Gündeminde Kerkükteki Bayrak Gerilimi Vardı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kerkük’teki bayrak gerilimi ile ilgili, "O bayrak inecek, yoksa kötü olur" dedi

Gündeminde Kerkükteki Bayrak Gerilimi Vardı

Özel uçakla Gaziantep Havalimanı’na gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Gaziantep milletvekilleri Akif Ekici, Mehmet Gökdağ, CHP İl Başkanı Hayri Sucu ve partililer tarafından karşılandı. Gaziantep’te bir plazada sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtar ve kanaat önderleri ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, "Gaziantep yabancı sermaye olmadan büyüyen, yatırımlarını yapan bir kenttir. Gaziantepli gider sandıkta istediği adamı seçer. Demokrasi kentidir" dedi.

MUHTARLIKLARIN KAPATILMASI İDDİASI

Muhtarların demokraside önemli bir misyon üstlendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, yeni anayasa ile muhtarların bu misyonunun ortadan kalkacağını savundu. Kılıçdaroğlu, "Gaziantep’n bir derdi olduğunda, muhtar açar telefonu şu sorunumuz var der. Milletvekili de kalkar Bakana söyler, bakan da kürsüye çıkıp o soruya cevap vermek zorundadır anayasaya göre. Ama şimdi önünüze konulan yeni anayasada böyle bir uygulama olmayacak. Bu siyaset kurumunun bırakın vatandaşa hesap vermeyi, kendi milletvekiline hesap vermeyecek. Böyle bir uygulama dünyanın hiç bir yerinde yok. Eğer hepimiz vergi ödüyorsak siyaset kurumu bunun hesabını vermelidir. Hepimizin oturup düşünmesi lazım. Hangi dünya görüşünü savunursak savunalım hepimizin vazgeçmeyeceği bir şey varsa o da demokrasidir" dedi.

Kılıçdaroğlu, yeni sistemde bir kişinin her istediğini yapabileceğini savunarak, istenilirse muhtarlığın da kapatılabileceği yönündeki iddiasını yineledi. Kılıçdaroğlu, bugünkü sistemde ise muhtarlıkların ancak mecliste kanun geçerse kapatılabileceğini kaydetti. Kılıçdaroğlu meselenin memleket meselesi olduğunu ifade ederek, tüm vatandaşlara sandığa gitme çağrısında bulundu.

"ANAYASA DEĞİŞİRSE CAN VE MAL GÜVENLİĞİ OLMAYACAK"

Kılıçdaroğlu, yeni hükumet sistemi ve anayasa değişikliği ile bakanlar kurulunun da ortadan kalkacağını savunarak, bütün yetkilerin bir kişiye verileceğini iddia etti. Anayasa değişirse, kimsenin can ve mal güvenliğinin kalmayacağını ileri süren Kılıçdaroğlu, "Yeni modelde başbakanlık ve bakanlar kurulu yok, güven oyu isteme de yok. Niye yasayı değiştiriyoruz. Niye bütün yetkileri tek bir adama veriyoruz. Teklik Allah’a mahsustur. 80 milyonun kaderini bir kişiye bağlarsak, o bir kişi hata yaparsa faturasını 80 milyon ödeyecek. Bu anayasa değişirse hiç kimsenin can ve mal güvenliği olmayacak. Eğer bunu istemiyorsanız sandığa gideceksiniz ve ’hayır, ben bunu istemiyorum’ diyeceksiniz" şeklinde konuştu.

HAKİM TAYİN HAKKI VERİLECEĞİ İDDİASI

Kılıçdaroğlu, yeni anayasa ile parti genel başkanına hakim tayin hakkı da verileceğini iddia ederek, "Hukukun üstünlüğü devletin karşısında vatandaşın hakkını korumaktır. Devletin askeri polisi silahı vardır ama vatandaşın bir şeyi yok. Bu anayasa değişirse bir siyasi partinin genel başkanına hakim tayin etmesi yetkisini veriyoruz. İşte o zaman hukukun üstünlüğü diye bir şey kalmaz" ifadelerini kullandı.

KERKÜK’TEKİ BAYRAK GERGİNLİĞİ

Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında Kerkük’teki bayrak gerginliğine de değindi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili, "Şimdi konuşuyor, Kerkük’teki o bayrak inecek yoksa kötü olur. Niye sadece konuşuyorsun neden gereğini yapmıyorsun. Sabah öğle akşam konuşuyorsun hiç bir şey yapmıyorsun. Cumhurbaşkanlığı makamı herkesin ortak paydasıdır. İster meclis seçsin ister vatandaş seçsin. Biz ortak paydamızı korumak istiyoruz" diye konuştu.

SURİYELİLER KONUSU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun salona hitaben, "Suriyeli vatandaşların burada olmasından memnun musunuz" sorusuna salondakiler ’hayır’ cevabını verdi. Kılıçdaroğlu, "Elli defa dedim şu Suriye’nin iç işlerine karışmayın. Bir bidon su ile gidin ateşin sönmesine yardım edin, 3 milyon Suriyeli neden burada. Şimdi de ’evet çıkarsa, vatandaşlık vereceğiz’ diyorlar. ’Onlar vergi vermesin, hastanelerde kuyruk beklemeden muayene olsun, üniversitelere sınavsız girsin’ istemiyorsanız gidip hayır oyunuzu kullanın. Hayır çıkması, devletin bütün imkanlarını kullanmasına rağmen Türk halkının direnerek baskılara boyun eğmeden kazanması demektir. Ve biz iki yıldır yaptığımız hazırlıkla sandıkların korunmasını sağlayacağız. Herkes korkmadan gidip oyunu kullansın" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak’ın da eşliğinde Kılıçdaroğlu’nun kentteki temasları sürüyor.

(Orhan Erkılıç / İHA)HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.