Hedef Petrol Depolamada 5 Milyon Tona Ulaşmak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, hedeflerinin petrol depolamada 5 milyon tona ulaşmak, nükleer enerjide ise yüzde 10’luk kapasiteyi yakalamak olduğunu söyledi.

Hedef Petrol Depolamada 5 Milyon Tona Ulaşmak

‘Hedef Enerjide Tam Bağımsızlık’ parolası ile Türkiye’nin milli enerji ve maden politikasını açıklayan Bakan Albayrak, arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa ile politikanın üç temel alanda çok sayıda stratejiden oluştuğunu belirtti. Albayrak, “Yerli kömürle başlattığımız süreçte geçtiğimiz yıl en yüksek artışı yaşadık. Yaklaşık yüzde 23’lük bir artışla yerli kömürün payını artırdık. Yatırımlar devam ediyor. Pişmiş tavuğun başına gelmeyecek yaşananlara rağmen Türkiye son yıllarda kamusuyla, özeliyle tüm paydaşlarıyla güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. Bundan geri dönüşümüz yok ve bunu karalılıkla devam edeceğiz” dedi.

“2019’DA TÜRKİYE DEPOLAMADA BÖLGENİN EN ÖNEMLİ ÜLKESİ OLACAK"

"Kazan-kazan-kazan" felsefesi üzerine bir istikamete yürüdüklerinin altını çizen Albayrak, “Eğer kaynak çeşitliliği noktasında arz güvenliği noktasında bir altyapı hazırlamanız gerekiyorsa bu kadar büyük gaz tüketen bölgenin en önemli ülkesi olarak depolamada kaybedecek bir günümüz yok dedik. Ve şükürler olsun planlanan tarihten çok daha da öne çekerek Tuz Gölü’nü Ocak ayı itibariyle bu yıl devreye aldık. 1 milyar olmaz, yüzde 20 hedefimiz varsa Aksaray Sultanhanı‘ndaki açılışta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu stratejik vizyonun önünü açan müjdesiyle 5,4 milyar metreküpe çıkarılması talimatıyla düğmeye bastık. Yeter mi, yetmez. Silivri’deki deponun da yaklaşık 4,6 milyar metreküpe çıkarılmasıyla 2019-23 döneminde Türkiye artık doğalgaz depolamada bölgenin en büyük ülkelerinden bir tanesi olacak” diye konuştu.

“DÜĞMEYE BASTIK, TIKIR TIKIR İŞLİYOR"

Önümüzdeki 10 yıl dünyada tüketilen gazın LNG payının boru gazını geçeceğinden hareketle LNG altyapısını güçlendirmek zorunda olduklarını söyleyen Albayrak, “Acil ve hızlı bir şekilde öncelikle özel sektörümüz başta olmak üzere kamu noktasında, BOTAŞ noktasında düğmeye bastık, tıkır tıkır yürüyor stratejik çerçevede. Ama şunu görmemiz noktasında çok önemli. 2015 sonu itibariyle 34 milyon metreküp olan LNG sisteme gaz basma kapasitesini bir yılın sonunda 64 milyona inşallah bu yıl sonunda, yani iki yıl sonunda da 107 milyon metreküpe çıkarıyoruz. 2 yılda üç katından daha fazla bir süreçle bu noktada önemli bir altyapı eksikliğini çok hızlı bir şekilde inşallah bitiriyoruz. Peki bunun bir sonraki adımı ne? FCRU alt yapısı. Dünyada yeni bir teknoloji olarak son yıllarda potansiyeli ve yatırımı artan yüzer LNG terminali dediğimiz daha hızlı devreye alınıp piyasadaki arz- talebi çok hızlı bir şekilde karşılayabilecek noktada dünyada rekor seviyesinde. Faaliyete alma süresiyle yaklaşık 6 ayda ilkini geçtiğimiz Aralık ayında devreye aldık, ikincisini bu yıl sonunda, inşallah üçüncüsünü de Marmara coğrafyasında devreye alarak bu alt yapıyı da hızlıca tamamlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“HEDEFİMİZ DEPOLAMADA 5 MİLYON TONA ULAŞMAK"

Türkiye’nin stratejik petrol depolama noktasında istenilen düzeyde olmadığını ifade eden Albayrak, “Hedef 5 milyon ton depolama kapasitesiyle çok hızlı coğrafi konumlandırmayla, yaşanabilecek en ufak bir krizde Türkiye’nin içeride sıkıntı yaşamaması için bu adımı hayata geçireceğiz. Kaynak çeşitliliği tüm bu özetin içerisine bakıldığında LNG, FCRU depolama noktasında tüm bu çerçevenin dışında petrol noktasında da bakıldığında kaynak çeşitliliğini çok hızlı bir şekilde özet olarak devreye alacağız. Yenilenebilir kaynaklar, hidroelektrik santraller ve bunun altyapısı noktasında bugüne kadar verimli bir şekilde yürüttüğümüz HES’lerle birlikte, ki kapasitemizin yanına artık iki önemli yerli ve yenilenebilir kaynaktan güneş ve rüzgarı yakın dönemde de açıkladığımız stratejinin bir parçası olarak önümüzdeki 10 yıl 10’ar bin megabatı da devreye alarak portföyümüzün bu oranını artıracağız” dedi.

“60 YILLIK RÜYA NÜKLEER ENERJİ"

Stratejilerinin en önemlilerinden bir tanesinin "60 yıllık rüya" dedikleri nükleer enerji alanında olduğunu dile getiren Albayrak, “1956’da rahmetli Adnan Menderes ile başlayan ama maalesef 60 yıllık süreçte iktidarımız döneminde sağlam temellerle adımlarını atmaya başladığımız Akkuyu başta olmak üzere Sinop devam ediyor. Üçüncüsünün görüşmelerinin devam ettiği bir dönemde nükleeri hızlı bir şekilde devreye alıp, yüzde 10’luk bir kapasiteye erişmek amacımız. 7 gün 24 saat kapasite önemli. Yerli ve yenilenebilir kaynaklar noktasında bu portföy bize önemli bir alt yapı sağlayacak” şeklinde konuştu.

(İHA)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.