“Son 200 Yıldır Cebelleştiğimiz Sistemi Düzenliyoruz”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Bu bölgede güçlü bir Türkiye olmazsa, hiçbir zaman huzur ve istikrarın olması mümkün değildir. Son 200 yıldır cebelleştiğimiz hükümet sistemlerini düzenleyecek bir pakettir. Cumhuriyet tarihimizin en önemli reformlarından birini gerçekleştiriyoruz” dedi. 

“Son 200 Yıldır Cebelleştiğimiz Sistemi Düzenliyoruz”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi konulu toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Özlü, Düzceli bir ailenin evladı olduğunu ve kendi kuşaklarının yetişme çağlarında İzmir Enternasyonal Fuarı’na gençlerin gitmek için can attığını belirterek, “Büyüklerimiz tatil zamanlarını bu fuarın tarihlerine göre belirler, çoluk çocuk İzmir’e ve Ege sahillerine akarlardı. İktisadi hayatımıza İzmir’in önemli bir yeri vardı. İzmir gazete satın alıp okumanın dahi bir lüks ve önemli bir kültürlülük göstergesi olduğu o günlerde İzmir bizim için yeniliğin, bilimin ve gelişmişliğin en önemli merkeziydi. Bilimi ve teknolojiyi seven gençler olarak az daha büyüdüğümüzde ilk önemli ve anlamlı eylemimizin bu fuarı görmek olduğunu o dönem büyüklerimizden dinlerdik. Bizler istiyoruz ki, güzel İzmir’imiz hem ülkemiz hem de dünya ölçeğinde o dönemlerdeki öncü rolünü yeniden yakalasın. Tüm alem, öncü buluş ve teknolojik ilerlemeleri görmek üzere yeniden bağımsız Cumhuriyetimizin temel taşlarından biri olan kahraman İzmir’imize akın etsinler. Emin olun hep birlikte İzmir için bu vizyonu yeniden inşa edip gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.

“DERME ÇATMA KOALİSYON HÜKÜMETLER İLE BU OLMAZ”

Konuşmasında 16 Nisan halk oylaması sürecine de değinen Bakan Özlü, “Hep birlikte ülkemizin geleceğini belirleyecek tarihsel bir referandumun eşiğindeyiz. Millet olarak bir şeye karar vermemiz gerekiyor; ülkemiz bundan sonra çeşitli vesayet, baskı, darbe tehdit ve tezgahları gölgesinde, halkın kendilerine verdiği meşru iktidar vazifesini hakkıyla yerine getiremeyen hükümetlere, kimi zaman da krizlerden krizlere sürükleyebilen koalisyon iktidarlarına mahkum kalmaya devam mı edecektir? Eskimişin hiçbir değeri yoktur. Ne kadar eskimiş yasa köhne yönetmelik varsa biz bunların tamamını değiştirmek için 14 yıldır mücadele ediyoruz. 14 yıldır elde ettiğimiz başarıları mevcut sisteme rağmen elde etti. Çok sayıda badire atlattık. Parti kapatmalar ve darbe girişimi gibi. Türkiye tıkır tıkır çalışan bir devlet sürecine sahip olsun. Bölgesel güç ve küresel güç olsun. Derme çatma koalisyon hükümetler ile bu olmaz. Güçlü Türkiye’nin yolu 18 maddeden oluşan paketten geçiyor. Maddelerin birisi bile bu pakete evet demek için yeterlidir. Her bir madde dönüşümü ifade ediyor. Yenilik, inovasyon olmadan gelişme olmaz. Bu referandumu büyümek için Türkiye’nin sıçrama taşı olarak görelim” dedi.

“200 YILDIR CEBELLEŞTİĞİMİZ SİSTEMİ DÜZENLEYECEK”

Son dönemde araştırma geliştirme paketlerinden bireysel emeklilik fonuna kadar önemli paketleri hayata geçirdiklerini dile getiren Özlü, Türkiye büyüme hızının artmasının yolunun devlet mekanizmasından karar süreçlerin kısalmasından geçtiğine işaret etti. Bakan Özlü, “Bir yasanın onaylanması için aylar süren, hatta itirazlarla yıllar süren zamanlar geçiyor. Bu süreçler kısalsın ve ülkemiz daha hızlı kalkınsın. Bu bölgede güçlü bir Türkiye olmazsa, hiçbir huzur ve istikrarın olması mümkün değildir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kaybetmesinden sonra bu bölgeye hiçbir zaman huzur gelmedi. 1917 Kudüs’ü kaybetmemizin üzerinden yıllar geçti, İsrail, Filistin, Suriye’de sorunlar devam ediyor. Biz çekildik ama sorunlar bitmedi. Son 200 yıldır cebelleştiğimiz hükümet sistemlerini düzenleyecek bir pakettir. Cumhuriyet tarihimizin en önemli reformlarından birini gerçekleştiriyoruz. Bu sadece parti meselesi değil geleceğimizi oyluyoruz. 16 Nisan’dan sonra daha hızlı çalışan bir hükümet sistemi, bürokrasi ve iş dünyası olacak” ifadelerini kullandı.

İSTOK Başkanı Cüneyt Dayhan ve platform bileşenleri sahnede “Önce Memleket Tabii ki Evet’ yazlı pankartla çıkarak, 16 Nisan’da neden evet diyeceklerini bir bildiri okuyarak açıkladı.

(Mihrap Düzöz - Halil Karahan /İHA)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.