Bitcoin ve Kripto Para Birimlerinin Doğru Şekilde Anlaşılması Önemli

Son zamanlarda gerek Bakanlık aracılığı ile gerekse Diyanet ve bazı diğer kurumlar aracılığı ile Bitcoin hakkında haberler yayınlanmakta. Buna istinaden bizlerde bu araştırmanın doğru yapılması ve doğru şekilde anlaşılması için bir yazı kaleme aldıkLütfen dikkatlice okuyunuz.

Bitcoin ve Kripto Para Birimlerinin Doğru Şekilde Anlaşılması Önemli

Dünya'da sahte paranın sonunu getirecek olan ve şeffaf şekilde tüm para transferlerini halkın dahi görebileceği şekilde aktarım imkanları ile donatılmış kripto para dünyasını doğru anlamamız gerektiğine inanıyoruz. Biz burda altını çizerek şunu söylemek istiyoruz. Bitcoin'e yatırım yapılması gerektiğini savunmuyoruz. Bitcoin'in bir yatırım aracı, para kazanma aracı, bir borsa aracı şeklinde görülmesini de kesinlikle savunmuyoruz. Burada savunduğumuz konu tamamen kripto para dünyasının geleceği.

Yıllardır her ülke diğer bir ülkenin kendi parasını bastırarak ekonomisine katkı sağladığı endişesi içerisinde yaşadı. Halen bu endişe devam ediyor. Ülkelerin birbirlerine ambargo uygulaması. Paralarını bloke etmesi ve gelişimini engellemesi aslında bu sebebe dayalı bir çok farklı konu ile ortaya çıkıyor. Bir ülke diğer bir ülkenin kendi parasını bastırıp bastırmadığını bilmiyor. Bunu takip edemez. Teknoloji uzay araçlarını, robotları ve daha bir çok tahmin bile edemeyeceğiniz incelikte duyarlı böcek,kamera, dinleme cihazı vb. gibi araçları geliştirmek ile ve dahası bunları kullanarak insanları farklı stratejiler ile zor durumda bırakabilecek kadar ilerlemişlen. Bir ülkenin diğer bir ülkenin para birimini kopyalaması, çoğaltması ve ikizini yapması konusunda kesinlikle bir engel bulunmuyor. Yasalar sadece eğer sıradan vatandaş yaparsa cezaya tabi. Bunu bir ülke yaparsa nerede nasıl ne şekilde yaptığını kimse bilemez. 

3. sınıf ülkelerin ciddi sıkıntılar çektiğini düşünürsek ülkesi için her yola başvurabileceğini de bilmeniz gerekir. Dolayısıyla neyi nasıl yaptığınızın bir önemi yok. nereden baktığınız önemli. Şimdi bir ülke diğer bir ülkeye biz şu kadar yardım ettik diyor. Bir evrak kürek geziniyor ortalıkta yardım edilen ülke halen aç ve sefil. Ancak bu durumda dijital ortamda şu ülkeye şu kadar yardım edildi. Dendiğinde altına bir link paylaşılmış olsa transaction id de herşey yazıyor ne kadar para gönderildi. Ne kadar alındı herşey açık ve net. Burda kişiler yok isim yok sadece nerden nereye ne gittiği yazıyor. Dolayısıyla yalan söylemek imkansız. 

Sahte paranın sonunu getirecek tek ve en büyük hamle dijital paradır. Bu sayede dışarıda bulunan kağıt para tamamen ortadan kalkacak. Kimin ne kadar parası olduğunu kendi özel wallet sisteminde sağlanacak olan güvenlik ile kimse tarafından bilinmeyecek. Elbette bunu terör için kullanabilirler. Ancak bununda önlemleri alınıyor. tahsis edilen wallet sisteminde alıcı ve göndericinin transfer ve onay çıktıları takip altında tutulabiliyor. Böylece ülke içerisindeki wallet yani cüzdanlar da kayıt altına alınabilir. Kimin nereden ne gönderdiğini hangi wallet sahibinin ne kadar parası olduğunu sadece devletin bileceği özel bir güvenli cüzdan havuzu kurulabilir. Bu sayede herşey kayıt altında tutulur. 

Yarın pişman olacağımız bir adımı bu günden atmayalım. Bu gün Bitcoin'i eleştirmek yarın buna ihtiyaç duyduğumuzda kendimiz ile çelişmemiz anlamına geliyor. Tekrar söylüyorum burada kastettiğim Bitcoin'e yatırım yapılması değil. Kripto paranın önemi. gelişmesine destek olmalıyız. Bizde yapmalıyız. Her vatandaşımızın elinde bir cüzdanı olmalı. İmkansız değil. Sadece zaman alabilir. Ama bunu başarmamız gerekiyor. 

Türkiye hemen herşeyini dijitalleştirdi. Gün gelecek parasını da dijitalleştirmesi gerekecek. Başka çaresi kalmayacak. Bu nedenle bence çok geç kalınmadan bu günden bu adımın atılması gerekiyor. Danışmanlarımızın, dostlarımızın veya ünlü devlet başkanlarının söyledikleri değil. Gerçek dünya ve bu dünyadaki planlama gözle görülür şekilde bizim tam karşımızda duruyor. 

Yazdığımız her makalede anlatmaya ve ifade etmeye çalıştığımız şey kesinlikle bu dünyaya ayak uydurmamız gerektiği. Emek verilmiş hiç bir işi küçümsemeyin ve hafife almayın. Milyar dolarlık yatırımlar yapılarak elde edilen bir güç var. bu güç ülke ekonomisine de destek oluyor. Elektrik tüketimini arttırarak ekosisteme katkı sağlıyor evet belki azaltmayı planladığımız bir gücü arttırıyor ancak bunun sayesinde ülke ve ekonomi kazanıyor. 

Ülke olarak savaş sanayi ve çeşitli alanlara yatırım yapıyoruz. Bu alanlarda gelişiyoruz ve ilerliyoruz. Ancak tüm bunların bir de arkasına bakalım. Herşey teknolojiye bağlı ve bağımlı. Günü geldiğinde bizde hazır olmalıyız. 

 


Editör: Hakan ATABAŞ

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.