Samsung 2017 yılı kârını açıkladı

Samsung, ne kadar kar etti? Güney Koreli teknoloji devinin 2017 yılı için açıkladığı net karı gerçekten dudak uçuklatacak cinsten...

Samsung 2017 yılı kârını açıkladı
  • 03-02-2018 14:24

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından Samsung, 2017 yılı için 53,7 trilyon won yani yaklaşık 50 milyar dolar kar açıkladı. 

Bu, Güney Koreli teknoloji devi için bir rekor. Şirketin bir önceki rekoru ise 2013 yılında açıkladığı 36,8 trilyon Won'du.

Ekim-Aralık 2017 döneminde 2.23 milyar dolar kar eden şirket, 2016'nın aynı döneminde de 2.3 milyar dolar kar etmişti.

Şirket 2018 yılından ise bir hayli umutlu.

Samsung'un en çok güvendiği isimlerin başında ise tabii ki yeni amiral gemileri geliyor.

Samsung, Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus sayesinde mobil kanadından elde edeceği karın artmasını planlıyor.

Şirketin bitirici planı ise yıl sonuna doğru çıkaracağı Note 8 olacak.

Teknoloji hayatımızın dört bir yanını sararken etrafımızda en çok gördüğümüz markalar arasında yine en çok teknoloji şirketleri yer alıyor. Bunlardan birisi de Güney Koreli Samsung markası.

ek başına Güney Kore’nin gayri safi milli hasılasının yüzde 17’sine eşit gelir elde eden Samsung, 2015 rakamlarına baktığımızda dünyanın en büyük ikinci teknoloji şirketi.

Aynı listenin ilk sırasında Apple var ama teknolojinin dışına çıktığımızda Samsung’un bu dengeyi değiştiren birçok girişimi karşımıza çıkıyor.

Akıllı telefon arenasında Apple’ın iPhone’u ile Samsung’un Galaxy serisi amiral gemisi modelleriyle sıklıkla karşılaştırılıyor. İkilinin çıkarttığı her yeni modelde kullanıcılar büyük yenilik bekliyor. HT Teknoloji sayfalarında bu ikiliyi sıklıkla karşı karşıya görebiliyorsunuz.

Ancak Apple’ın olmadığı alanlarda Samsung’un büyük bir ağırlığı var. Apple teknoloji dışında bir işle uğraşmıyor. Hatta iPhone’a dek şirketin adı Apple Computer idi. Yani bir bilgisayar şirketiydi.

Ancak Apple iPhone sonrası şirketin "Computer" ekini atarak, teknolojide daha üniversal bir noktaya çıktı. Artık bu noktada teknolojinin olduğu her yerde Apple olabilir.
Bunun iyi örneklerinden biri de CEO Tim Cook’un resmi olarak dillendirdiği otomotiv girişimi. Apple Car için çalışmaları yayınlarımızda aktardığımız üzere olabildiğince gizli bir şekilde devam ediyor. 
Bu alan Apple için yeni bir alan ama işin içinde elektrikli motor ve otonom sürüş yani sürücüsüz otomobil gibi konular olunca otomotivin teknoloji ile daha fazla buluşma noktası ortaya çıkıyor.

Apple belki ilk defa araba üretecek ama rakibi Samsung uzun zamandır Güney Kore’de türlü türlü otomobil üretiyor.

Daha net olmak gerekirse 1994 yılından bu yana! 23 yıldır otomotiv işinde olan Samsung kendi başladığı otomotiv işinde Renault ile ortak çalışıyor. Ülkemizdeki Latitude modelinde de Samsung’un ağırlığı var.
1994’te açılan marka ancak 1998’de ilk arabasını üretebilmiş. 1998’de Renault ile başlayan satın alım görüşmeleri 2000’de tamamlanmış ve Renault, Samsung’a yüzde 70 ortaklık için 512 milyon dolar ödemiş.
Nissan’la da ortaklığı bulunan Renault’nun üretim dışında otomotivde Samsung isim hakkını 2020’ye dek kullanma hakkı bulunuyor.
Bu bilgiler ışığında Apple’ın otomobilinin Samsung otomobillerinden daha çok beklenmesi ve konuşulması ise karmaşık bir durumu ortaya çıkarıyor. Bakalım Samsung-Renault işbirliğinden Apple’ın otomobilini gölgede bırakabilecek elektrikli ve sürücüsüz bir araç çıkacak mı?
Bunu anlamak için önce Apple’ın üzerinde çalıştığı otomobili görmemiz gerek. Ne zaman? Çok da belli değil ama Apple’ın çok da gecikmek istemeyeceği muhakkak. Çünkü bu alanda yeni sınırlar çizilmeye başladı demek çok da yanlış olmayacaktır.

Bu durumda otomobil Samsung’un üretip, Apple’ın üretemeyeceği bir ürün olmaktan çıkıyor. Bu konudaki ilginç örneğimiz tank! Evet, Samsung ağır endüstri ürünlerinin yanı sıra sahip olduğu askeri kanadında ağır silahlar da üretiyor.


Hatta bunlardan birisi hepimizin bildiği Kara Kuvvetlerimizin gözbebeklerinden Fırtına obüsleri! T-155 Fırtına obüsü Samsung’un ürettiği K9 Thunder temelli üretiliyor.

Samsung Techwin ile yapılan lisans anlaşması gereği ilk sekiz T-155 Fırtına obüsü Güney Kore’de üretildi. Devamında 300’ün üzerindeki Fırtına obüsü ise Türkiye’de üretiliyor. Zeytin Dalı Harekatı'nda kullanılan mühimmatların büyük kısmı Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretildi. 

Fırat Kalkanı Harekatı'nda başarıyla görev yapan Fırtına Obüs Silah Sistemleri ve 155 milimetrelik mühimmat, TSK tarafından Zeytin Dalı Harekatı'nda da etkin şekilde kullanılıyor. MKEK, Fırtına için menzil uzatma ve mühimmatın güdümlü olması yönünde ayrı bir Ar-Ge çalışması yürütüyor.

Raporlanan bilgilere göre T-155’in aktarılan teknolojisi ve satın alımının Türkiye’ye maliyeti 1 milyar dolar. TSK’nın 350 adet T-155 siparişi bulunuyor ve üretim hattından her yıl 24 obüs çıkıyor. Halihazırda ülkemizin 281 adet Fırtına obüsü aktif görevde.

Samsung temelli Fırtına obüslerimizin atış menzili 40 km. Saatteki hızı 66 kilometreye çıkabilen Fırtınaların 480 km operasyonel menzili bulunuyor.

155 mm’lik toplar atan L52 ağır silaha sahip Fırtına obüsü 56 ton ağırlığında, 12 metre uzunluğunda, 3,5 metre genişlik ve 3,43 metre yüksekliğinde zorlu bir savaş makinesi.
PKK, PYD ve IŞİD’e karşı savaşan Fırtına obüslerinde ikinci silah olarak 12.7 mm’lik bir makineli tüfek yer alıyor. K9 Thunder Türkiye dışında Finlandiya, Norveç, Estonya ve Hindistan’ın askeri envanterinde ya yer alıyor ya da yer almaya hazırlanıyor.

Samsung’un ürettiği tank sınıfı askeri ürünlerden bir diğeri ise K10 ARV. Bu da yine bizim yakından tanıdığımız bir güç. 

TSK envanterine Poyraz olarak geçen K10 esasen Fırtına obüslerinde kullanılan mühimmatları transfer edebilen bir “mobil mühimmat deposu”.
ıpkı Fırtına obüsleri gibi TSK’nın gözbebeklerinden olan Poyraz MTS (Mühimmat Transfer Sistemi) Fırtına obüslerinin caydırıcı gücünü artırıyor.


KAYNAK : HABERTÜRKHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.