Yaani arama motoru incelemesi ve sonuçları.

Yaani diye arama motoru yaptık deyip devlet teşvikleri, hibeleri ve bilimum kaynaklarını kullanmayı hedeflediklerini düşünüyoruz. Bunun için Apple gibi bir de sunum yapıldı. Fakat kullanılan veri Yandex ve Google'dan!

Yaani arama motoru incelemesi ve sonuçları.

9 yıldır arama motoru ve BigData ile ilgilenen bir bilgisayar mühendisi olarak şunu söyleyebilirim ki sistem bir çok veri kaynağını kullanıyor ve Türk ve milli arama motoru vurgusu yapılarak bu uygulama ortaya çıkarılıyor. Burada alınan veriler ve aramalar her ne kadar kendi veri merkezlerinde tutulsa da ne yazık ki Google, Yandex ve diğer tüm kaynaklar kullanılarak elde edilmiş durumda. Harita here.com'dan, resim araması Google Resimlerden çekiliyor ve sonuçlarda gösteriliyor. Yandex'in arama altyapısı geliştirilmek ve Türkiye'de yaygınlaştırmak amaçlı Turkcell kimliği altında bu şekilde pazara sunulmuş oldu.

(Güncelleme) Global firmalarda Türkçe üzerine çalışmalar görmek çok nadirdir. Fakat bunu http://www.ntent.com/platforms/ firmasında görmek dikkatleri çekiyor. Çünkü, http://us.ntent.com/ da demosu bulunan hazır arama motorunun tr.yaani.com.tr adresinde çalıştığı sosyal medya da ifşa oldu ve domain anasayfaya yönlendirildi. Turkcell ve Ntent ilişkisini okurlarımızın ve geliştiricilerin yorumuna bırakıyoruz.

 

Yaani'nin haberleri ilk olarak Rus haber kaynaklarında Yandex ve Turkcell'in ortak işbirliği ile Yaani arama motoru üzerinde çalıştıkları yönünde zaten yaklaşık bir yıl önce duyurulmuştu.

Şimdi akıllara şu soru geliyor. Türk, Yerli ve Milli vurgusu yapılan bu arama motoru ne kadar milli ve ne kadar yerli. Tüm dış kaynaklar (Yandex Ruslara ait, NTent ise Amerika merkezli bir şirket) kullanılarak elde edilen verilerin her ne kadar veri çekimi kendi kaynak merkezine bağlı olsa da ne yazık ki Yerli ve Milli vurgusunun yapılması söz konusu dahi olamaz.

Geliyoo arama motoru altyapısında çalışmalarımız tamamen BigData tabanlı olarak kendi bot ve yapısal veri merkezi ile tamamen bize ait olan bir algoritma ile yayın yapmaya başladığımız zaman milli ve yerli arama motoru, anlamını bulmuş olacaktır. Ne devlet teşvikleri ile ne de hehangi bir kişi-kurum ve kuruluşu zan altında bırakarak çalışmalarımızı yürütmedik. Bundan sonrada yürütmeyi de düşünmüyoruz. Yaani adı verilen bu sistemin App olarak yayına açılmasının en büyük nedeni ise kullanıcıların bir çoğunun kaynak kodlarını görmeye çalışarak haber yapması ve olası eleştirilerin minimuma indirilmesidir diye düşünüyoruz.

Şimdi kafalardaki soru işaretini burda noktalayarak Yaani arama motoru kullandığınızda size imzalatmış olduğu gizlilik sözleşmesinin bir kısmını ve veri merkez kaynak tabanında js sorgu çağrısının detaylarını paylaşalım. Kimin ne kadar milli ne kadar gerçek bir arama motoru olduğuna siz karar verin.

Ufak bir şey daha eklemek gerekiyor. Geliyoo'nun marka fikri örnek alınarak türetilen Yaani'nin basın bültenini detaylı incelerseniz yine Geliyoo hakkında yazdığımız, arama motoru'nun öneminden, kendi verilerimizi oluşturmanın faydalarından, Geliyoo'nun pazar hedeflerine kadar bir çok bülten ve açıklamalarımız alıntılanarak bir sunum ve bülten oluşturulduğu da aşikardır. Yaani, Geliyoo'nun örnek alınması bizide onure ettiğini ifade ederken doğru yolda olduğumuzuda bir kez daha görmüş olduk. Ayrıca arama motorlarında harf çiftlemeyi standartlaştırmıştık bunu iran arama motoru yooz takip etti akabinde yaani'ninde bu kuralımıza uyduğunu görmekte güzel. Arama motoru çalışmalarında başarılar dileriz.

Ek:

Geliyoo Bunları ilk Kez Açıkladı!


Kaynak: Forum

HABERE YORUM YAZIN
Eray Eray 07.07.2018

Hakaret olarak algılamayın, bu bir eleştiridir ; "9 yıldır arama motoru ve BigData ile ilgilenen bir bilgisayar mühendisi" olarak iki java kodunu anlamanız bence çok büyük bir iş değil.

Ferhat Ferhat 17.10.2018

Geliyoo kullanmaya devam.. Siz moralinizi bozmayın yeter..

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.