Fatih ARSLAN

Fatih ARSLAN

Banka Soygunu Full HD Canlı Yayında İzlesekte Görmüyoruz!

100 Milyon'dan fazla banka hesabından senede iki kez alınan hesap işletim ücretleri son bir kaç yılda gündem olmaya başlamışken henüz bu durumdan herkeş şikayetçi değil zira bankayı kullanıyoruz, onlarda hizmetlerinin bedelini kesiyorlar diye kabullenmişiz. Aslında bu yargıda yanlışta yok her firma gibi bankalarda para kazanmak için kurulan şirketlerdir, hayır kurumu değiller fakat bankalar  bünyesindeki para gücünü arttırabilmek için senden, benden, herkesten paralarını o bankada muhafaza etmeleri için yarışıyorlar. Hem benim paramı istiyorsun hemde paramı orda tuttuğum için baza ceza gibi hesap işletim ücreti kesiyorsun aslında hesabımı işlettiğiniz için benim sizden para kesmem gerekmez mi?

Aslında bunu vadeli hesap sahipleri faiz kazancı olarak alıyorlar fakat vadesiz hesap deyincede benim param o bankada yok hükmünde değil sadece bana faiz vermiyorlar ama bünyesindeki para gücü ile kredi verme (satma) imkanına sahip oluyorlar. Buna karşın bize paramızı orada tutuyoruz diye ceza gibi hesap işletim ücreti kesiyorlar 100 milyon hesaptan her yıl en az 100 TL hava parasının haksız olduğunu düşünen vatandaşların şikayetleri işe yaramış olacak ki  Tüsoder'in açtığı dava ile hesap işletim ücretinin yürütmesi durduruldu fakat halen bankalar danıştay kararına karşın bankalar hesap işletim ücreti alıyor. 

Aynı şekilde kredi çekerken alınan dosya masrafı ücreti, hem bana faizi ile geri ödediğim kredi "satıyorsun" birde bu işlem için tanesi yapmak ve o krediyi bana verirken imzalatmak zorunda olduğun dosyaların masrafını ayrıca alıcaksın. Manavdan dometes alırken alışveriş fişi, domates kasası, ve poşetinin ücretini ayrıca vermek gibi bişe değil mi bu? Bundan sonra masrafları kredinin içine gömerler, hani %50 indirim yapmadan önce %100 fiyatları arttıran kampanya kandırmacası gibi..

Geriye dönük 10 yılda kesilen hesap işletim ücretlerinin, kredi masraflarının dekontlarını bankalardan isteyerek bulunduğunuz ilçelerdeki tüketici hakem heyetlerine başvurabilirsiniz. 

UNUTMAYIN "Bankalar yıldırma politikalarını, ne kadar vazgeçirsek kardır anlayışı ile südürecektir." Bu nedemek? Bir bankaya gittiğinizde, kredi çektiğiniz şubeye gitmeniz gerekiyor, bu şubeden görüntüleyemiyoruz, hesap açtığınız şehirde, ilde, ilçede bu işlemi yapabilirsiniz gibi ayak direten ve sizi öteleyen cümlelerle karşılaşabilirsiniz bunlar tamamen sizin o işi sonraya atmanız, ertelemeniz ve bir umutla UNUTMANIZ için yapılan manevralardır. 

TÜSODER "Bankalardan 10 yıl geriye dönük ödediğiniz hesap işletim ücretinin dekontlarını ve bu bedellerin tarafınıza iadesini yazılı olarak talep edini. Bankalar, Bankacılık Kanunu’nun 76’ncı maddesi gereği hesap işletim ücretlerinin dekontlarının vermek zorundadırlar. Eğer banka, yazılı talebinize rağmen hesap işletim ücreti iade etmezse dekont ve bir dilekçe ile bulunduğunuz ilçedeki tüketici hakem heyetine başvurunuz. Tüketici hakem heyetinden hesap işletim ücretinin iadesi kararı çıktığında icra müdürlüklerine başvurarak ilamlı icra takibi yoluyla haksız olarak sizden alınan hesap işletim ücretini tahsil edebilirsiniz."

Birde KANDIRMACALAR var! Bankalar iki adet otomatik fatura ödemesi verirseniz hesap işletim ücreti almıyoruz diyorlar buda bi hayel satışı, banka burada sizden iki sefer kazanmakta. Hem fatura ödemesinde işlem ücreti keserken hemde anlaşmalı olduğu faturasını ödediğiniz firmadan da elde ettiği bir kazanç ile hesap işletim ücretinden feragat etmiş masum banka gibi görünen bankalar ister düz yoldan ister dolambaçlı yoldan sizden istediğini almaktadır.

Bizim insanımızın 1 liradan bişe olmaz, ya 6 ayda bir ne olacakki, şimdi onunla mı uğraşıcaz üşengeçliğini iyi değerlendiren bankalar  standart bankacılık işlemleri ile kazandıklarını birde hava paraları ile katlamaktadırlar, bu fırsatçılıklara karşı hem uyanık olmak gerekir hemde boşvermişlikten artık uzaklaşmak. Amerikada her ay hesabında 0.01 cent eksilen bir adamın bunu şikayet etmesi üzerine milyonlarca insandan 0.01 cent çalan bir hacker'ın yakalndığını biliyormuydunuz? Boşvermeyin hesaplarınızı herzaman takip edin ve eksiklikleri, beklemediğiniz hareketleri mutlaka şikayet edin, üzerine gidin. Bu hem kendi cebimizin hemde ülke ekonomisi için fark edilmeyen büyük bir menfaati. Türklerde meşhurdur hemen bi hesap kitaba girelim 100 Milyon hesap her ay 10 tl hesap işletim ücreti, 1-2 tl fatura ödeme işlem masrafı, EFT'yi anladık havale için bile kesilen ücretler, yurtdışı ödemelerinizde yüksek kurdan kur farkı işletmeleri derken gözümüzün önündeki banka soygununu sadece full HD izliyoruz..


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.