Hakan ATABAŞ

Hakan ATABAŞ

Avrupa'nın Türkiye'ye Karşı Olan Tutumu Neden Bir Anda Değişti?

Önce Almanya, ardından Hollanda, peki neden bu şekilde davranmaya başladı Avrupa Birliği üye ülkeleri. Açıkcası bu sorunun cevabı çok basit ve anlaşılır. Çünkü onlarda bu Referandumda EVET çıkmasını istiyor. Bu bir stratejik hamle diye düşünüyorum ben. Bu benim şahsi fikrim, bir zıt fikir her zaman diğer bir zıt fikri harekete geçirir. İki zıt kutubun birbirini itmesi gibi. 

Avrupa'dan HAYIR seslerinin yükselme nedeni aslında rahatsızlık değil bana göre, bana göre bu tutumları sayesinde EVET oranı daha da yüksek bir seviye ye ulaşacak. Bu yüzden ben straejik bir hamle olarak görüyorum. Referandum süreci boyunca bu ve buna benzer olaylar yaşamaya devam edebiliriz. Sebebi ise aslında müttefik ülkelerin nasıl bir müttefik olduklarını göteriyor olmaları. Aslında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a itaatlerini gösteriyorlar. Bir bakıma onun istedikleri karşısında nasıl bir tutum sergileyebileceklerini ortaya koyuyorlar. 

Almanya'nın Türkiye'yi herhangi bir şeyi için karşısına alması söz konusu dahi olamaz. Ülke çıkaları ve ekonomik iş birliklerini düşünürsek, bence ciddi şekilde etkilenebilir. Ayrıca Almanya'nın yakın zamanda yaşayacağı seçim politikasına da hizmet eden bu tutumu farklı sonuçlara da sebep olabilir. Ülke genelinde herkes Angela Merkel'in yeniden seçileceğinden emin gibi görünse de ben o kadar emin olunmaması gerektiği kanaatindeyim. 

Hollanda keza aynı durumda yakın zamanda seçim var, son olarak Fransa. Aslında Fransa bu tür Polemiklere girmeyecek kadar akıllı bir ülke, stratejik düşüncelerin ne gibi etkiler doğurabileceğini en iyi bilen ülkelerin başında Fransa geliyor. yakın zamanda Fransa'da seçime gidecek ancak ne seçim için nede farklı bir stratejik hamle için bu tür polemiklere girmez. Lakin daha önce girdi, Ermeni lobisi üzerinden başarı elde edebilmek için kendi çıkarları doğrultusunda bazı kararlar almıştı. Ancak bu kararlardan da geri adım atmak zorunda kaldı.Sonuç olarak Avrupa'da söz sahibi olan son dal Hollanda.

Hollanda'nın da güçlü bir müttefik olduğunu söylemek mümkün, iskandinar ülkeleri ile yakın olması Almanya'nın yaptıklarını taklit etmesi ve Avurturya'nın da birlik düşüncesine sahip olması ile Hollanda'nın büyük bir kesiminin Almanca konuştuğunu da hesaba katarak birbirlerine destek olmaları muhtemel. 

İsviçre, Norveç, İsveç ve diğer Avrupa ülkeleri, bu ülkeler Türkiye'nin asla dostluğunu kaybetmek istemeyen ülkeler sınıfında. Ne kadar güçlü olduklarını biliyorlar. Türkiye'de etkin olarak bir çok şirketleri ve çalışanları bulunuyor. Ticari olarak yapılan anlaşmalar çerçevesinde ise asla vazgeçemeyecekleri bir çok iş bulunuyor. Sonuç olarak bu ve buna benzer ülkeler asla Türkiye'ye karşı hareket etmezler. Çünkü bunun stratejik bir düşünce planı olduğunun farkındalar. 

Türkiye'nin yanında görünerek bu polemiklere girmeyecek kadar tecrübeli ve duyarlılar. Açıklama yapma ihtiyacı bile hissetmezler, sebepsiz yere kendileri üzerinden prim yapılmasıa müsade etmeyen ülkeler. 

Burada çıkaracağımız aslında bir çok ders var, bu ülkelerin yani Almanya ve Hollanda'nın tutumu için bir çok kişi onlara destek olacak, bu destekler sayesinde herkes Türkiye'ye karşı olan tavrını ortaya koyacak ve tüm kurtlar dökülmeye başlanacak. İşte o sırada Türkiye kimin düşman kimin dost olduğunu anlayacak. bu blgiler Türkiye'ye nasıl ulaşacak? İşte en büyük derin hareket de bu, Türkiye zaten bunları biliyor. Haber alma teşkilatımız her türlü haberi alyor inceliyor ve gerekli şekilde değerlendiriyor. 

Türkler kışkırtılmayı seven milletler arasında ilk sırada, çok çabuk sinirlenir ve hızlı kararlar alarak bazı hatalar yapabiliriz. Ancak bu sefer buna gerek yoktu, sadece doğru şekilde talepler ile zaten "EVET" elde edilebilir. 

Ben "EVET"in çıkmasını isteyen ve "EVET"i destekleyen biri olarak. Şunu düşünüyorum. Geçmişimiz ile yüzleşip geleceği planlamak için fırsatlar çıkar karşımıza, işte o fırsatlardan biri ile karşı karşıyayız. Bir çok badire atlattık, bir çok sorun, problem ile karşılaştık. Bir çok "ŞEHİT" verdik. Artık bütün bunların son bulması için bence "EVET" demenin zamanı geldi.

Tarih'e tanıklık ediyoruz. Bir devrin kapanışına ve bir devrin başlangıcına tanıklık ediyoruz. Pişman olmamak ve bu doğruda yer almak için "EVET"


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Bu Sene Kim Şampiyon Olur?