Hakan ATABAŞ

Hakan ATABAŞ

Bitcoin, Ripple ve Diğer Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Bir çok kişinin merak ettiği soruya kısa bir açıklama ile yanıt vermeye çalışalım. İlk olarak tüm kripto paraların elinde Bitcoin olduğunu ve bu paraların ilk değişim hacmini BTC ile yaptığını unutmayın. Yani tüm kripto paralar exchange ile işlemde ilk olarak Bitcoin ile işlem yapabiliyor. Bu nedenle tüm kripto paraların elinde toplanan ve Exchange Servislerinin değişim için satışlara cevap verebilmesi gerekiyor. 

Exchange firmalarının yakın zamanda yaptığı büyük hareket bunun erkisinin habercisiydi ama nedeni anlaşılamamıştı. Ancak yeni üye olacak olan kişilerin üyeliklerini kapatmaları ve üyelik işllemlerini çeşitli bahaneler ile askıya almalarının nedeni ellerinde şişen çekim talepleri ve bitcon satışlarıydı. Uzun zaman önce Bitcoin'e yatırım yapmış olan yatırımcıların piyasaya çeşitli kanallardan Bitcoin sokmaya çalışması aynı zamanda ülkelerin Bitcoin ile yapılan bir çok ticaret üzerinden ve illegal oluşumlar üzerinden elde ettikleri paraları nakite çevirmek için çeşitli yollar araması farklı soru işaretlerini beraberinde getirdi. 

İlk olarak Bulgaristan bu haberlere karışarak suçlulardan elde ettiği Bitcoinlerin ülke borcunun ciddi bir kısmını karşılayabileceği haberini yaptı. Bu haberi yapması ile birlikte bitcoin de düşüş başladı. Sebebi bir anda piyasaya girecek olan 235 bin Bitcoin in Piyasada yaratacağı hareket dalgası ve düşüş insanların korkmasına ve ellerindekileri biran önce çıkarmasına neden oldu. Bunun arkasından yatırımcılar farklı kanallara yöneldi. 

Finans içerisinde olan kişiler çeşitli stratejiler geliştirerek bu paraları piyasaya yatırım şeklinde sokmanın daha mantıklı olacağına karar verdi ve ICO çalışmaları üzerinde ilerleyerek en başarılı ICO çalışmalarına yatırım yapılmasının daha mantıklı olacağı fikrini oluşturdu. ICO içerisinde yapılan yatırımlar piyasaya dağılacak böylece elde edilen para iki kat arttırılarak farklı şekilde değerlendirilmiş olacaktır. 

Bir çok Bitcoin sahibinin yaptığı şey buydu. Uzun zaman önce Bitcoin almış kişiler türemeye başladı. Piyasa'da çeşitli Ekran Görüntüleri ve Wallet adresleri dolaşıyor. Bunlar sadece iddia değil gerçek bunu birazdan sizlerle paylaşacağım. Bu ekran görüntüleri ile piyasada satış dalgası oluşturuyorlar çünkü ellerindeki Bitcoin'i piyasaya sürmeleri durumunda yaşanacak düşüş onları da etkileyecektir. 

Sonuç olarak Piyasada tıpkı Swift Transfer'de olduğu gibi sahtekar dolandırıcı ve bir o kadar umut taciri olan kişiler türedi. Bu kişiler kötü ve olumsuz haber dalgası yaratarak bir çok kişinin kripto paralardan soğumasına ve Kripto paraların kötü algı oluşturmasına neden olacak şekilde bir algı operasyonu başladı. Sistematik olarak ilerleyen bu düşüşün arkasında bir kaç farklı neden daha bulunuyor. 

İlk olarak ETH'nin yükselişi ve Ripple'da yaşanan hareketlenme. Ripple 55 Milyar'ı Emanet Servisine bıraktı ve bunu düzenli şekilde aylık periyodlarda farklı birim ve biçimlerde piyasaya sürerek hareket alanı oluşturacak ve daha kısa sürede Ripple'ın satılmasını ve 2114 yılını beklemek yerine daha hızlı şekilde yayılmasını sağlamayı planlıyordu. Piyasada dolaşan 35 milyarın biraz üzerindeki ripple'ın dışında Ripple'ın kurucularının elinde bulunan Ripple miktarı da piyasayı tedirgin etmiş durumda. 

ETH (Ethereum) son zamanlarda 280 dolardan 600 dolara ordan da 1250 dolara kadar hızlı bir ivme kazanan ETH'de sektörel olarak tüm ICO çalışmalarının kendisine bağlı olduğunu düşündüğümüzde bunun hiçde azımsanıcak yada yadırganacak yanı olmadığını göreceksiniz. Çünkü temelde ETH bir para birimi ama EThereum değil. Ethereum bu sektörde işlem için ihtiyaç duyulacak olan bir yakıt bir gönderim ağı bir sistematik oluşum diyebiliriz. Kısacası Decentralize parabirimleri arasında bunların rahat dolaşımını-, isimlendirilmesini, farklı periodlarda çıkarılmasını ve sektörel olarak dağıtılabilmesini sağlayan bir yapı. Dolayısıyla ICO çalışmalarının da temelini oluşturuyor. 

ETH'nin yükselmesi yada düşmesi işlem ücretlerine geç iletim sürelerine GAS price kullanımındaki değişkenliğe ve daha bir çok şeye bağlı olarak değişiyor. Ancak düşünün sebebi Yobit.net gibi sahtekar sitelerinde etkisi var. Yobit.net yatırılan ETH yatırımlarını yutarak bir şekilde kenci çıkarları için kullanıyor ve kullanıcıları mağdur ediyor. Bu nedenle insanlar bu sektörde güvenecekleri bir yerin olmadığını düşünerek uzaklaşıyorlar. Ancak bunların olması bir yönden iyi sahtekar ve dolandırıcı siteler sektörden teker teker siliniyor ve artık bu sektörde kalıcı olacak olan şirketler ön plana çıkıyor. 

Şimdi ki soru bundan sonra ne olacağı. Açıkçası bunu kestirmek zor ancak şu bir gerçek milyarlarca dolar yatırım yapılmış bu sektörde kolay kolay bir geri adım olmaz. Ancak bu sektörü düzenleme altına almak için çeşitli kuruluşların harekete geçtiğini biliyoruz. Düzenleme ve denetleme kuruluşlarının oluşturulması yapılan çalışmaların takip edilmesi. Çeşitli kurumların bu sektörde altyapı kullanımında kalıcı kriterlere bağlı şekilde hareket etmesi bence yapılacak olan en iyi çalışma. 

Bu arada Çin Merkez Bankası saçma sapan bir açıklama yaparak Kripto Paraların yasaklanması gerektiğini duyurdu. Bunu da eklemek lazım. Yani kedi erişemediği ciğere mundar der diyeceğim de Çinin erişemediği bir ciğer de yok maşallah. Her emtia, her borsa her para sikülasyonu çinden soruluyor. En büyük yatırımcı çin. 

 

Allah'a ısmarladık...

 

Yukarı'da bahsettiğim walletler. Bu tür kişilere itibar edilmemesi gerektiğini unutmayınız.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Bu Sene Kim Şampiyon Olur?