Hakan ATABAŞ

Hakan ATABAŞ

EBICS Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır Kimler EBICS Hesabı Kullanabilir?

EBICS Nedir?

EBICS (Electronic Banking Internet Communication Standard) anlamına gelen kısaltmadı. Türkçe karşılığı ise (Elektronik Bankacılık İnternet İletişimi Standardı) anlamını taşır.  internet üzerinden bankalar arasında ödeme bilgileri göndermek için kullanılan bir aktarım protokolüdür.

2005 yılında Alman Zentraler Kreditausschuss (ZKA / Merkez Kredi Komitesi ), FTAM (kısa BCS-FTAM) tabanlı ulusal bankacılık sisteminin yerini alması için bir proje başlattı. Tasarım hedefleri, diğer ülkeler tarafından da kullanılabilen bir iletim protokolü oluşturmak ve bu protokolü yaygınlaştırarak herkes tarafından kullanılmasını sağlamaktı.

1 Ocak 2006'da, yeni EBICS iletim protokolü Alman DFÜ-Abkommen'e ( EDI- Anlaşması - 15 Mart 1995'te yürürlüğe girdi) dahil edildi. 1 Ocak 2008'den bu yana, Tüm Alman bankaları EBICS iletim protokolünü desteklemektedir ve BCS-FTAM için gerekli destekleri oluşturulmasında yardımcı olmaktadır. 31 Aralık 2010'da bitiyor. Alman bankalarının 2011 boyunca BCS-FTAM için desteğini durdurması bekleniyor.

14 Kasım 2008'de, Fransız "Comité Français d'Organization" ve "Normalization Bancaire" (CFONB - Fransa bankacılık sektöründeki standardizasyon bürosu) ile bir işbirliği yapıldı ve böylece EBICS'in Fransa'da kullanılması kabul edildi. 5 Mayıs 2009'da, değiştirilmiş bir EBICS'i çözmek için ortak bir komite oluşturuldu. 12 Şubat 2010 tarihinde, Almanya ve Fransa ortak bir EBICS yayımlandı (Sürüm 2.4.2).

ETEBAC'in X.25 paket ağ hatları vasıtasıyla taşıntığı EBICS iletim biçimine, ETEBAC-3 ileti türlerini ve ETEBAC-5 imza bileşenlerini katıştırmak için katılan EBICS'deki çoğu değişiklik (Almanya'da BCS-FTAM protokolü ISDN kullanıyor) Doğrudan hatlar). Fransız Telekom tarafından, Kasım 2011'de X.25 ağını kapattı.

EBICS protokolü bir IP ağı üzerine kuruludur. Veri öğelerinin taşınması için standart HTTP ile TLS şifrelemesi (HTTPS) kullanılmasına izin verir. Yönlendirme verileri öğeleri XML olarak kodlanır ve isteğe bağlı olarak X.509 PKI sertifikaları ile imzalanır ve şifrelenir (eski RSA anahtarlarının yerini alıyor). EBICS aktarım protokolü SEPA-XML tablolarını öne çıkarmaya hazırlamak için kullanılabilir.

Standart iki önemli alan içeriyor - banka istemcisi iletiminde hesap ifadeleri (MT940 / STA) ve bankalararası takas için. Alman Bundesbank , SWICTnet bankalar arası şebekeye yönlendirilecek takas bilgilerini kabul etmek için 28 Ocak 2009 tarihinde EBICS aktarım protokolünü onayladı . Bundesbank sadece SEPA bildirimlerini SWIFTnet FileAct veya EBICS gönderimleriyle kabul edecektir.

EBICS Hesabı Nasıl Açılır?

EBICS'in bir hesap olarak açılabilmesi için bir çok protokol takibi gerekmektedir. Dünya'da bir çok bankanın EBICS için bir sistemi bulunuyor, ancak bu sistemi aracı programlar aracılığı ile idare ediyorlar. Tıpkı SWİFT'in Türkiye'de ABAKUS Programını kullanması gibi, Örneğin: SWİFT Mesaj gönderimi ve alımında belli program ve protokollere dayalı şekilde çalışır. Bu Programlar farklı firmalarca kullanılarak bankalara kiralanabilir. (RMA) Kısaltması bir mesajlaşma protokolü üzerinden yapılan karşılıklı görüşmeye dayalı olarak Bankalar arası iletişimi sağlar. 

Her bir iletişim farklı numaralar ile kodlanmıştır. Bir Numara protokole bağlı olarak gerekli mesajı içerir. Eğer bir sıralama hatası ya da numalar içerisinde bir düzensizlik SWİFT ya da RMA bağlantısında sonuçlanmayan işlem oluşmasına neden olur. 

EBICS'de olan mantık ise biraz daha farklıdır. Şifreleme protokollerine bağlı olarak, XML, Link, ftp, IP, protokol bağları, Creditor ID, Host gibi bir çok ifadenin yer aldığı bir sistem prokolü bulunur. EBICS'in en önemli özelliği Avrupa'da sıkça kullanılıyor olmasıdır. EBICS-SEPA aslında EBICS'in aynı zamanda SEPA olduğunu da söylemek yanlış olmaz. Avrupa'da Bankalar arası yüksek hacimli Elektronik Transferler EBICS ve SEPA aracılığı ile yapılmaktadır. 

EBICS Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin http://www.ebics.org adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Not: EBICS'in Türkiye'de Bulunan Bankalar Aracılığı ile Yapılmadı (BAZI KOŞULLARDA) mümkün olabilir. Ancak EBICS'i sakın normal para transferi ile karıştırmayın. Her önüne gelen EBICS yaparım SEPA yaparım diyorsa gerçekten biraz durup düşünün. EBICS'in ve SEPA'nın ne olduğunu bir sorun kendisine. Bir bankadan bağımsız olarak da hareket edilebilen bu sistemde büyük sorumluluk ve beceri gerekiyor. Eğer Operatörünüz yok ise EBICS'i ya da SEPA'yı yapmanız imkansızdır. 

EK Bilgi: PDF DOSYASI İÇİN TIKLAYIN

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Salih Cankurtaran Salih Cankurtaran 27.02.2018

Selam Hakan ATABAŞ. Yazılarınız dan özellikle bankacılık konusu olan yazılarınızdan çok istifade ettim. devamını bekleriz. Selamlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Bu Sene Kim Şampiyon Olur?