Hakan ATABAŞ

Hakan ATABAŞ

Ekonomik Gelişmeler ve Kripto Paralar Üzerinde Oluşan Etkileşim

Son zamanlarda ülkemiz Ekonomisi zor bir süreçten geçiyor. İnsanların aklında iki soru var neden Dolar bu kadar yükseldi ve neden bu durumu düzeltemiyoruz. Açıkçası bu konuda çok fazla teori üretmek mümkün. Ancak bilinmesi gereken en önemli neden dünyanın değişen düzeni içerisinde Kripto Para olarak bilinen bir gerçek var. Bu gerçeği görmezden gelmek ya da bunun için balon demek kesinlikle çözüm değil. Ülkelerin milyarlarca dolar yatırım yaparak kurduğu birçok sistem bulunuyor. Madencilik sistemlerinden bahsediyorum. Bu sistemler sayesinde ciddi oranda elektrik tüketimi yapılıyor. Gelecek elektrik üzerine kurulmuş durumda ve Elektriğin sağlayacağı avantajlar üzerine. Lütfen buna dikkat edin artık sadece enerji üretimi bizleri bir yere getirecektir. "Üretmek" asıl sorunda bu. Doların artmasının asıl nedeni. Üreten bir toplumdan çok ihtal eden bir toplum haline gelmiş olmamız.

Yakın gelecekte üretimde elde ettiğimiz başarılar kapasite olarak yeterli gelmiyor. Dünya gelişiyor ve değişiyor. Üstün bir teknoloji savaşı içerisindeyiz Çin bir yandan ABD bir yandan sürekli olarak teknoloji üzerine yeni icatlar yeni çalışmalar geliştirerek günden güne hayatımıza ve çeşitli kullanım alanlarına entegre olabilecek özelliklerde çalışmalar yapıyor. Robotlar üzerine yapılan çalışmalar ülkemizde daha çok desteklenmeli. Akınsoft'ın yaptığı çalışmalarda olduğu gibi daha ileri seviye robotlar yapmalıyız. İnsansı robotlar.

Ekonomiye dönelim. Son adımlara bir bakalım Dolar'ın yükselişinin başlıca nedeni Türkiye'nin uyguladığı model. Peki nedir bu model. Düşük kur yüksek faiz modeli. Dünya'da iki model ekonomi vardır. Yüksek kur düşülk faiz yada düşük kur yüksek faiz. Biz ise burada Yüksek faiz düşük kur modelini uyguluyoruz. Peki tam olarak ne anlama geliyor bu? Türkiye'de basılan ve Türk Lirası olarak adlandırılmış parayı kullananlara yüksek faiz vermek bu paranın karşılığı olan Döviz'de düşük kur uygulamak. Yani Faiz arttırarak kuru dengelemek.

Merkez bankası "Sadeleşmeye Gitti" nedir bu sadeleşme. Sadeleşme öncesinde merkez bankası kafasına göre benden şu saatte para alırsan yada bu saatte para verirsen ben şu faizi uygularım gibi saçma bir modeli vardı. Kafasına göre faiz belirleyip adamına göre muamele yapıyordu. Ancak bu tutarlı bir politika değil. Parası olan insan için herkese eşit mesafede olmadığını ve kime istersem ona istediğim zaman istediğim faiz oranından para alır satarım demek oluyordu. Burada bahsettiğim çok kaba bir tabir bunu söylemem gerek. Ancak şimdi "Sadeleşme" adımı ile faiz oranını sabitledi.

Benim faiz oranım budur bundan alır bundan satarsın dedi. İşte bu adım 1 yıl önce atılması gerekiyordu. Doları kur baskısı altında bundan yaklaşık 6 ay önce sıkıştırdıklarında 2017 yılının 10'cu ayında atılması gereken adımdı. 3.6 bandına sıkışmıştı dolar. Trumpın seçilmesi bile çok etkili olmamış ve FED faiz arttırmak zorunda kalmıştı.

İşte bu kur baskısı altında ihracatçıyı çok etkilemeyecek olan Dolar yatırımcısını üzecek ancak TL yatırımcısını ihya edecek adım atılmalıydı. Peki zararın neresinden dönersek kardır diyelim ve devam edelim. İhracatçı da İthalatçı da doların yükselmesinden yada düşmesinden etkilenmez. Çok az bir kesim etkilenir bu sayı 81 milyon da 0.0005 gibi bir rakamdır. dolayısıyla 3000 hadi bilemedim 5000 kişiyi geçmez. Bu kişilerde sürekli finansal oyun oynayan oyunculardır. İşlerine geldiğinde sesleri yükselir yandım bittim kül oldum işlerine geldiğinde sesleri çıkmaz çünkü kur yükselir kazanırlar. Yani bu kesimi es geçiyorum.

Kripto paraların bu alandaki etkisi sürekli FED'in karşılığı olmayan bir Dolar basma merakı. Bu merak sayesinde istediği ülkede istediği para birimini istediği şekilde dengeleyebiliyor. Dolayısıyla Kripto Paraları toplayarak güç elde edebilir. Yani bu birazda akıl vermek gibi oldu. Ancak IMF'in Kripto Parada SDR'ı kullanması ve buna karşılık olarak Dolar'ı SDR'a çevirmeye çalışması da tesadüf değil sanırım.

Ekonomiyi bilen kişiler ne anlattığımı da biliyorlar. O nedenle uzun lafın kısası 7 Haziran'da yapılacak olan toplantıları bekleyip Dolar'ın nasıl şekilleneceğini görelim. Ben doların bu seviyelerde duracağına inanmıyorum. Doların real değeri üzerinden bir kontrol yapmamız gerekiyor. Buda bizi şu gerçeğe götürüyor"Gerçekte Dolar Ne Kadar?" Bunu hep birlikte göreceğiz yakın zamanda 5 ile 7 TL arasında bir gerçek değer ortaya çıkacaktır. Bu kur sabitlendiği zaman çok ses çıkacak Türkiye'den ancak bunun yanı sıra Devletin'de çok ciddi adımları olacak ihracatçıyı koruyacak adımlar atacaktır. Buna "Resesyon" riski var diyebilir miyiz. Bu risk her zaman var her an her saniye. Ancak ne zaman kapımızı çalar bilinmez.

Yakın gelecekte hepimizin takip etmesi gereken üretimde gösterdiğimiz istikrar. Bu arada çok fazla siyasi görüş bildirmeme kararı aldım. Ancak burada bildirmem gerekiyor. Eğer Türkiye'de istikrarı durdurmak ve ülke ekonomisini kurtarmak istiyorsanız Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a oyunuzu vermelisiniz. Çünkü hem silah sanayi hemde diğer tüm alanlarda istikrar 1-2 yılda sağlanmaz. Sadece 3,5 yıldır Cumhurbaşkanı olduğunu da unutmayalım. Bu istikrarın sağlanması için hedeflerin gerçekleşmesi için bende ciddi bir zamana ihtiyaç var. Hepiniz elinizi vicdanınıza koyup bir düşünün Türkiye nereden nereye geldi. Recep Tayyip Erdoğan sizden biri içimizden biri halktan biri. Hiç bir Türk evladı vatanına ihanet etmez, hiç bir insan bayrağını milletini ve vatanını satmaz. Lütfen unutmayın diğer kişiler ülkeyi yok etmek için ve yapılan herşeyi yıkmak için çalışıyor. Siz yapıcı olana bakın yıkıcı olana değil. En güvenilir Kripto Para Ticaret Platformu olan Xtremcoin de hesabınızı hemen oluşturun.

Kripto Para Ticaret Platformu


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.