Hakan ATABAŞ

Hakan ATABAŞ

Evet desen de kaybedeceksin Hayır desende kaybedeceksin!

Başlığı okuduğunuzda aklınıza şu anda "Referandum" geliyor değil mi? Aslında "Evet" Referandum'a bağlı olarak yazıyorum ancak bu yazdığım başlık değerli ve sevgili sunucumuz abimiz, ailelerimizin neşe kaynağı "Erkan Yolaç"ın programı ile alakalı. TRT'nin vazgeçilmez yarışması "Evet" "Hayır"... Uzun zamandır yazmak istiyordum, sonra düşündüm dedim ki her iki tarafta kaybediyor. Tıpkı savaşlarda olduğu gibi, tıpkı şu anda Suriye'de yaşananlar gibi. Her iki tarafta kaybediyor, önemli olan "Kimin daha az kayıpla bu işi başardığı"... 

Peki ülkemizde yapılan referandım da kim kaybedecek? "Evet" diyenler kazanacak, ben buna inanıyorum. Evet denildiğinde aslında Hayır diyenleer kaybetmeyecek, Hayır diyenlerde kazanacak ama onlar "Kaybettiklerini" düşünecekler. Çünkü bu onlar için sadece zıtlık yarışı, bir  tezat oluşturma çabası. Onlar "Evet" diyor ise biz hayır demeliyiz düşüncesi. Burada ne ülke düşünülüyor, ne vatan, ne gelecek nede demokrasi. Burada sadecee bir "Tezat" olşturma çabası hakim. 

Herkes "Evet" derse olmaz. Birilerinin "Hayır" demesi gerekiyor. İşte o kişiler şu anda "Refeandum da Hayıır için çalışan" kişiler. Biraz önce yukarı da yazdığım cümle için bir anti tez de ben üreteyim yine. Hani dedim ya "Bir savaşta asla kazanan yoktur, her iki taraf da kaybeder, önemli olan kimin daha az kayıp verdiğidir" aslında bu yarışta her iki tarafta kazanacak "Evet" diyen de "Hayır" diyen de ülke de oluşan istikrar, yeni düzen, demokrasi, sağlam bir zemin ve ülke olacak Türkiye. Bu bağlamda her iki tarafta kazanacaktır. yani hem "Evet" diyen vatandaşlar kazanacak, hem de "Hayır" diyenler. 

Bir ülkede istikrar var ise, bir ülkede hayat ve idare daha iyi seviyelerde ilerliyor ise o zaman ülkede yaşam standartları da yükselir. Çalışan insanlar kazanmaya ve daha çok sermaye oluşturarak refah düzeyini yükseltmeye başlar. Sonuç olarak ülke içerisinde yaşayan herkes bu iyileşmeden nasibini alır. Ancak yukarı da belirttiğim gibi burada durum biiraz farklı bir bakış açısına sahip. Herşeye "Hayır" diyerek Muhalefet olarak görevini yapmak isteyen partiler ile İktidar partisi arasındaki zıtlık yarışının yanı sıra Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın idare ve kontrolünde olmaktan korkuyorlar. Bunun adına Tek Adamlık diyorlar, Diktatörlük diyorlar, artık aklınıza ne gelirse. ya gerçekten siyasetçi olmuşlar ama siyaseti bilmiyorlar, ya da sırf yapmak için yapmak, konuşmak için konuşmak, demek için demek deriz ya. İşte o yüzden "Hayır" diyorlar. 

Dikta yönetiminde ağzını açarsan o ağzını bürerler, tek adamlık da sen özgürce şehir şehir gezip "Hayır"ın "H" sini bile söyleyemezsin. Demokrasi olan bir ülkede özgürce ifade edebildiğin her söz, her cümle, her ifade senin demokratik bir ülkede yaşadığını gösterir. Sen küfür etmeyi, hakaret etmeyi, aşağılamayı, yalan beyanda bulunarak insanları yönlendirmeyi özgürlük olarak yada ifade özgürlüğü olarak kendine verilmiş "Hak" zannedersen. O zaman susturuluyorum, konuşturulmuyorum, özgürce ifade kullanamıyorum dersin. Ama sen "İfade Özgürlüğü" kavramını da bilmiyorsun demektir. Kısa ve net şekilde benim görüşüm bu demek başka bir şey, ve bu görüşü savunmanın açıklamasını yapmak farklı bir olay. Bir de "Küfürbaz" bir tavırla aşağılayıcı ve terbiyesizce yapmak başka bir şey bunun adı "İfade Özgürlüğü" değil. Bunun adı sana verilmiş hakkı kullanmayı bilmemek ve cehalet. 

Bunun en açık örneğini geçtiğimiz geçtiğimiz günlerde gördük; "Millet Vekili" olmuş ancak konuştuğunu bilmeyen bir şahısın "Evet" diyen kişilere söylediği ağır sözler hepimiz tarafından aynı tepki ile karşılandı. Dolayısıyla "İfade Özgürlüğü" kavramını iyi anlamak lazım. Ne demişler "Kişi kendinden bilir işi"

Allah'a ısmarladık... 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Bu Sene Kim Şampiyon Olur?