Hakan ATABAŞ

Hakan ATABAŞ

İnternet'de İnsanları Eleştirmeden Önce Kaç Kez Düşünüyorsunuz?

İnternet ortamında insanları eleştiriyoruz, hepimiz yapıyoruz bunu. Aslında bazen gayri ihtiyari olarak bazı şeyleri hayıflanarak anlatıyor yada okuyoruz. Peki ya gerçekten ne kadar haklıyız? Gerçekten bunu yapmak ne kadar doğru bunun derinliklerine biraz inelim isterseniz. 

Patavatsızca eleştirmek, elimize klavye geçmeyi versin, herkesi eleştirebilir, herkesi yorumlayabilir hatta hayatlarında belkide etkili olabilecek karşıt kararlar aldırabiliriz. Çünkü klavyenin başına geçen aslan parçası kesiliyor. Gerçek hayatında, Türk Lirası ile 5 kuruş etmeyecek karakteri olanlar ile klavyenin karşısına geçtiği zaman kendini Dünya'nın merkezi yapabiliyor. Peki nerden geliyor bu cesaret? Aslında cesaret demek cesur insanlar için ciddi bir hakaret olur, bu nedenle ben buna nereden geliyor bu "Ahmaklık" demek istiyorum izninizle. 

İnsanların karakterleri konuşmalarında, yazılarında, sözlerinde ya da arkadaşlıklarnda saklıdır. Böbürlenerek kendini anlatan, ifade eden yada kendini olduğundan farklı gösteren bir çok insan var klavye karşısında. Ekranın arkasında "Beni nereden bulabilir ki?" sorusunun cevabını kendisi veriyor. Yani birinci güven anahtarı, kişi ekranın arkasından yazdıklarından sorumlu tutulamayacağı düşüncesine sahip. Bu sayede herkesi, herşeyi, her firmayı yada kişiyi kuruluşu eleştirebileceği "Ahmaklığı" kafasına yer ediyor. 

1. Ekleştirdiğiniz insanın yaptığı tek iş bu ise, gerçekten bu işe emek verip, zaman harcayıp, para harcayıp, sosyal, ekonomik ve kişisel bir çok beklentisi var ise, ve siz bunu eleştirdiğiniz için, sosyal medyayı, görsel yada yazılı medyayı kullanarak bir şekilde karalamak için çaba harcadığınızda tüm bu değerlerini sizin yazdığınız bir yazıya birilerinin inanması, idrak ederek düşüncelerinde şüpheler oluşmasına vesile olduysanız. Bunun hesabını nasıl verebilirsiniz? İster bu hayatta, isterseniz ahirette, siz kul hakkına girdiğinizde bu hakkı nasıl ödeyebileceğinizi düşünüyorsunuz?

2. Eleştirdiğiniz kişinin ailesi, yada karaladığınız kişinin çocukları, akrabaları, çevresindeki yakın arkadaşları ve anne babası ve hatta eşi ve onun yakın çevresi bu kişi hakkında sizin eleştirileriniz ile düşüncelerine yön verirse, sizin gibi "Ahmak" bir insanın (Mesnetsizce Eleştiren Kişilere Bu Kastım) kendi egoları ve yaptığı klavye erkekliği yüzünden moralini, kondisyonunu, işini ve belki itibarını kaybederse. Bunun hesabını nasıl verebilirsiniz? 

3. İster Futbolcu olsun, ister Oyuncu, ister Sanatçı, ister Dıradan bir insan isterse Siyasetçi, isterse İnternet'de kendi çabaları ile bir çalışma yürüten kişi kurum yada kuruluş olsun. Sizi ilgilendirmeyen size düşmemiş olan bu eleştirme hastalığından vazgeçin. "Ahmaklıklarınız" yüzünden bu insanların "Hayatlarında Etkili Olmaya" bu insanların "Hayatları İçerisinde İstemedikleri Halde Yer Almaya" bu kişilerin, kurumların ya da kuruluşların işleyişini rutin hayatlarını idame etmelerini etkileme hakkınız YOK!

Hiç bir hakkınız yok, fikir yürütmek, eleştirmek, yorum yapmak, söz söylemek ya da o kişilere hitaben bir atıfta bulunmak SİZİN İŞİNİZ DEĞİL

Eleştirmen misiniz? "Hayır"

Yorumcu musunuz? "Hayır"

Fikir İnsanı yada Fütürist misiniz? "Hayır"

Sabah manavda karpuz satıyor, akşam eve gelip bilgisayarın başına geçince "@fuatavni" oluyor.. Ya da başka bir isim ne olduğunun ne önemi var ki? Sonuç olarak olduğundan farklı görünmek için herşeyi yapıyor. İnsanlar onu takip etsin, insanlar ona saygı duysun, onu anladığını göstersin, ona retweet atsın, beğeni atsın, övsün çoştursun onu. Tek derdi bu!

Bu karakterde bir internet dünyası olur mu? Bu karaktere hasıl bir toplum olur mu? Çocuklarımızı, kardeşlerimizi yada yakın akrabalarımızı takip edelim, neler yapıyorlar, kimlere neler söylüyorlar, kimlerle iletişim kuruyorlar takip edelim. Toplumu idare etmek kolay değil, herşeyi emniyetten, kolluk görevlilerinden bekleyemezsiniz. Biraz da siz bakıcaksınız benim çocuğum ne yapıyor, benim kardeşim kimlerle iletişimkuruyor. Akrabam olan kişi hangi yanlışlar içinde. 

Değerli okurlar, yukarıda yazdığım yazılar birilerinin canını çok sıkacaktır, birileri bu yazılardan sonra "Böğürmeye" başlayabilir lütfen o "Böğüren" kişilere bir bakın. Yukarda yazdığım sıfatları üzerine almış olan gerçek kişilerdir. 

Bu Dünya'da herkes kendi işini yaparsa, herkes kendi evinin önünü temiz tutarsa, herkes önce doğru olmaya kendi içinden başlar ise, bence ülkemizdeki bir çok sorun çözülür ve düzelir. 

İyilik insanın içindedir, iyi olmak için insan çaba harcamalı, gerçekten iyi insan olmak, doğru insan olmak, güzel şeyler düşünmek ve güzel şeyler yaşayıp yaşatmak bizim elimizde. Yaptığımız herşey karakterimizi de yansıttığı için bence doğru seçimler yapmalıyız. 

Önemli Not: Elbette birileri hakkında düşüncelerinizi arkadaşlarınız, dostlarınız yada çevreniz ile paylaşabilirsiniz, ancak bunu sosyal medya ya da medya aracılığı ile yanıltıcı şekilde yaptığınızda bu sizin doğru olduğunuz anlamına gelmez. Aksine büyük bir yanılgı içinde olduğunuz anlamına gelir. Düşünce paylaşmanın da bir şekli ve biçimi olur. 

Bir Futbolcu kötü oynamış olabilir, o futbolcunun tüm iyi oynadığı zamanları hiçe saymanızı gerektirmez. O futbolcuya "Bir Daha O Formayı Giyme" demek size düşmez! Sizin bu konuşmanızı mesnetsiz basın mensupları alır sanki bütün taraftarın fikri buymuş gibi haber yapar ve bu haber dilden dile elden ele dağılır olan o futbolcunun kariyerine olur. İşte bu nedenle "Ahmak" diyorum bu yorumu yapanlara! Onun yediği ekmeğin rıskın kesilmesine neden olan bu şeref yoksunu kişi yada kişiler yüzünden bir futbolcunun hayatı sönebilir. 

Biran önce kendimize çeki düzen verip ne konuştuğumuzu etraflıca düşünerek konuşup, ne dediğimizi etraflıca tartarak dememiz en doğrusu olacaktır. Bu gün birine yaptığımız bu davranış yarın aynı şekilde bize de yapılabilir. "Ne Ekersen Onu Biçersin"

Allah'a ısmarladık.


MAKALEYE YORUM YAZIN
derdime derdime 14.03.2017

helal gardaş ne doğru demişsin ama bizim bu millete doğru söz kar etmez ben bunu bilir bunu söylerim sen dünyayı değiştiremen gayrı ama genede yazmışsın helal olsun

Salih Salih 14.03.2017

ilk başta okuduğumda anlamamıştım yazının ne için olduğunu ama sonra anladım güzel yazı olmuş anlayana

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Bu Sene Kim Şampiyon Olur?