Hakan ATABAŞ

Hakan ATABAŞ

Ripple Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Açıklamalar!

Öncelikle daha önceki makalelerimde belirttiğim konuları gözden geçirdiyseniz Ripple'ın ne denli kaliteli bir altyapı ve üstün bir servis sistemine sahip olduğunu okumuş olmalısınız. Bu gün sizlere doğru bilinen yanlışlar ve bazı bilinmeyenlerden bahsetmek istiyorum. İlk olarak burada yazdıklarım Ripple'ın resmi açıklamalarına dayanmaktadır. Resmi açıklamalar dışında Ripple hakkında herhangi bir bilgi veya içerik paylaşmıyorum. 

1. Ripple XRP hesaplarını istediğinde dondurabilir mi?

Hayır! Asla böyle bir şansıda yetkisi de yok. Bir çok okuduğunuz makalede ya da doğru okuduğunuzu sandığınız yazılarda bunu yanlış yorumluyorsunuz. XRP'nin çalışma sistemini çok iyi derecede inceledim. Bütün makalelerini okudum ve neredeyse Ripple'ın kod sistemi hakkında içerisinde açık kaynaklı yazılımlarda olmak üzere hemen her noktasını taradım. XRP Cüzdanının Ripple tarafından dondurulması, idare edilmesi, kontrol altında tutulması veya takip edilmesi MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Eğer bu konuda bir makale okuduysanız yanlış bir çeviri yapılmıtır, eğer ingilizce makale okuduysanız konuyu bilmeyen biri saçmalamıştır. Ripple'ın ağ üzerinde hiç bir etkisi olamaz. Her cüzdan kendi bireysel temel yapısına bağlı şekilde kontrol merkezi kendinde olmak üzere tasarlanmıştır. Dolayısıyla elinde eğer Cüzdan için önemli olan bir özel private key yok ise o cüzdan üzerinde hiç bir kişi/ kurum yada kuruluşun müdahalesi olamaz. 

Ayrıca unutulan önemli bir konu ise Ripple bir şirkettir. XRP ise Bir cüzdan ve Kripto Para Birimidir. Birbirinden bağımsız iki farklı konuya sahip ayrı yollarda ilerleyen ama aynı yapı üzerinde ortak bir paydada buluşan bir temele dayanıyor. Bu nedenle ikisini birbirine karıştırmayın. 

Ripple, XRP ve XRP Cüzdanı arasındaki fark nedir?

Ripple XRP'den daha sonra kurulmuş bir şirkettir. Ripple'ın elinde XRP yoktu ve XRP'nın kurucuları Ripple'a önemli miktarda XRP bağışında bulundu. Yani XRP Ripple'dan önce kurulmuş bir yapı daha sonra bunun geliştirilmesinde ve yapısal olarak değişiminde Node paylaşımında onay sistemlerinin genişletilmesinde ve daha bir çok konuda ortak hareket edilmiştir. Bunu doğru anlamalısınız. Yani XRP'nin kuruluşu ve yayın hayatına başlaması Ripple'dan önceye dayanmaktadır. Ripple'ın elinde XRP'nin olmasının tek sebebi ise yapılan bağıştır. 

Ripple'ın adının verildiği XRP para birimini nasıl alabilirim?

XRP'nin 60'dan fazla Exchange firmasında yer aldığını biliyoruz. Hiç bir Exchange firmasının Ripple'ın onayı, önerisi, ortaklığı ya da tavsiyesi ile hareket edilmeden alınması gerekiyor. Ripple'ın web sitesinde bulunan How To Buy XRP sayfasında yer alan şirketler de dahil olmak üzere Ripple "Hiç bir şirketi Önermez, Desteklemez, Tavriye Etmez, yada burada yaptığınız işlemler için sorumlu tutulamaz. Yaşadığınız tüm problemler Ripple'ın dışında yaşadığınız problemlerdir. Ripple'a ait olan XRP'nin açık kaynaklı bir yazılım olduğunu ve tüm herkesin kullanabildiğini ve entegre edebilme hakkına sahip olduğunu unutmayın. Her Ripple cüzdanı olan yerede güvenmeyin size satış ve Exchange yapılan cüzdan işlevi içinde kullanabileceğiniz bazı siteleri burada link olarak vereceğim. 

Xtremcoin | Bitstamp | Kraken  

Ripple Ödeme Ağı Olarak Hizmet vermeye Başladı Mı?

Evet. Şu anda Dünya'nın önde gelen şirketlerinden MoneyGram ve Cuallix pilot uygulama olarak Ocak 2018'den itibaren kullanmaya başladı. XRP'nin xRapid adlı sistemini kullanarak bu işlemleri yapmaya başladıklarını kendileri de duyurdu zaten. 

XRP Merkezi Olan Bir Çalışma Mıdır?

Bu sorunun doğru cevabını sizlerle paylaşırken kafanızı karıştırmamak için size en başında şunu söylemeliyim. Burada 3 ayrı temel var. 1.'si Ripple, 2.'si XRP 3.'sü ise XRP Ledger bu üç ayrı temeli birbirine bağlayan tek şey para birimi üzerinden yapılan çalışma yani XRP'nin temel prensipleri üzerindeki çalışma. XRP bir temele bağlı olarak hareket eden açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ancak XRP Ledger farklı bir yapıya sahiptir. Ripple XRP Ledger'ın sahibi değildir. Kontrol etmez, Yönetmek, Önermez ve herhangi bir ortaklığı yada birlikteliği de yoktur. Ripple merkezi olan bir sistemdir. Tıpkı bir Merkez Bankası gibi ama bu XRP Ledger'ı kontrol ettiği anlamına gelmez. XRP Ledger dağıtık defter kullanır ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Ve diğerleri gibi decentralize yani Merkezi Olmayan  bir yapıdır. Burda anılan şeyler birlikte anıldığı için hepsini birbirine katıştırıyor olabilirsiniz. Ripple Bir Şirkettir. XRP Bu Şirketi Kullandığı para birimidir (Ağ dolağımı ve ödemeler için bu para birimini kullanır) XRP Ledger ise merkezi olmayan farklı onay sistemlerine sahip bir cüzdan yapısıdır ve MERKEZİ YOKTUR.

Buna yorum yapacak olan bri çok kişi olabilir o nedenle şunu söyleyeyim burada yazılı olanlar Ripple'ın resmi açıklamalarına dayanarak yazılmış ve tüm makaleleri okunarak size sunulmuştur. Ripple sistemini ve yapısını çok çok iyi incelemiş ve altyapısını kurmuş birisi olarak bunları yazıyorum. Bunun dışında yada burada yazılanların aksinde bir durum size anlatılıyor ise lütfen itibar etmeyiniz. 

Önemli Not: XRP'de hesap dondurma özelliği sadece Wallet Yöneticilerine ve Satış Merkezlerine Optional yani isterlerse kullanabilecekleri bir özellik olarak sunulmuştur. Bu kesinlikle Ripple'ın kontrolünde olan bir durum değildir. 

 

Yukarı'da yazılı olanlar yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen yazılara dayanarak yatırım yapmayınız. Burada yazılanlar sadece bilgilendirme açamlıdır. Yapacağınız yatırımlardan kesinlikle sorumlu tutamaz, hak talep edemez ve bu yazılara dayalı olarak suçlamada bulunamazsınız. yapacağınız tüm yatırımlar kendi kararınızdır. Bu nedenle lütfen bu sektördeki rikleri bilerek yatırım yapınız. 

Allah'a ısmarladık.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Bu Sene Kim Şampiyon Olur?