Hakan ATABAŞ

Hakan ATABAŞ

SEPA Hesabı Nasıl Açılır ve Türkiye'de Kullanılıyor mu?

SEPA Hesabı Nasıl Açılır ve Türkiye'de Kullanılıyor mu?

Fİnansal terimler konusunda sizlere detaylı bilgiler vermeye çalışacağım, Finans dünyası içerisinde dolandırılmanıza, sorunlar yaamanıza, kişilerin sizin üzerinizden bir takım işlemler yapmasına müsade etmemek için bu bilgileri veriyorum. Lütfen dikkatli şekilde okuyunuz. Kaçırdığınız bir cümle çok ciddi sorunlara yol açabilir. 

SEPA Nedir?

Sadece avrupa içerisindeki ülkelerin elektronikortamda "Bankalar Arası" ve "SEPA" hesabı olan kişiler ile Para Transferi Protokolüdür. Almanya, Fransa ve İsviçre SEPA ile çalışan ülkelerin başında gelir.

SEPA kısaltması “Single Euro Payments Area“ anlamına gelmektedir ve Avrupa tek ödeme alanını ifade etmektedir. SEPA sisteminin uygulanmasına ilişkin yönetmelik ile ulusal ödeme sistemleri arasındaki farklılıkların kademeli olarak kaldırılması ve bunların yerine tek tip bir ödeme sisteminin geçirilmesi hedeflemektedir Yeni Avrupa tek ödeme alanı (Single Euro Payments Area, kısaca SEPA) ile havalelerde, borç kayıtlarında ve kartlı ödemelerde Avrupa iç pazarı dahilinde yurt içi - yurt dışı ayrımı kalmayacaktır.  Böylece ulusal ve sınır ötesi toplu ödemelerinizi aynı şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Türkiye'de SEPA Hesabı Açılabilir mi?

Dünya'nın bir çok ülkesinde SEPA hesabı açılabilir, ancak "Türk Bankaları İle Değil" SEPA bir Euro Bölgesi Para Transfer protokolüdüt. bu nedenle Avrupa dışında bir bankada bulunmaz. Bu hesabı yönetmek operatre bağlı olarak gerçekleştiği için çok katmanlı bir sistemi bulunmaktadır. XML, Host, ftp, IP, Creditor ID ve daha bir çok katana bağlı olarak ve protokole dayalı yapılan bir işlemdir.

Sepa çeşitli aktarım modellerine sahip bir para transfer protokolüdür. Sepa Direct Debit SDD olarak adlandırılır. SEPA Core farklı bankalar arası kullanılan bir protokoldür. Standart Sepa Havale yöntemidir. Buna benzer bazı isimler ile adlandırılmış SEPA çeşitleri bulunmaktadır. 

SEPA'nın önemi yüksek güvenlikli ve hacimli transferlerde Elektronik Ödeme Sistemi oluşturulmasıdır. Bu kapsamda gönderici ile alıcı arasında bir protokol imzalanır. Bu protokol içerisinde tüm ayrıntılar kaydedilir. Gönderici her türlü erişim bilgisini SEPA alıcısına eksiksiz şekilde iletir. SEPA alıcısı ile gönderici arasında detaylı ve hiç bir eksik olmayan bir dosya tanzim edilir. 

SEPA'da iki hatta 3 farklı yöntem bulunmaktadır. SDD (Sepa Direct Debit) ve SEPA B2B diye ayırabiliriz. 3. SEPA ise globalde sadece bankalar için tanzim edilmiş bir yöntemdir. Bu nedenle sıklıkla kullanılan Göndeirici ve Alıcı arasında hızlı işlem yapılabilecek olan protokoller yukarıda belirtilmiş olanlardır. 

SEPA aynı zamanda EBICS anlamına da gelir her ikisi de aynı protokol mantıklarına dayalı olarak işlemlere tabi tutulur. Bu nedenle EBICS-SEPA olarak da adlandırılabilir. Bu Protokol SWİFT'den bağımsız çalışmalar yürütebilmek için tasarlanmıştır. Çok katmanlı güvenlik dosyaları iki parmak izi şifreleme gediği ve xml dizinleri ile protokol bağlantıları ip ve çeşitli sertifikalar aracılığı ile sağlanır. 

SEPA çalışmaları yüksek deneyim ve operatörlük yeteneği gerektirmektedir. Yanlış uygulama yada yapılacak hatalar ile işlemin iptal olması, gerekli işlemin gerçekleşmemesi, askıya alınması ve yeniden yapılandırılması gerekebilir. SEPA'da çok katmanlı güvenlik önlemi olmasının yanı sıra sıra dışı program hareketleri de gözlenebilir. 

SEPA SDD PROTOKOL VERSİYON VE GEREKSİNİMLERİ

SEPA CREDİT TRANSFER

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Bu Sene Kim Şampiyon Olur?