Hakan ATABAŞ

Hakan ATABAŞ

Türkiye EVET Dedi Ancak Beklenen Kadar Güçlü Değil.

Olaya eğer rakamlar üzerinden bakacak olursak, "EVET" Türkiye'de artık Başkanlık sistemi olacak. Bu şu demek 3 Kasım 2019'da Başkan seçmek için sandık başına gideceğiz. Hükümet kurulmama, kualisyon, belirsizlik gibi durumlar ortadan kalkacak. Bu bir çok şeye işaret aslında, artık eski türkiye yok. Türkiye'de Güven ve İstikrarın hakim olduğu bir ekonomi ve kalkınma kendini yakın zamanda gösterecektir. 

Türkiye'de EVET çıkması aslında benim beklediğim bir sonuçtu, bunu daha önceki yazılarımda da dile getirmiştim. Ancak beklenen EVET'den daha az bir sonuç çıkması neden kaynaklandı biraz bunlara bakalım isterseniz. 

FETÖ soruşturması kapsamında 500 Bin kişiye yakın bir insan etkilendi. Tutuklananlar, göz altına alınanlar, bu süreçte çok zorlu bir dönem geçiren kişiler oldu. Bu kitlenin en az 10 kişiyi etkilediğini düşündüğümüz zaman akrabası, eşi, dostu, çalıştığı kişiler vs vs.. Bu liste uzayıp gidebilir. Bence büyük etkenlerin başında bu geliyor. İkinci büyük etken ise genç nüfus 1,8 milyon 18 yaşını dolduran kişi ilk kez oy kullandı bu kitlenin de büyük bir kısmı EVET demiş olsa dahi HAYIR'ı da önemli oranda etkilediğini görebiliyoruz. CHP'nin bu durumu kendine malederek farklı yorumlar yapması çok anlamsız. Aslında burada Türkiye ciddi bir yol ayrımından anlının akı ile çıktı. Kutuuplaşmalar, Avrupa ülkeleri, FETÖ, CHP, HDP,bir çok terörist grup ve yandaş partiler tarafından "HAYIR" ciddi şekilde desteklendi. 

Millet'in iradesi üstün geldi ve Türkiye'de EVET sonucu alındı. Burada en etkili olan oy bence Avrupa'dan gelen oylar. Fransa'da yaşayan Türkler ve Almanya'da yaşayan Türkler sayesinde bu seferki Referandum başarı ile sonuçlandı. Bence Avrupa eğer bu oylamaya dahil olmamış olsaydı sonuç kesinlikle HAYIR cephesinin kazanımı ile sonuçlanırdı. 

Bir gerçeği görmek gerekiyor Ak Parti'nin Türkiye'de ezici bir taban üstünlüğü var. Bu hiç bir dava hareketinde görülmemiş bir bağ aralarına nifak sokmak isteyenler dahi bu konuda başarılı olamadılar. Asla da olamazlar çünkü kazanan sadece DAVA olur kişiler gelip geçici kurumlar ise kalıcıdır. Bu gün Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var ise Ak Parti'nin başında ve arkasında. Yarın bir başkası olacak, ancak bu DAVA asla şu anda yaşandığı kadar güçlü ve hissedilir şekilde yaşanmayacaktır. 

Ak Partinin Kurucusu ve bu DAVA'nın baş mimarı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Dünya'ya karşı aldığı 15'inci zaferidir bu. Dünya'ya karşı diyorum çünkü onlarca ülke bu sisteme değil Sayın Cumhurbaşkanına karşı birlikte savaş verdiler. Sebebi ise kontrol ve idareyi kaybetme korkusuydu. Türkiye'nin güçlenmesinin önüne geçmek için çaba harcayan bu kitle başarısızlık ile sonuçlanan bir yarış daha kaybetti. 

Gelinen noktaya bakacak olursak artık daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü bir yönetim sistemi, daha güçlü bir altyapı ve zemin oluşacak. Ekonomide yapılacak olan reformların yanı sıra Türk Lirası'nın da eski değerine kavuşması sağlanacak. Her darbe girişimi yada ekonomik belirsizlik sonrasında Türk Lirası'nın değer kaybetmesi beklenirdi. 2001 yılında yaşanan krizi hatırlayalım. Hiç kimsede para yok, herkes neredeyse kıt kanaat geçiniyordu. Bir anayasa kitapçığı yüzünden Türrkiye'de ekonomi yerle bir oldu evet şu anda oyladığınız bu yasanın yer aldığı kitabı Sayın Nejdet Sezer dönemin Başbakanı Merhum Bülent Ecevit'e fırlatmıştı. Faizlerin olağanüstü şekilde yükselmesine neden olan bu olay, ayrıca dolar da da ciddi bir sıçramaya neden olmuştu. 

Her darbe, her saldırı sonrası develüasyon olmuş ve dolar %110 %110 %600 gibi yükselişler kaydetmiştir. Bu artık ortadan kalktı. Şimdi ne olacak hep birlikte yaşayarak göreceğiz. bence olacak olan şey belli ancak bunu yaşayarak görmek en iyisi bu durumlarda önceden kesin ve keskin cümleler kurmak anlamsız. 

Dileğim ve temennim ülkede ekonominin kalkınması için ülkeye gelen yatırımların kaçırılmadan yada sorun çıkarmadan ülke içerisinde kullanıma açılması. Her türlü para ülke içerisinde yatırıma ve istihtama çevrilmeli. Bu nedenle ülkenin daha fazla zengine ihtiyacı var ve parayı yönetebilecek güçlü kişilere. 

"Konuşmak gümüş ise, Sükut altındır"

Allah'a ısmarladık.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Bu Sene Kim Şampiyon Olur?