Hakan ATABAŞ

Hakan ATABAŞ

Türkiye'de Blockchain Teknolojisi ve Kripto Para Algısı.

Değerli dostlar Türkiye'de yaptığımız çalışmalardan biraz bahsedeceğim ve aslında Blockchain teknolojisi ile Kripto Para algısının farklı konular olduğunu sizlerle paylaşmak için böyle bir makale yazmak istedim. 

Dilerseniz teknik olmayan bir dil ile sizlere biraz anlamanız açısından Blockchain teknolojisinden kısaca bahsedeyim. Blockchain bildiğiniz gibi Blokzinciri anlamına gelen bir dizi algoritmanın eşleşmesi ile matematiksel bir döngü oluşturur bu eşleşmeler sayesinde artık birbirine bağlanan zincirler gibi bir bütün olarak dağıtık veri tabanı olarak şifrelenmiş işlemlerin birbirine bağlanarak kopmadan bilgiyi gönderen ve alan arasında güvenli bir hat kurulmasını ve doğrulamasını sağlar. 

Şimdi şifrelenmiş bu işlemlerin bir bütün halinde bir merkeze bağlı olmadan hareket ettiğini düşünün. Bilgi alışverişi hızı ve kesinliği bu teknolojinin aslında ne denli kullanılabilir olduğunun bir göstergesi. Ancak burada yanlış anlaşılan bir konu var. Blockchain teknolojisi sadece Bitcoin'den ibaret değil ve sadece Bitcoin için yada Kripto Paralar için kullanılmıyor. 

Blockchain teknolojisi her amaç için kullanılabilir mi?

Bu kullandığınız alana göre değişen bir durum ama evet elektronik ortamda herhangi bir bilgi alışverişinde bulunuyorsanız evet kullanabilirsiniz. Ben bunu şöyle fikir verici bir proje ile özetleyeyim. 

Örneğin: Bu teknoloji altyapısını hastanelerde kullandığımızı düşünelim. Dünya yüzeyindeki tüm hastanelerin bu teknoloji ile işlem yaptığını ve tek bir isim altında toplandığını düşünelim. Bilgi akışı kayıtlı veriler herşey tek bir sistemde. Örneğin Nijerya'da bir çocuk doğduğunda olası tüm verilerinin bu teknoloji aracılığı ile depolandığını ve Dünya'da bulunan tüm hastanelerin bu veriye anında ulaşabildiğini düşünün. Kan'dan hastalıklara kadar. Oluşabilecek global salgınlardan virüslere kadar hatta her türlü sağlık tehdidi için doğru amaçlarda bu teknoloji kullanılması halinde artık yatsınamaz şekilde tüm Dünya tek bir çatı altında toplanmış olacaktır. Bu teknoloji elektronik ortamdaki verilerin değiştirilemez ve copyalanamaz olduğu için ne kadar güvenilir olacağını düşünün. Tüm cihazların blockchain teknolojisi ile çalıştığını. Diyaliz makinesinden solunum cihazına kadar dışarıdan müdahale şansı yok hack şansı yok değiştirilme ve bozulma şansı yok. 

Insan hayatını kolaylaştıracak bir dizi projeden sadece biriydi bu. Ancak benim düşüncem çok daha farklı ve bir o kadar karmaşık ve spekülasyona dayalı. Blockchain'ın kurucuları aslında bunu çok büyük miktardaki paraları ve bilgileri çok daha ucuza depolama ve sağlama olanağı sunduğu için kurdu. İnsanlar bu teknoloji sayesinde farklı temel yapılar oluşturmuş olabilir. Sahtekarlıklar ve daha bir çok şey bunları yaşadık zaten Bitconnect, Chain.Group gibi daha bir çok sahtekar sitelerile mining sitesi ve Escrow firmasında bunları gördük. Hala akıllanmayan insanlar yok değil ancak yapacak bir şey yok 8 milyar insanı kontrol etmek o kadar da kolay değil. 

Ben Bitcoin'in türetilmesi ve yayınlanmasındaki amacın sahte parayı bitirmek için olduğu tezini ortaya atan ilk kişiyim sanırım. 2014 yılında yayınladığım makalede şunu söylemiştim. Bitcoin'in teknolojisini düşünün ve bunun nakit parada uygulandığını. İşte burada ne kadar önemli bir değere sahip olduğumuzu göreceksiniz. Dünya'nın herhangi bir yerinde herhangi bir zamanda herhangi bir 3. dünya ülkesi para basıyor dağıtıyor ve ülke ekonomilerini zarara uğratıyor olabilir dedim. Bundaki amacım şuydu. Şu anda Afganistan'ın herhangi bir yerinde yada Parkistan'ın bir yerinde yada Hindistanı'ın bir yerinde ülke liderleri yada farklı kişiler para basıyor dağıtıyor yada bu paraların kopyalanmasını sağlıyor olabilir. Buna engel olabilecek hiç bir teknoloji yok ne yazık ki. 

İkiz paralar ve bunların ne şekilde kullanıldığı hakkında bir makalem daha vardı. Şu anda elinizde olan paranın gerçek mi sahte mi olduğunu bilemezsiniz. Belkide ikiz belkide farkında bile değilsiniz ama sahte para kullanıyorsunuz. Gerçeğinden bile daha kaliteli basılmış bir para. Her türlü makineden geçiyor her türlü kaleme karşı duyarlı içerisinde kimyasal değişimler uygulanmış ve yaptığınız tüm testlerden başarılı şekilde sonuç alıyor. 

Peki ya Blockchain'da bunu yapmak mümkün mü?

İmkansız. Bırakın Belki'yi imkansız diyorum net ve açık olarak. Bir şeyin sahtesini türeterek onun sistemi içerisine göndermeniz Ethereum'u Bitcoin adresine göndermeniz kadar saçma ve anlamsız. Dolayısıyla imkansız bir şeyi denemiş olursunuz. Söz konusu dahi olamaz. Sonuç olarak Blockchain teknolojisinin gelecekte hemen her alanda bizlere lazım olacağını ve bu teknoloji sayesinde Dünya'nın yeni bir rota çizeceğini düşünüyorum. 

Bu arada Blockchain teknolojisi ile halen yapım aşamasında olmasına rağmen gezebileceğiniz bir site önermek istiyorum. Xtremcoin henüz yapımı tamamlanmış değil ancak hem güvenlik konusunda hemde tasarım konusunda oldukça titiz davranıyoruz. Xtremcoin'in henüz bitmediğini ancak tüm wallet sistemlerinin aktif olarak çalıştığını unutmayınız. Exchange servisleri ve diğer servisler yakın zamanda açılmış olacak. Bu ayın sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Blockchain’i kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olarak tanımlayabiliriz. Adından da anlaşılacağı gibi zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan Blockchain teknolojisi, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veriyor. Böylece işlemler direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyorz.

Allah'a ısmarladık.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Bu Sene Kim Şampiyon Olur?