Fetih 1453 İşte Bir Tarih Böyle Yazıldı! Fatih Sultan Mehmet Han ve İstanbul

Ne ilginçtirki bir eleştiri milleti olmuşus, hiçbirşeyin ne değerini bilmek gibi bir kaygımız var nede yapıcı adımlar atmak gibi düşüncemiz.

Fetih 1453 İşte Bir Tarih Böyle Yazıldı! Fatih Sultan Mehmet Han ve İstanbul
  • 27-02-2017 18:17

Bir film yapılmış Türk sinema tarihinde 3 senede çekilmiş, bu güne kadar Cüneyt Arkın ustamızdan gördüklerimizle yetinmeye yüz tutmuş Tarih filmleri çekmeye korkan bir Türk sinemasında öncü olacak bir film yapılmış ve gel gelelim bizim eleştiride profesör olmuş bir çok eline klavyesini alan tuşlamış. Yok hikayesinde tarihi olayların eksikliği çok, yok hikayesi zayıf, yok efendim tarihte saptırmalar var.. Hayır asıl olmayan ne biliyormusunuz sevişme sahnesi yok, ahlaksızlığın hat safhaya çıkarıldığı iğrenç sahneleri yok, evet bunlarda olmadan bir film çekilebiliyormuş.. Hanımına bile bir edeple yaklaşan asil bir Padişah ekranda gösterilebiliyormuş. Evet bahsettiğimiz film Fetih 1453

 

Fetih 1453 IMDB Mutlaka Oy Verelim

Öte yandan birde Ulubatlı Hasan Fatih Sultan Mehmet Han'dan daha ön planda olduğuda çokça eleştirilen bir konu fakat sormak isterim acaba o topçu Urban beyi Fatih Han mı koruyacaktı.. O kule saldırısında Fatih Han mı olacaktı? Yoksa iki komutan Fatih Sultan Mehmet ve Constantine XI mutlaka bir tarafın ezik gösterilmesine sebep olacak bir sahne mi gerçekleştirmeliydi? Neydi Ulubatlıyı önde tutan? Tabiki bir film çekiyorsunuz bir karakter seyirciyi en gaza getiren olacak, seyircinin damarlarında adrenalini yükseltecek ve bu bir tarih filmi ise bunu Asil komutanlar değil o kumutanların asil askerlerinden biri gerçekleştirir. Fatih Sultan Mehmet her sahnede ön planda olsaydı, amaçsızca bir yıpratma gerçekleştirilmiş olurdu.

 

 

Evet en göz alıcı sahneler ulubatlı Hasan etrafında döndü fakat en hakikatlı kararlar ve tarihin not aldığı sözlerde Fatih han etrafında kayıt aldı buda bana göre en doğru en yerinde şekilde karakterlerin oturmasını ve filme daha çok yakışmalarını sağlamıştır.

Bir filmi öncelikle film olarak değerlendrimek lazım, elbette hikayenin netliğine göre ve doğruluğuna bakılması lazım fakat birde filmin amacının ne olduğunu akılda tutarak yazımızı kalema almak lazım. Filmin adı belli Fetih konusu hernekadar tarihde olsa bir Fetih anlatılacak bir savaş anlatılacak, bu savaş karelerine gelene kadar tarih biraz eksik yada bazı olaylar atlanılarak anlatılabilir yanlış ya da saptırılarak demiyorum ama olaylar kısmen es geçilebir buna böyle bir film mecburdur ki iki buçuk saatlik bir filmden bahsediyoruz. Fatih Sultan Mehmet Han'ın İstanbul'u Fethini ne 2 saat 35 dakkaya ne 5 ne 10 saate sığdıramazsınız aynı şekilde Fatih Sultan Mehmet hazretlerinide her olur olmadık sahnede yıpratamazsınız.

Fakat gönül isterki bu film tekrar tekrar tarihin faklı yönleriyle perde alsın, Fatih Sultan Mehmet Han'ın hayatı detaylandırılsın sadece bir perde onun güzel hayatı etrafında dönsün. Bunlarında zamanla olacağına artık inanıyorum. Faruk Aksoy bu konuda korkularıyla yüzleşmek pahasına bu filmi çekip, hayal kırıklığı yaşamaması doğru bir iş yaptığının açık örneği ve bu yolda bir öncü olduğuna inanıyorum. Tarih filmlerimiz en güzel efektleri ile tekrar perdeye yansımaya başlamıştır demek istiyorum. Yine kendisinden bir Çanakkale savaşı beklenildiği kanaatindeyim ve bununda altından kalkabilecek tecrübeye artık sahip olduğunu düşünüyorum. Faruk Aksoy'a burdan teşekkür ediyorum.

Fetih 1453 filmini yeni izleme şansı buldum, filmi izleyenler dahil Fatih 1453 DVD'sini herkesin Faruk Aksoy'a destek olması için almasını tavsiye ederim. Faruk Aksoy'unda bu çıktığı yolda demek istiyorum attığı bu Tarih Filmleri kulvarında devam etmesini yürekten isterim. Farklı deneyimleride tabiki olmalı ama Türk Sinamasında bu denli tarih filmi çekmekten korkulduğu bu dönemde ışığını söndürmesin, kamerasını Tarih için kayıtta tutmaya devam etsin.

Bir iki sahne dışında göze batan bir efekt hata demek istemiyorum ama tepki alabilecek diyeyim öyle bir sahne yoktu. Bu konuda korkularımı haksız çıkardğı içinde ayrıca teşekkür ediyorum. Binlerce orduyu, kanlı kılıç sahneleri, top atışları, surlar ve genel bakıştaki tarihi yerleşim alanları görüntüleri tebrik edilmeli. Bu güne kadar Türk sinamasında ne gördükte bu denli ince işlenmiş bir filmi eleştiriyoruz! Eleştirelim ama yapıcı olsun.. Destek olsun.. Bir sonraki yapımında eksiklerini giderticek şekilde motive edici şekilde olsun!..

Fatih Sultan Mehmet Han'ı oynama şansını elde etmiş Devrim Evin'ide tebrik ediyorum ve günümüz teknolojisinde artık Fatih han olarak akılda kalıcı olan perdede kayıtlı kaldı. Oyuncumuz içinde çok değerli bir rol ve fırsatı değerlendirmenin mutluluğunu yaşadığını tahmin edebiliyorum. Fatih Sultan Mehmet'i ilk oynayan Yeşilçam değerli oyuncularımızdan Bahadır Tok abimizide burdan anmak istedim o güzel rolün mutlu duygusunu artık Devrim Evin oyuncumuzla paylaşacak.

Ve Ulubatlı Hasan, İbrahim Çelikkol rolünün hakkını belkide fazlasıyla veren bir oyuncumuz, zannediyorumki bu sahneler için aylarını ayırdı ve çalıştı, yere düştüğünde dahi sağlam durduğunu, o asilliği rolüne verebildiğini görebiliyoruz. Ayrıca seyircide uyandırdığı o müthiş duygular belki milliyetçilik diye çokça eleştiri alacaktır da bu millete bu gerekli. Bugün amerika iki günde dünyayı fethedeceğine o obez halkına inandırabiliyorsa bunu işte o beyaz perdede yapıyor. Kaybettikleri bir Vietnam savaşını kazanmışçasına insanları uyutuyor. Ve gazilerini Rambo yapıyor! Bizde iki sahne damarlarımızdaki kanı titrettiği için milliyetçilik öne çıkmış diye yermeye çalışıyoruz. Bu hem emeğe hem karakterlere hemde tarihe bir haksızlıktır. Ulubatlı Hasan rolünün hakkını vermek için gösterdiği performansından dolayı İbrahim Çelikkol'uda ayrıca tebrik ediyorum.

 

Fetih 1453 filminde bir başka tebrik etmek istediğim sahne Constantine XI'in de onuru için savaştığını belirtmesi, kaçmadığını vurgulaması karşı tarafıda ezmeyerek güzel bir davranış sergilemeside ayrıca gurur verici bir yaklaşım. Düşmanın dahi olsa savaşında ahlakını olabildiğince perdeye yansıtmaları güzeldi.

Hikayedeki eksikikler için, bırakın zaman tanıyalım, gelin fırsat verelim ki Akşemseddin Hz.lerine daha çok zaman ayrılsın, belki adına koca bir film yapılsın, Fatih'in hocaları ayrıca perdeye alınsın, örnek bir hayat Fatih Sultan Mehmet Hz. nin sadece bir perdede 3 saat sahne alsın.. Evet ne yaparsak yapalım yanlışları olmadıkça en güzel şekilde biz neden yapamıyoruz diye başkasının emeğine taş koymayalım, hatalarını birlikte kapatalım, bir proje için adım atılıyorsa ona ışık tutalım yermek yerine yapıcı eleştirilerle daha iyi olmasında yol gösterekim ve en önemlisi sahip çıkalım!

 

Kaynak

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.